Ak ide o bohatých ľudí, náklady na súkromie a bezpečnosť nehrajú žiadnu rolu. Spravia všetko pre to, aby zmizli pred dotieravým zrakom verejnosti či ľudí s nekalými úmyslami. Iste, bežný človek si zakryje klávesnicu pri zadávaní PIN-u pri výbere peňazí z bankomatu či nastaví zabezpečenie súkromia na svojom účte na Facebooku, ale tí, ktorí na to majú, dokážu pre svoj privátny komfort urobiť vskutku hocičo a hockoľko zaň i zaplatiť.

Verejné súkromie

V digitálnom veku, v období neustáleho pripojenia, sa kladú zvýšené nároky na súkromie a s tým súvisiacu bezpečnosť. Túžbu po súkromí špeciálne vyhľadávajú ultra majetní ľudia. Výška ich konta sa viac ako inokedy neprejavuje manifestovaním bohatstva kúpou luxusného auta a súk­romného lietadla, ale ich účtom za ochranu.

„Súkromie a bezpečnosť sú neoddeliteľne prepojené. Boli časy, keď sa obavy o ochranu súkromia týkali predovšetkým finančných strát, ako sú podvody s elektronickými prevodmi peňazí či kreditnými kartami,“ hovorí pre Business Insider Gary Howlin, viceprezident spoločnosti Gavin de Be­cker & Associates, chrániacej najvplyvnejších ľudí sveta. Dnes svoje osobné údaje či informácie o svojom majetku a pobyte ponúkame prostredníctvom internetu a sociálnych médií ako na tácke. Kedysi súkromné informácie sú teraz široko dostupné verejnosti, ktorá presne vie o aktivitách známej osobnosti a môže ju cielene vyhľadávať. Stretnutie s fanúšikom je však ten najmenší problém. Boháči preto začínajú byť v smere okázalých prejavov svojho bohatstva opatrní.

Pretŕčala diamanty

Žiarivým príkladom je hviezda sociálnych médií Kim Kardashianová-Westová, ktorá sa na Instagrame toľko predvádzala v blýs­kavých diamantoch, až na to doplatila. V roku 2016, v čase, keď bola na týždni módy v Paríži, si ju v nestráženej chvíli, keď pri nej nebol bodygard, v hoteli vyhliadli maskovaní muži. Podľa medializovaných informácií jej priložili zbraň k hlave, spútali ju a ukradli šperky a cennosti za desať miliónov dolárov. Špeciálne išli po diamantovom prsteni. Okrem toho, že Kim mala z tohto otrasného zážitku psychickú traumu, prinútilo ju to prestať sa prezentovať na sociálnych sieťach okázalým luxusom. Priznala, že po incidente už nenosí toľko luxusných šperkov na verejnosti a má 24-hodinovú ochranku.

Zatiaľ čo Kim prebral do väčšej diskrétnosti až nepríjemný incident, niekto je skromný či opatrný i bez toho. Napríklad zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg či britský miliardár Richard Branson, ale i najlepšie platené herečky Jennifer Lawrenceová a Melissa McCarthyová sú zdržanliví vo vystavovaní svojho majetku.

Mimo radaru

„Bolo obdobie, keď sa ľudia naozaj chválili svojím bohatstvom, teraz už nie,“ uviedol pre Financial Times David Forbes, vedúci kancelárie realitnej agentúry Savills, ktorá radí bohatým kupujúcim. „Priority ľudí sa v priebehu rokov posunuli. Teraz je na prvom mieste na zozname bezpečnosť.“ Majetní ľudia chcú čoraz viac žiť „mimo radaru“. To zahŕňa blokovanie GPS, rušenie signálu na lokalizáciu majetku. Rušičky signálu sú však právne sporné. Niektoré vlády zakázali ich predaj a používanie. Narúšajú komunikáciu medzi satelitmi a detektormi polohy, ktoré sú obsiahnuté v mnohých bežných inteligentných technologických zariadeniach vrátane smartfónov či digitálnych krokomerov.

Na požiadavku bezpečného súkromia reagujú architekti experimentovaním s návrhmi, ako budovu celú skryť. Čo keby svoj dom podkopali? Odstránili by vilu z očí okoloidúcich tak, že bude pod úrovňou verejných pohľadov. Napríklad Langtry House v blízkosti Hampstead Heath v Londýne je významná budova s tromi spálňami a vlastným kinom, ktorá je umiestnená v priestore, kde boli predtým podzemné garáže. Vlani bolo uvedené na trh podzemné sídlo za 185 miliónov dolárov. Stojí v lyžiarskom stredisku Svätý Móric vo Švajčiarsku. Tieto taktiky na ochranu osobných údajov veru nie sú lacné. Ďalšou možnosťou je postaviť si dom ako akýsi nadzemný úkryt, zamaskovaný v prostredí.

Alebo vybudovať luxusné núdzové miestnosti za pol milióna dolárov. Medzi bohatými sú dnes populárnejšie než kedykoľvek predtým. Asi priamoúmerne s rastúcou paranojou. Možnosťou je tiež postaviť dom mimo rozvodných sietí. Vytvárať vlastnú elektrickú energiu, zabezpečiť dodávky vody po vlastnej linke. Dôvod? Ekologický, ale opäť možnosť, ako si ochrániť súkromie. Podľa odhadov 180-tisíc domácností v USA žije mimo mapy rozvodnej siete. Príkladom je rekreačný areál Three Rivers v Oregone, kde žije asi 80 rezidentov. Oblasť s veľkosťou štyritisíc akrov zahŕňa súkromný prístav, núdzové letisko, púštne golfové ihrisko i turistické chodníky.

Milionári bývajú spolu. Vo štvrtiach, do ktorých sa nedostanú vozidlá Googlu, čo znamená, že ich rezidencie sa na Street View nezobrazujú. Tam by ste márne hľadali zámoček Paula McCartneyho či rezidencie celebrít nachádzajúce sa na predmestí L. A. Za bránou štvrte s príznačným názvom Hidden Hill - Skryté kopce - je podľa Vanity Fair pred zrakom verejnosti skryté luxusné sídlo Kim Kardashianovej-Westovej a jej manžela Kanyeho Westa, Lisy Marie Presleyovej, Draka, Justina Biebera, Jennifer Lopezovej i Miley Cyrusovej. Oblasť 23726 Long Valley Road akoby ani neexistovala. V službe Google Street View sa neobjaví ani jeden zo 648 domov, ktoré tu sú postavené. Ani ak si zadáte Sea Island v Georgii, na Street View nenájdete žiadne výsledky. Žijú tam totiž najlepší golfisti. Priemerný dom tu stojí 3,2 milióna dolárov. Uzavreté komunity zabezpečujú majiteľom nehnuteľností anonymitu, za ich bránami nemá bežný smrteľník čo hľadať. Jednoducho, neviditeľné spoločenstvá, za ktorých múrmi skrývajú najbohatší ľudia svoje domovy nielen pred okom verejnosti, ale i pred zlodejmi a inými formami nevítanej pozornosti od zvedavých susedov po paparazzi fotografov.

Hidden Hills: Neviditeľná štvrť, ktorú vyhľadávajú celebrity. Za jej brány sa nedostane nikto nepovolaný, ani auto Google.
Hidden Hills: Neviditeľná štvrť, ktorú vyhľadávajú celebrity. Za jej brány sa nedostane nikto nepovolaný, ani auto Google.
Zdroj: profimedia.sk

Systém včasného varovania

Boháči vynakladajú na domáce bezpečnostné systémy čoraz viac financií. Podľa Howlina z bezpečnostnej spoločnosti Gavin de Becker & Associates poskytujú svojim klientom vysokú úroveň ochrany. Ochrana rezidencií zahŕňa špecializovanú bezpečnostnú kanceláriu, systémy včasného varovania a prísnu kontrolu pred vstupom, aby sa dnu nedostal nikto nepovolaný.

„Je bežné, že úspešný a dobre známy vedúci pracovník vynaloží na komplexný program bezpečnosti a ochrany súkromia milión dolárov ročne alebo aj viac,“ hovorí Howlin. Spoločnosť Facebook napríklad v tomto roku schválila ročný príspevok na bezpečnosť pre Zuckerberga a jeho rodinu vo výške 10 miliónov dolárov, čo je skoro o tri milióny viac ako rok predtým. Bohatí a úspešní ľudia neobmedzujú svoju bezpečnosť len na svoj domov. Nechcú byť na očiach ani vtedy, keď cestujú. Podnikajú kroky, ako sa prepraviť čo najdiskrétnejšie.

Hlavne nenápadne

„Ak by ste na juhu Francúzska jazdili kabrioletom Bentley, koledujete si o problémy - cestou do vašej vily by vás sprevádzalo hneď niekoľko skútrov,“ hovorí Forbes. Možno to je čiastočne dôvod, prečo sa mnohí miliardári vyhýbajú jazde na luxusných vozidlách. Dôkaz - Zuckerberg sa objavoval v autách Acura TSX, v modeli hatchback Volk­swagenu a v Honde Fit - všetko sú modely mestských áut, ktorých cena nepresahuje 30-tisíc dolárov. Žeby Zuckerberg nemal na lepšie? To asi nebude ten pravý dôvod. Ďalší príklad - najbohatšia žena planéty, dedička obchodného reťazca Walmart Alice Waltonová jazdí na Forde F-150 King Ranch z roku 2006, ktorý sa predáva približne za 40-tisíc dolárov.

Z lacného kraja: Jeden z najbohatších ľudí planéty Mark Zuckerberg nastupuje do „obyčajnej“ Hondy Fit. Facebook vyčlenil na bezpečnosť svojho zakladateľa a jeho rodiny na tento rok desať miliónov dolárov.
Z lacného kraja: Jeden z najbohatších ľudí planéty Mark Zuckerberg nastupuje do „obyčajnej“ Hondy Fit. Facebook vyčlenil na bezpečnosť svojho zakladateľa a jeho rodiny na tento rok desať miliónov dolárov.
Zdroj: profimedia.sk

Čo keď musia miliardári cestovať na medzinárodnej úrovni? Bezpečnostná spoločnosť Gavin de Becker & Associates musí mať logistiku zvládnutú do detailov. Jej klienti majú hotelové izby zabookované pod iným menom a neohlasujú svoj príchod na recepcii. „Našich klientov nikdy nenájdete stáť na recepcii, aby sa nahlásili, dokonca aj prechádzanie verejnými priestormi je dobrovoľné,“ opisuje Howlin. Ich spoločnosť tiež prevádzkuje súkromný terminál na medzinárodnom letisku Los Angeles. Boháči za let platia do výšky 4 500 dolárov, za čo majú ochranu bodygardmi a určite sa pri bezpečnostnej kontrole nebudú tlačiť s ostatnými turistami. Luxusný terminál podľa Busi­ness Insidera ponúka „najlepšie súkromie, bezpečnosť a vybavenie, ktoré si za peniaze môžu kúpiť“.

Každý, aj súkromný let je registrovaný a možno nájsť na jeho požiadanie prevádzkovateľa. Preto miliardári, magnáti, generálni riaditelia i celebrity sa presúvajú i charterovými komerčnými menšími lietadlami, ktoré si môžu prenajať. Súkromie a bezpečnosť im zaistí fakt, že nikdy nebudú letieť dvakrát tým istým lietadlom. Podľa súkromnej leteckej spoločnosti XOJET v Severnej Amerike, u ktorej si môžete prenajať menšie lietad­lo, sa lety prideľujú náhodne. Súkromnými lietadlami komerčných spoločností lieta Jamie Foxx, Fergie a Kardashian-Westovci. Nie je to lacný špás. Jednosmerná cesta z New Yorku do Los Angeles cez XOJET stojí 25-tisíc dolárov, ale pre mnohých bohatých ľudí je súkromie neoceniteľné.