Z krvavého „malého rakeťáka“ sa náh­le stal vyslanec mieru a všetky hriechy traumatickej minulosti akoby sa razom zmazali.

Jalové sľuby

Pod prísnym dohľadom ozbrojených zložiek a tajných služieb takmer päťtisíc novinárov, fotografov a kameramanov sledovalo, ako si na singapurskom ostrove Sentosa srdečne podávajú ruky dvaja rivali - Donald Trump a Kim Čong-un. Preč sú nadávky, osočovanie, posmešky. Obaja lídri sa tvária nadšene. Tvrdia, že rozhovor zoči-voči, len s tlmočníkmi, ktorý netrval ani štyridsať minút, priniesol šancu na zlepšenie vzťahov, odzbrojenie a mier na Kórejskom polostrove. Tamojšia vojna sa totiž ani po vyše 65 rokoch stále oficiálne neskončila. Po rozhovoroch obaja podpísali spoločné vyhlásenie. „Absolvovali sme historické stretnutie a rozhodli sme sa nechať minulosť za sebou,“ cituje The Guardian Kima. „Svet uvidí zásadnú zmenu.“ Smerom k Trumpovi prehodil: „Mnoho ľudí bude tieto udalosti považovať za akúsi formu sci-fi filmu.“

Silnými slovami nešetril ani americký prezident. „Sme hrdí na to, čo sa dnes podarilo,“ podľa neho rozhovor s Kimom dopadol lepšie, než by si ktokoľvek dokázal predstaviť. „Myslím, že náš vzťah so Severnou Kóreou a celým polostrovom dostane úplne iný rozmer. Obaja chceme niečo urobiť a vytvorili sme medzi sebou osobitý vzťah. Naučili sme sa o sebe a našich krajinách veľmi veľa. Kim je talentovaný muž, ktorý miluje svoju krajinu.“ Zároveň potvrdil, že diktátora pozve na návštevu Bieleho domu.

Čo stretnutie skutočne prinieslo? Množstvo úsmevov, vzletných fráz a sľubov o budúcich sľuboch vrátane eliminácie Kimovho jadrového arzenálu. „Tento proces začneme veľmi, veľmi rýchlo,“ povedal neurčito Trump, akoby zabudol na nedávne tvrdé slová o okamžitej a úplnej denuklearizácii komunistickej krajiny. V spoločnom vyhlásení sa len zaviazali, že na tomto procese budú obaja pracovať, rovnako ako na dosiahnutí mieru a stability na polostrove.

Náhly obrat

Svet už nedúfal, že nejaký Kim príde k rozumu. Skôr sa zdalo, že diktátor sa dovtedy bude naťahovať s Trumpom, kto má väčšie jadrové tlačidlo, až vypukne vojna. Tridsaťpäťročný vodca komunistickej Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Čong-un však náhle volá po mieri, prosperite a spolupráci. Aj s Amerikou. Nikto s istotou nevie, či preto, že mu posledná jadrová skúška znefunkčnila „skúšobnú horu“ Mantapsan, došli peniaze, alebo mu je už s jeho slušným švajčiarskym vzdelaním v medzinárodnej izolácii otupno. Diktátori väčšej časti Kórejského polostrova vždy vedeli hrať majstrovskú hru v zahmlievaní a manipulácii a odborníci varujú, že aj tentoraz môžu byť skutočné zámery mladého vodcu iné, než deklaruje.

Napriek mnohým otáznikom, pochybnostiam aj ostrým slovám sa zdá, že veci idú dobrým smerom. Kim sa verejne objímal s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom, dohodli sa na ukončení „tichej“, vyše 65-ročnej vojny a po problematických prípravách v utorok predsa rokoval s americkým prezidentom. Podľa agentúry Reuters Trump pred cestou konečne pripustil, že rokovanie o odzbrojení nemusí prebiehať tak hladko, ako plánoval. „Myslím, že od prvej chvíle budem vedieť, či zo samitu vzíde niečo dobré. Stačí mi dotyk, pocit. To je to, čo dokážem,“ povedal Trump. „Ak si budem myslieť, že to nemá zmysel, nebudem strácať svoj ani jeho čas.“ Zároveň Kima varoval, že takáto príležitosť sa nebude opakovať. „Bude to len jeden výstrel,“ cituje prezidenta Fox News. Dnes už vieme, že výstrelov bude viac. Tento proces bude vyžadovať veľa stretnutí.

Bezpečnosť: O tú sa staralo niekoľko zložiek polície, bezpečnostné agentúry aj armáda.
Bezpečnosť: O tú sa staralo niekoľko zložiek polície, bezpečnostné agentúry aj armáda.
Zdroj: profimedia.sk

Otepľovanie

Všetko sa začalo účasťou severokórejských športovcov na februárových zimných olympijských hrách v Pjongčangu a zostavením spoločného ženského hokejového tímu. Neskôr Kim ohlásil upustenie od jadrových skúšok a v apríli sa stretli lídri znepriatelených Kóreí v juhokórejskej obci Pchanmundžom. Vodca KĽDR prvýkrát prekročil južný hraničný múr. So širokým úsmevom na tvári a s priateľsky natiahnutou rukou. Nevídanú udalosť zaznamenávali televízne štáby a celý svet mohol sledovať, ako Kim Čong-un a Mun Če-in zasadili borovicu, strávili čas v družnom rozhovore, pojedli, popili, sľúbili si mierovú dohodu, podľa ktorej plánujú nielen denuklearizáciu rozdelenej krajiny s osemdesiatimi miliónmi obyvateľov, ale aj to, že na Kórejskom polostrove navždy zavládne mier.

Dohodli sa na obnovení stretnutí rodín rozdelených vojnou, odstránení reproduktorov na hraniciach, z ktorých sa roky šírila propaganda, zosúladení časového pásma aj uzatvorení testovacieho areálu pre jadrové zbrane. 
Politológovia varovali pred prílišným optimizmom, médiá konštruovali rôzne teórie, čo táto hra znamená, spravodajcovia upozorňovali, že Severná Kórea už ďalšie testy nepotrebuje, pretože už teraz má hrozivý jadrový arzenál, ktorým dokáže zasiahnuť Ameriku. Pravda však je, že Kim začal sľuby plniť. Reproduktory z hraníc zmizli, po mohutných podzemných explóziách za prítomnosti novinárov „ľahol popolom“ jadrový komplex pri obci Pchunggje-ri, kde sa uskutočnilo všetkých šesť nukleárnych skúšok. Po druhom stretnutí Kima s Munom niektorí odborníci špekulujú o tom, že by sa rozdelená krajina opäť mohla zjednotiť.

Kim a Trump

Nie je to tak dávno, čo Donald Trump nazýval Kima šialencom, Kim Trumpa zas senilným besným psom a Washingtonu hrozil jadrovou apokalypsou. Náhle sa zmieril s „južanmi“, zmenil rétoriku a rozhodol sa dobyť USA mierovou cestou.

„Keď spolu začneme hovoriť, Spojené štáty budú vedieť, že nie som človek, ktorý by použil jadrové zbrane,“ vyhlásil pred časom Kim prostredníctvom svojej hovorkyne. „Ak sa budeme naďalej stretávať, vybudujeme si vzájomnú dôveru a získame prísľuby o neútočení. Prečo by sme ich mali naďalej držať?“ Hovorkyňa Kim Yoon sa vyjadrila aj k informáciám čínskych expertov, ktorí tvrdili, že po poslednom jadrovom teste skúšobný tunel aj tak zničili a znefunkčnili. „Uvidíte, že máme ďalšie dva tunely, ktoré sú väčšie a sú v dobrom stave.“ Táto informácia sa počas demolácie komplexu pri Pchunggje-ri potvrdila. Skeptici sa však pýtajú, čo bráni Kórejčanom vybudovať v hornatej krajine ďalšie.

Napriek pozitívnym krokom sa istý čas zdalo, že stretnutie lídrov USA a Severnej Kórey sa nakoniec neuskutoční. Problematická bola Trumpova impulzívnosť, nevhodná voľba slov i Kimova precitlivenosť. Prvou prekážkou bolo spoločné americko-juhokórejské vojenské cvičenie. Do toho prišli vyjadrenia Trumpovho bezpečnostného poradcu Johna Boltona, podľa ktorých Severná Kórea by mala nasledovať „líbyjský model“.

Nádej: Juhokórejskí aktivisti uvítali stretnutie lídrov USA a Severnej Kórey. Žiadajú okamžitú mierovú zmluvu.
Nádej: Juhokórejskí aktivisti uvítali stretnutie lídrov USA a Severnej Kórey. Žiadajú okamžitú mierovú zmluvu.
Zdroj: profimedia.sk

Viceprezident Mike Pence išiel ešte ďalej. V rozhovore pre Fox News povedal, že ak Kim nebude súhlasiť s rýchlym odstránením svojich jadrových zbraní a súvisiacej infraštruktúry, mohol by skončiť ako Muammar Kaddáfí. (V roku 2003 sa líbyjský vodca vzdal svojho vznikajúceho jadrového programu výmenou za uvoľnenie sankcií. Po niekoľkých rokoch ho zabili rebeli podporovaní USA.) Na otázku, či sa Kimovi vyhráža, Pence reagoval: „Myslím, že je to skôr fakt.“

Kórejčania, samozrejme, zúrivo reagovali. „Ak sa nás Spojené štáty pokúsia zahnať do rohu a budú nás nútiť do jednostranného odstránenia jadrových zbraní, nebudeme sa o tento dialóg viac zaujímať,“ povedala zástupkyňa ministra zahraničných vecí Kim Kye Gwan. Zástupca ministra zahraničných vecí Choe Son Hui dokonca nazval Pencea „neznalou, hlúpou politickou figúrkou“ a uviedol, že alternatívou mierových rozhovorov je jadrové meranie síl. To už bolo na Trumpa priveľa a samit zrušil. Kim však reagoval prekvapivo zmierlivo a povedal, že prijme akýkoľvek náhradný termín, čo zrejme historické stretnutie zachránilo. Problematickým však stále zostával fakt, že Američania a Kórejčania majú o denuklearizácii úplne inú predstavu. Kimovi jadrové zbrane zaručujú prežitie režimu. Vzdal by sa ich len v prípade, že by dostal nadštandardné záruky a z juhu by odišlo takmer tridsaťtisíc amerických vojakov. Po samite v Singapure je možné, že aj v tomto smere chcú byť USA ústretové. Sankcie však zatiaľ zostávajú v platnosti, kým sa proces odzbrojovania skutočne nezačne.

Prečo?

Zdá sa absurdné, že krvavý diktátor, ktorý sa neštítil popráv a vrážd ani vo vlastnej rodine, je zrazu takmer celebrita. Aj keby svoje sľuby dodržal, nie je za tým zrejme nič iné, len kalkulovanie a spôsob, ako môže režim udržať. Podľa vojenských odborníkov totiž napriek jadrovému arzenálu nemá severokórejská armáda reálnu silu. V konvenčnej oblasti so zastaranou technikou by veľa vody nenamútila a jadrový konflikt by znamenal definitívny koniec. V hospodárskej oblasti je to ešte horšie. Ako hovorí koreanista Jaromír Chlada pre český časopis Téma, obchodný svet sa pred Severnou Kóreou úplne uzavrel. Hoci má množstvo nerastných zdrojov, nemôže ich nikomu predať a sivá ekonomika na napredovanie zďaleka nestačí.

Celé usmiate singapurské divadlo je o to absurdnejšie, že stále máme pred sebou bezcitného diktátora, ktorý sa neštíti akýchkoľvek zverstiev. Severná Kórea zostáva neslobodnou, zbedačenou krajinou, kde obyvateľov kontrolujú, perzekvujú a prenasledujú. „Je to terorista,“ povedal pre Los Angeles Times 69-ročný Yoon Hong-jung, ktorý pred rokmi emigroval do USA, v Kórei však zostala jeho rodina. „Zabil svojho brata. Neverím mu, je to diabol.“

Pochybnosti o diktátorových dobrých úmysloch majú aj severokórejskí umelci. Niekdajší národný umelec maliar Song Byeok prežil gulag, kde bolo mučenie na dennom poriadku. Bol šokovaný, keď zachytil správy, ktoré Kima vykresľujú v pozitívnom svetle. „V rukách režimu zomrelo množstvo ľudí, romantizovanie diktátora a režimu je veľmi zlé,“ píše server britskej BBC. Ďalší maliar a karikaturista Choi Seong-guk, žijúci v Soule, hovorí: „Chvály na Kima ma dokážu nahnevať. Ľudia, ktorí to hovoria, nikdy nevideli Severokórejčanov ako ja a moja rodina. Nevedia nič o tom, aké nešťastné boli naše životy. Štve ma, keď vidím fotografie, kde sa Kim producíruje s globálnymi lídrami. To len posilňuje jeho obraz v Severnej Kórei a mnohým ľuďom vymýva mozog. Svet si myslí, že sa problémy našej Zeme vyriešia rozhovormi s Kimom Čong-unom. Prekvapuje ma to. Veď on sa tak správa (zmierlivo) len preto, lebo je na pokraji zúfalstva a už nemá kam ísť.“