Vyše sedemdesiatmiliónová voličská základňa predstavuje ohromnú silu a Donald Trump si jej je vedomý. Veľká časť jeho priaznivcov je stále presvedčená, že americké voľby boli zmanipulované a odmietla sa s tým zmieriť. Trumpov prejav pred tisíckami ľudí tak vyvolal búrku emócií a stal sa rozbuškou k nasledujúcej brutalite. Dosluhujúci prezident pred Bielym domom znovu hovoril o ukradnutých hlasoch ľavičiarskymi demokratmi, o tom, že využili pandémiu, aby mohli spáchať najväčší podvod v histórii a tiež, že nikdy porážku neuzná. Po dlhom prejave potom vyzval demonštrantov aby svoj postoj išli vyjadriť k sídlu amerického kongresu, kde mali obe komory formálne potvrdiť víťazstvo Joea Bidena.  

Krvavá streda

Davy si jeho slová vyložili po svojom a Kapitol vzali útokom. Na rad prišli výtržnosti, potýčky s policajtmi, slzný plyn i streľba, pri ktorej zahynula jedna demonštrantka -  veteránka letectva Ashli ​​Babbitová. Časť Trumpových priaznivcov prenikla do budovy kongresu, kde ich vyvádzanie pokračovalo. Celkovo si tieto udalosti vyžiadali štyroch mŕtvych, desiatky zranených, vrátane štrnástich policajtov a za mreže putovalo viac než päťdesiat ľudí. Trump sa síce neskôr, prostredníctvom sociálnej siete pokúšal situáciu upokojiť, ale jeho slová nezneli príliš presvedčivo. Na jednej strane posielal demonštrantov domov, na strane druhej ich nazval vlastencami a odkázal im, že ich miluje...

Tvrdé protesty mu nijak nepomohli. Skôr naopak, mnohí, čo dovtedy stáli pri ňom, sa po krvavej strede od neho odvrátili. Keď sa situácia upokojila, kongres pokračoval v práci, všetky námietky proti započítaniu volebných hlasov zamietol a víťazstvo demokratického kandidáta Joea Bidena potvrdil.

Zabanovaný prezident

Krátko po incidentoch Trumpa schladili aj prevádzkovatelia sociálnych sietí. Ako píše Daily Mail, na Facebooku, Twitteri, Instagrame, Snapchate aj YouTube jeho účty na 12 - 24 hodín zablokovali a zmazali niektoré príspevky. Zväčša pre podnecovanie násilia.

Jeden zo zmazaných tweetov Donalda Trumpa.
Zdroj: internet

Jeden z prezidentových tweetov v kontexte s násilím demonštrantov napríklad hlásal: „Toto sú udalosti, ktoré sa stanú, keď je posvätné volebné víťazstvo bez okolkov a brutálne odobrané veľkým vlastencom. (Ľuďom) s ktorými sa dlho zle a nespravodlivo zaobchádzalo. Choďte domov s láskou, v pokoji a navždy si pamätajte tento deň!“ Nezabudol dodať, že víťazstvo republikánov bolo drvivé. "Vzali ho nám všetkým. Mne, vám, našej krajine. Boli to podvodné voľby, ale nemôžeme hrať týmto ľuďom do karát. Musíme zachovať pokoj. Tak choďte domov."

Výčitkám dosluhujúceho prezidenta sa nevyhol ani Mike Pence.
Zdroj: internet

Iný zmazaný tweet útočil na viceprezidenta Mika Pencea za to, že odmietol pokus o zvrátenie volieb. „Nemal odvahu urobiť to, čo malo byť urobené na ochranu našej krajiny a našej ústavy. Mal dať Štátom šancu certifikovať opravené fakty a nie tie podvodné, nepresné, o ktorých potvrdenie boli pôvodne požiadané. Amerika si žiada pravdu!" napísal Trump.

Pozrite si v GALÉRII ako to v stredu vyzeralo vo Washingtone D.C. ►►►

Predstaviteľ twitteru uviedol, že statusy odstránili v dôsledku bezprecedentnej a násilnej situácie vo Washingtone a aj preto, že opakovane a závažne porušovali ich politiku občianskej integrity. Podobne sa vyjadrili prevádzkovatelia ostatných sociálnych sietí.