Najľudnatejšie mesto krajiny protinožcov sa v nedeľu zahalilo do dúhových farieb. Masový pochod bol vyvrcholením sedemnásťdňového medzinárodného festivalu WorldPride na podporu LGBTQ komunity a zúčastnili sa ho desaťtisíce ľudí, vrátane premiéra Anthonyho Albaneseho. Počas niekoľkých hodín, kým ľudia odetí v dúhových vlajkách a farebných odevoch prechádzali tamojším  prístavným mostom, musela byť doprava uzavretá.

"Posledných sedemnásť dní predstavovalo úžasný moment jednoty a osláv rozmanitosti v austrálskej spoločnosti a tiež svetu vyslalo správu, že nás to obohacuje," povedal Albanese.  Agentúra AFP priniesla aj názory účastníkov akcie. "Myslím si, že to vysiela odkaz o pokroku, ktorý sme v krajine dosiahli," zhodnotil Thomas Lemon, ktorý zároveň ocenil inkluzívny charakter podujatia, na ktoré prišli ľudia akéhokoľvek veku, rasy či národnosti. V podobnom duchu sa vyjadrovali aj ďalší respondenti, niektorí netajili dojatie.

Na podujatí sa ukázalo viacero známych osobností zo sveta politiky i umenia. „Som veľmi hrdý na to, že pochodujem s komunitou, ktorú tak milujem, a oslavujem, ako ďaleko sme došli,“ povedal novinárom Sam Neill známy napríklad z filmu Jurassic Park.

Viac fotografií v GALÉRII ►►►

WorldPride organizuje asociácia InterPride a od roku 2017 sa koná vždy v nepárnom roku. Predvlani sa festival uskutočnil v Kodani. Reuters pripomína, že načasovanie pripadá na piate výročie, odkedy Austrália schválila zákon umožňujúci uzavretie manželstva pre homosexuálne páry.