Približne šesťdesiattisíc zranených a vyše šestnásťtisíc mŕtvych. Taká bola bilancia vo štvrtok ráno, štvrtý deň po dvoch zemetraseniach v okolí turecko-sýrskej hranice. Po preživších stále pátrajú armády záchranných zložiek, pomáhajú im aj zahraničné tímy. Obdobie, počas ktorého môžu prežiť ľudia zavalení pod troskami alebo tí, ktorí si nedokážu zabezpečiť základné potreby, sa skracuje.

"Prvých 72 hodín sa pokladá za kritických,“ uvádza Steven Godby, odborník na prírodné riziká z univerzity Nottingham Trent v Británii. „V priemere je miera prežitia počas prvých 24 hodín 74 percent, po 72 hodinách 22 percent a po piatich dňoch len šesť percent."

Napriek znižujúcej sa šanci záchranári slávia úspechy. Ako píše agentúra AP, počas uplynulej noci v meste Antakya našli pod troskami živé dievča a o dve hodiny neskôr i jej otca. V tom istom meste dnes ráno (štvrtok) tím z Južnej Kórey vytiahol zo zničenej budovy sedemdesiatročného muža. Bol pri vedomí a zrejme neutrpel veľké zranenia.

FOTO VRAŽEDNÉHO ZEMETRASENIA V GALÉRII ►►►

Počet obetí už teraz vysoko prekonal katastrofu v Nepále v roku 2015, kde zahynulo 8800 ľudí a podľa najhorších scenárov môže stúpnuť ešte o štvrtinu. Z tohto hľadiska bolo pondelkové zemetrasenie najhoršie za uplynulých vyše desať rokov.

Prečítajte si viac:

- Odporné a hanebné: Charlie Hebdo sa vysmieva z tragédie v Turecku, kde zahynuli tisícky ľudí

- Hnev Turkov na vládu: Na takú katastrofu sa nedá pripraviť, bráni sa Erdogan

- V Turecku už aktívne pomáha záchranný tím zo Slovenska

- Nikdy neuvidí svojich rodičov: Dievčatko sa narodilo uprostred skazy