Má 53 a už pätnásť rokov neboxoval, no zdá sa, že bývalý profesionálny majster sveta v ťažkej hmotnosti Mike Tyson sa rozhodol vrátiť do ringu. Už pár týždňov tvrdo trénuje a hoci šuškanda o tom, že si zmeria sily s Evanderom Holyfieldom, starším o štyri roky, je stále len šuškandou, je čoraz viac pravdepodobné, že železného Mika v ringu uvidíme.

Mike už oficiálne potvrdil na sociálnych sieťach duel so 48-ročným Shannonom Briggsom. Na web pridal aj tréningové video, kde všetkým názorne ukazuje, ako sa znovu dostáva do formy. A hoci pôjde len o duel s charitatívnym významom, aj tak to vo svete boxu bude veľká udalosť. O to väčšia, že hneď po  Briggsovi by si mal Tyson zmerať sily aj so spomínaným Holyfieldom. Už bitka s Briggsom však bude boxerská rarita, veď vek oboch súperov (Tyson 53, Briggs 48) prekračuje stovku. Môžeme sa tak tešiť na storočný súboj.

Vek je len číslo

„Vek je len číslo, existuje šanca, že sa naozaj vrátim do ringu,“ vyhlásil americký boxer. Známy promotér bojových umení v klietke Dana White okamžite po týchto zvestiach apeloval na Tysona, aby nebláznil, zostal pri zemi a nič podobné neplánoval. „Vyzerá výbušne, je silný a jeden z najlepších boxerov histórie, no toto je šialené a nemal by to robiť,“ odhováral ho na stránkach portálu sportsnet.ca.

Tyson na jeho slová zatiaľ nereagoval a ďalej plánuje svoje súboje v ringu. Napriek extrémne dlhej prestávke a faktu, že sa z neho vraj stal iný človek. Zmenil ho nielen trojročný pobyt za mrežami (pre znásilnenie) v deväťdesiatych rokoch, ale aj nešťastná smrť štvorročnej dcéry Exodus v jeho dome vo Phoenixe v roku 2009.

Tá sa doma hrala v posilňovni s posilňovacím strojom a pokĺzla sa tak nešťastne, že jej v slučke uviazla hlava. Bolo to čosi ako šibenica a dievčatko sa už z bezvedomia, do ktorého upadlo, neprebralo. „Nechcel som viac žiť, no potom som sa rozhodol zmeniť svoj život a vylúčiť z neho všetko, čo nenávidím,“priznal v jednom z rozhovorov.

Dedkovia! Foto Mika Tysona a Shannona Briggsa nájdete v GALÉRII >>

Mike tak začal odznova, našiel si novú ženu a okrem iného začal pred štyrmi rokmi pestovať oficiálne a legálne konope a predávať výrobky z rastliny. Možno aj preto, aby po predchádzajúcom bankrote nemusel toľko míňať. Priznal sa totiž, že mesačne vyfajčil marihuanu v hodnote 40-tisíc dolárov. „Fajčil som na upokojenie nervov, tak som sa rozhodol, že sa jej príprave budem venovať viac,“ priznal neskôr a začal marihuanu v Desert Hot Springs pestovať na ploche s rozlohou 418 hektárov.

Firma, ktorú prevádzkuje spoločne s biznismenom Robom Hickmanom, vraj dokáže mesačne vyrobiť tovar v hodnote pol milióna dolárov. V priestoroch farmy chce Tyson zorganizovať hudobný festival, ktorý by mal jeho biznisu prilákať ďalšie investície. Jeden malý tam už vlani vo februári prebehol. Mike ho nazval Kind Music Festival. Samozrejme, počas vystúpení bolo fajčenie trávy „povolené“.

Stačí mi šesť týždňov

Charitatívny boxerský duel je jeho ďalší „bláznivý“ projekt. Len aby po toľkom pofajčievaní marihuany ešte zvládal zasadiť súperovi nejaký úder. Pravda, aj ten sa do ringu vracia po päťročnej pauze. Termín duelu nebol v druhej polovičke mája ešte potvrdený, no tak či onak, o sledovanosť sa bývalí boxerskí šampióni báť nemusia. S ich menami a minulosťou majú o popularitu určite postarané.

„Nebojte sa, stačí mi päť-šesť týždňov, aby som bol zase úplne fit. V takej forme, o akej sa vám nesnívalo,“zastrája sa Tyson. Mimochodom, Briggs trénuje už od marca. Na vážny návrat do ringu však už Tyson, Holyfield ani Briggs reálne pomýšľať nemôžu. Sú až príliš starí a príliš dlho neboxovali. Američan George Foreman sa síce dokázal vrátiť po desaťročnej odmlke - ako 38-ročný - a vyhrávať ešte desať rokov, no bola to skôr výnimka. Inak, posledný súboj ako 48-ročný absolvoval práve proti Briggsovi. Mužovi, ktorý sa teraz chystá vyzvať Tysona.

Box po päťdesiatke však v ringu až taká novinka nie je. Skúsil si ho napríklad Kanaďan s jamajskými koreňmi Donovan Ruddock. Keď rozflákal všetok majetok, dal sa na vegánstvo a ako 51-ročný sa do ringu vrátil. Ba dva zápasy aj vyhral, no potom v Toronte v súboji o kanadský titul s Dillonom Carmanom, mladším o 22-rokov, utrpel ťažkú nakladačku. Keď sa z nej vystrábil, priznal, že návrat bol jeden veľký omyl.

Dedkovia! Foto Mika Tysona a Shannona Briggsa nájdete v GALÉRII >>