To, že máme na Slovensku lekára, ktorý operoval nakazený koronavírusom, vieme, a ťažko pre to nájsť slov. Ale to, čo sa stalo v ruskom Stravropole, to ďaleko predčí!

„V Stavropole ďalej testujú ľudí, ktorí sa kontaktovali s hlavnou infektologičkou mesta Irinou Sannikovovou. Bola to ona, kto nakazil región, ona bola pacientkou číslo nula, od ktorej sa potvrdila nákaza už u jedenástich ľudí,“ píšu noviny Komsomolskaja Pravda.

Centrum Stavropolu
Centrum Stavropolu
Zdroj: internet

Dotyčná dáma, hlavná infektologička, nepovedala nikomu nič a na tri dni si odletela do Madridu (od 6. do 9. marca), kde v tom čas už panovali prísne opatrenia proti šíreniu nákazy a počty mŕtvych sa rátali na stovky. Sannikovová sa však rozhodla, že kúpené letenky a európske vízum prepadnúť nenechá!

Po návrate, hneď na druhý deň, šla do práce ignorujúc karanténu, o ktorej sama pred odchodom do Madridu informovala verejnosť v regionálnych médiách vrátane televízie. Časti tohto jej vystúpenia  odvysielala aj ruská televízia ORT1, kde sa o Irine Sannikovovej vyjadrovali ako o „doktorke zla“. Pripomínali, že ak sa jej zdravotný stav zlepší, budú ju brať na zodpovednosť.

V televízii vysvetľovala iným, čo smú a čo nesmú robiť a sama tajne odletela do Madridu...
V televízii vysvetľovala iným, čo smú a čo nesmú robiť a sama tajne odletela do Madridu...
Zdroj: internet

Doktorka zla bola nositeľkou vírusu už od 10. marca, napriek tomu vyučovala študentov, viedla zasadnutia na boj proti koronavírusu, stihla sa dokonca zúčastniť aj konferencie na túto tému!

Stretla sa s tisíckou ľudí!

Sedemnásteho marca sa začala cítiť zle a obrátila sa na lekárov. Röntgen pľúc ukázal na dvojstranný zápal. Až vtedy sa lekárka priznala, že bola v Španielsku. Prvý test dokazoval, že je nakazená koronavírusom. Nasledujúci deň začali hľadať všetkých, ktorí s ňou boli v kontakte: spolupracovníkov v nemocnici.  Za sedem dní sa Sannikovová stihla stretnúť s celou tisíckou ľudí! Jedenásti z nich už majú pozitívne testy na koronavírus.

Nakazená sa stihla zúčastniť aj na konferencii o boji proti koronavírusu...
Nakazená sa stihla zúčastniť aj na konferencii o boji proti koronavírusu...
Zdroj: internet

„V súčasnosti sú  všetci izolovaní a ich materiál na druhé testovanie odoslali do Novosibirska do centra virológie,“píšu noviny a uvádzajú, že doktorka ako profesorka katedry infektológie Stavropoľskej štátnej lekárskej univerzity posadila do karantény aj desiatich študentov. „V samoizolácii je tiež jedenásť jej kolegov z katedry.“

 „Predstavitelia vysokej školy sa vyjadrili, že ak sa lekárka zotaví, čaká ju disciplinárne konanie, pretože nielenže neupovedomila vedenie školy o svojej ceste do zahraničia, ale porušila vlastne všetky mysliteľné zákazy,“uvádza sa v článku. „Tým sa to však nekončí. Profesorku môžu hnať pred súd za trestný čin všeobecného ohrozenia. Polícia tento prípad už vyšetruje.“

Pokiaľ ide o „doktorku zla“, museli ju hospitalizovať v oblastnej infekčnej klinike, pretože tú, na ktorej pracovala, museli zatvoriť. „Dýcha bez pomoci prístrojov. Má teplotu, nie však vysokú. Dostáva všetku nevyhnutnú liečbu,“uvádzajú noviny na záver.