Moskovský patriarcha Kirill upútal v posledných dňoch pozornosť svojou jednoznačnou a priam filozofickou podporou ruskej invázii na Ukrajine.  Putinovo ťaženie označil za vojnu proti "silám zla" , ale aj proti "presadzovaniu hriešneho modelu života". Jeho názory a kvetnaté vyhlásenia by však nemali nikoho prekvapiť, nie je to prvýkrát, čo patriarcha zaujal trochu bizarným spôsobom. 

Nepoškvrnené zmiznutie

Stanica Serebrianyj dožď mu napríklad v roku 2012 udelila  satirickú cenu Strieborná topánka za trapas roka. Získal ju za  „nepoškvrnené zmiznutie hodiniek“. Ortodoxný duchovný síce v kázňach a vo verejných vystúpeniach volá po skromnosti, ale sám zjavne luxusom nepohrdne. Svojho času sa stal terčom posmeškov za to, že nosí hodinky značky Breguet za tridsaťtisíc dolárov. Kirill obvinenia označil za výmysly neprajníkov a vyzval kritikov, aby priniesli ako dôkaz aspoň jedinú fotku, na ktorej jeho zápästie zdobí drahý doplnok. A podarilo sa. Blogeri zasurfovali po internete a na oficiálnej stránke patriarchátu našli staršiu snímku náboženského lídra s ministrom spravodlivosti Alexandrom Konovalovom. Na prvý pohľad počas rokovania naozaj nemal na ruke nič, ale podrobnejšia analýza fotografie priniesla zaujímavé odhalenie. Breguetky na zápästí síce chýbali, ale na vyleštenom povrchu stola sa zrkadlili. Pred zverejnením snímky teda zrejme zaúradovala tlačová služba a nie veľmi šikovne hodinky vyretušovala. Patriarchát nakoniec fotografiu stiahol zo svojej stránky a verejnosti sa ospravedlnil. Škandál pripravil o prácu zamestnanca tlačovej služby, ktorý bol údajne za retušovanie zodpovedný.

„Zlatý“ prach

Veľa súcitu voči blížnemu ani kresťanského odpúšťania neprejavil patriarcha ani pri ďalšej afére. Bývalý ruský minister zdravotníctva Jurij Ševčenko sa pred časom pustil do rekonštrukcie bytu v centre Moskvy neďaleko Kremľa. Ako sa ukázalo, nebolo to práve najšťastnejšie rozhodnutie. Niežeby robotníci nezvládli úpravy podľa jeho predstáv, ale pri práci príliš prášili. Tak veľmi, že nebezpečné nanočastice prenikli aj do ďalších bytových jednotiek. Nasrdilo to najmä Lidiu Leonovovú. Záhadná žena bývala v susednom byte, ktorý podľa výpisov z katastra patrí patriarchovi Kirillovi. Ruská tlač len špekuluje o tom, aké putá sú medzi nimi. Údajne sú dlhoroční kamaráti a mohli by mať aj spoločné obchodné záujmy. No objavili sa už aj špekulácie o možnom partnerskom vzťahu. V každom prípade, Leonovová Ševčenka zažalovala, že prach zničil cennú zbierku kníh, poškodil vzácne obrazy a urobil život v byte nemožným. Čuduj sa svete, súdy jej dali za pravdu a bývalému ministrovi vyrubili pokutu dvadsať miliónov rubľov, čo je takmer 500-tisíc eur. „Predal som byt v Petrohrade a zatiahol to,“ posťažoval sa v apríli agentúre RIA Novosti Ševčenkov syn Jurij. Ako dodal, v podstate nemal inú možnosť. Jeho otcovi totiž úrady nedovolili vycestovať do zahraničia, kam nutne potreboval ísť na liečenie.

Tabakový metropolita?

Časť ruskej tlače tvrdí, že hlava ruskej pravoslávnej cirkvi vlastní aj ďalšie nehnuteľnosti, napríklad vilu vo Švajčiarsku aj nádherný moskovský apartmán s výhľadom na majestátny Chrám Krista Spasiteľa. Okrem toho sa venuje viacerým finančne dosť nákladným zábavkám, ako je chov plemenných psov, automobilové preteky či zjazdové lyžovanie v chýrnych strediskách. Priam sa natíska otázka - odkiaľ na to berie peniaze? Odpoveď zaváňa ďalším škandálom. Na začiatku deväťdesiatych rokov Vladimir Gunďajev, ako znie patriarchovo občianske meno, postúpil v cirkevnej hierarchii na post metropolitu a dostal sa medzi hŕstku ľudí, čo mali pod palcom cirkevné financie. Ako manažér sa jednoducho chytil. Podľa novín Moscow News sa s vervou pustil do dovozu cigariet a alkoholických nápojov. Využil pritom skutočnosť, že cirkev ako nezisková organizácia bola až do roku 1997 oslobodená od platenia spotrebnej dane. Konkurencia nestíhala. Na obvinenia, že náboženskú inštitúciu zneužíva na kšefty, súčasný patriarcha údajne odpovedal: „Nebudeme sa predsa brániť darom zo zahraničia.“

Kamaráti! V GALÉRII si pozrite zábery patriarchu Kirilla s Putinom>> 

Darcovia boli naozaj štedrí. Ako svojho času tvrdila moskovská tlač, len v roku 1996 sa cez pravoslávnu cirkev a Gunďajevovu nadáciu Nika dostalo do Ruska osem miliárd cigariet. Nie náhodou šikovnému duchovnému prischla prezývka „tabakový metropolita“. Ten však obvinenia odmieta a označuje ich za politickú kampaň namierenú proti nemu. Po zrušení daňovej výnimky vraj Kirill presedlal na nehnuteľnosti, ropu a cenné papiere. Rôznia sa názory na to, kto mal najväčší osoh z jeho podnikateľských schopností. Podľa časti pozorovateľov profitovala hlavne cirkevná pokladnica, ďalší zasa tvrdia, že ani sám Gunďajev nevyšiel naprázdno. Sociológ Nikolaj Mitrochin odhadol v roku 2004 jeho majetok na jeden a pol miliardy dolárov, o dva roky neskôr The Moscow News písali dokonca o  o štyroch miliardách dolárov.

Minulosť s tieňom KGB?

Na ceste k vplyvu a peniazom súčasnému patriarchovi mohli pomôcť aj slušné politické konexie. Už v časoch Sovietskeho zväzu údajne uprednostňoval štátne záujmy pred cirkevnými. Ako šéf pre vonkajšie vzťahy cirkvi v rokoch totality precestoval svet a v zahraničí odhodlane obhajoval moskovský režim. Pamätný je jeho horlivý prejav na medzinárodnom fóre v kenskom Nairobi, kde jednoznačne odmietol list disidentov o porušovaní náboženských slobôd a ľudských práv v Sovietskom zväze.

Viacerí politológovia a historici jeho zahraničné cesty skôr ako s cirkevnou funkciou spájajú s členstvom v KGB. Vraj mal krycie meno Michailov. Patriarcha má úplne jasno aj v súčasných pomeroch na ruskej politickej scéne. „Putinova éra je Božím zázrakom,“ netajil sa sympatiami voči staronovému prezidentovi na februárovom stretnutí náboženských lídrov. Jednoznačné stanovisko zaujal aj pri marcovej protestnej akcii punkovej anarchistickej skupiny Pussy Riot. Jej tri členky vtrhli pred asi desaťročím do Chrámu Krista Spasiteľa a zaspievali krátku pieseň, v ktorej sa obrátili priamo k Panne Márii. „Zbav nás Putina,“ odkázali jej. Polícia ženy zatkla a hrozí im až sedemročné väzenie za výtržníctvo. Kirill neprejavil voči punkerkám žiadne kresťanské zľutovanie. „Robia satanovu prácu,“ zhodnotil ich protest.