Keď nedávno tretí najstarší futbalový klub sveta - waleský Wrexham založený v roku 1864 - zdolal doma ligového súpera Boreham Wood a postúpil z National League do štvrtej najvyššej anglickej súťaže, trávnik doslova zaplavili nadšení fanúšikovia. Prvý raz za posledných pätnásť rokov mohli priaznivci zo 60-tisícového mesta na severe Walesu oslavovať postup o súťaž vyššie. Párkrát už boli blízko, ale nikdy to nedotiahli. Až teraz.

V GALÉRII si pozrite, aký ošiaľ spôsobili herci vo Walese>>

V hľadisku sa mocne objímali a neskôr si aj poplakali i dvaja známi holywoodski herci: Rob McElhenney, známy napríklad z Hry o tróny, a hviezda filmovej série X-Men Ryan Reynolds. Možno neviete, ale od februára 2021 sú to aktuálni vlastníci klubu a noví hrdinovia celého mesta. Miestna vláda im dokonca udelila vyznamenanie Diolch Y Ddraig, čiže Dračiu cenu, za podporu waleského jazyka na medzinárodnej scéne. Pritom McElhenney s Reynoldsom nikdy predtým futbal nehrávali ani ho príliš nesledovali.

Ich učenie sa remeslu majiteľov klubu sledujú aj v USA a ďalších krajinách sveta - prostredníctvom seriálu Welcome to Wrexham z produkcie streamovacieho televízneho kanálu Disney+. Ani jeho tvorcovia však možno nepredpokladali, že sa Robovi a Ryanovi bude vo Wrexhame tak dariť.

Až do Premier League

„Toto je len začiatok. Snívame o tom, že s klubom postúpime až do Premier League,“ zhodujú sa noví majitelia Wrexhamu. Na kúpu 23-násobného víťaza Waleského pohára, ktorého hráčov prezývajú červení draci a ktorý sa už dlho motal v piatej lige, im stačili dva milióny libier.

Celkové náklady na sezónu predstavujú v prípade drakov necelé štyri milióny, čo pre bohatých hercov a podnikateľov nie je vôbec veľká záťaž. Navyše Reynolds, ktorého v roku 2010 časopis People vyhlásil za jedného z najsexi mužov sveta, si ďalšie financie zaobstaral predajom svojho ginového impéria. Firmu Aviation Gin predal britskému alkoholovému koncernu Diageo za 610 miliónov dolárov.

McElhenneyho s Reynoldsom presvedčil na kúpu Humphrey Ker, herec a člen komediálnej skupiny The Penny Dreadfuls, z ktorého je dnes výkonný riaditeľ klubu. „Čím viac o tom hovoril, tým sa mi to začalo viac páčiť,“ priznal dnes 46-ročný rodák z Filadelfie Rob McElhenney. Keď sa na jeseň 2020 obaja americkí herci rozhodli, že do toho idú, vo Wrexhame si klopali na čelo. „Keď som to prvý raz zachytil niekde na sociálnych sieťach, myslel som si, že je to žart,“ priznal jeden z ikonických hráčov klubu Shaun Peijic pre miestne noviny The Leader.

Návyková záležitosť

Čas ukázal, že sa mýlil. Ľudia začali obom umelcom čoraz viac veriť. Reynolds aj McElhenney podporovali klub aj waleskú kultúru, kde sa dalo. Tak vehementne, až im ľudia v klube aj v okolí začali dôverovať. „Otvorili nám svoje srdcia a porozprávali príbehy,“ ďakoval domácim priaznivcom Reynolds.

„Som majiteľom klubu len chvíľu, ale je to návyková záležitosť. Hoci emocionálne veľmi vyčerpávajúca a okrádajúca ma o kopu času,“ dodal v rozhovore pre BBC. Kedysi snúbenec kanadskej speváčky Alanis Morissette a neskorší manžel Scarlet Johans­sonovej je dnes otec štyroch detí. V súčasnosti je ženatý s Blake Livelyovou, s ktorou sa zoznámil pred dvanástimi rokmi pri natáčaní filmu Green Lantern.

Obľúbený herec, ktorý má len na Instagrame vyše 48 miliónov followerov, žije v Pound Ridge neďaleko New Yorku. Vo vile za viac ako štyri milióny libier. Cesty do Wrexhamu si však obľúbil natoľko, že sa rozhodol v neďalekom mestečku Marford kúpiť malý dom. Zaplatil zaň vyše 1,5 milióna libier.

Do Európy však nelieta sám. Vďaka obľúbenosti seriálu v zámorí lietajú občas na zápasy aj fanúšikovia z Ohia, Los Angeles či Arizony. Čo na tom, že sa tam hrala len piata najvyššia anglická súťaž. Zaujímavé, čo všetko dokáže spôsobiť jeden vydarený seriál na Disney+...

Všeobecné nadšenie

Čerstvý postup tímu je pre všetkých tou najsladšou odmenou. „Ešte stále mi dochádzajú slová, aby som opísal, čo prežívam,“ reagoval Reynolds v reportáži CNN krátko po tom, čo sa postup Wrexhamu stal realitou. Najmladší zo štyroch synov kanadského policajta z Vancouveru, ktorý dnes vlastní aj americký pas, si už zvykol aj na otázku, prečo sa takí slávni umelci z veľkomiest rozhodnú viesť nejaký provinčný klub kdesi vo Walese. „Prečo, prečo Wrexham - som počul tisíc ráz. Toto je odpoveď. Pre dni, ako sú tieto,“ pokračoval nadšený Reynolds.

„Celé mesto teraz futbalom doslova pulzuje a to je pre nás to najväčšie zadosťučinenie. Verím, že pri tejto robote vydržíme až do konca našich životov,“ pridal sa k chvále McElhenney, známy doma napríklad zo seriálu It’s Always Sunny in Philadelphia, ktorý má za sebou už 15 sérií a vysiela sa od roku 2005. Aj samotní členovia klubu a realizačného tímu postupne uverili nadšeniu, aké z Reynoldsa s McElhenneyom vyžaruje. „Toto je jedinečný a emotívny moment pre celý klub. Pre všetkých, ktorí v posledných 15 rokoch klub podporovali a verili mu,“ myslí si tréner Wrexhamu Phil Parkinson.

V GALÉRII si pozrite Ryana Reynolds a jeho pôvabnú manželku a rodinu>>

A čo ďalej? Cesta do Premier League je ešte ďaleká a či po nej obaja hollywoodski nadšenci skutočne dokráčajú, je otázka budúcnosti. Už teraz však Reynolds s McElhenneyom urobili viac, ako od nich fanúšikovia pred dvoma rokmi čakali. A ak chcete byť pritom, sledujete Welcome to Wrexham aj vy. Už teraz je to hollywoodsky trhák. A to sa klub len posunul z piatej ligy do štvrtej.