Anglický spevák Ed Sheeran (31) opäť vyhral súd týkajúci sa plagiátorstva ohľadne hitu Thinking Out Loud (2014), ktorý mal pripomínať pieseň Let’s Get It On (1973) od Marvina Gaya. Dedičia autorov Gayovej piesne tvrdili, že im spevák za porušenie autorských práv dlhuje peniaze. Proces trval dva týždne.

Sheeran neskrýval hnev a povedal, že prípad ohrozuje všetkých hudobníkov. Argumentoval, že pieseň zložil s kamarátkou Amy Wadgeovou. Inšpiráciou mu boli starí rodičia aj jeho vtedajší vzťah. Na súde sa obhajoval aj s gitarou, keď ukazoval, ako skladá piesne.

Pre súdny proces pritom nemohol ísť na pohreb babičky v Írsku. Rozčarovane dodal, že mu ten čas už nikto nevráti. Spevák opakovane vyhlásil, že ak spor nevyhrá, s hudobnou kariérou končí.

Frustrovaný

„Jasné, že som s výsledkom tohto procesu veľmi spokojný. Zdá sa, že nakoniec predsa len nebudem musieť skončiť so svojou prácou. Zároveň som ale neskutočne frustrovaný z toho, že neopodstatnené tvrdenia, ako toto, nakoniec môžu skončiť na súde,“ vyhlásil pesničkár po súde. Porote po vynesení rozsudku šeptom poďakoval.

Dvojnásobný držiteľ Grammy Marvin Gaye bol v 60. rokoch jedným z najznámejších sólových hudobníkov. Medzi jeho najznámejšie skladby patria I Heard It Through the Grapevine, Ain’t No Sexual HealingMountain High Enough, Let’s Get It On, a What’s Going On.

Sheeran vlani uspel súdnom spore o autorské práva k svojej piesni Shape of You (2017). Čelil obvinenie, že refrén skopíroval z piesne Oh Why (2015), ktorej autormi sú spevák Sami Chokri alias Sami Switch.

FOTO Eda Sheerana na súde v GALÉRII