Tip na článok
Predvolebná kampaň: Straší sa Sorosom aj imigrantmi.

Emotívna a špinavá! V maďarskej predvolebnej vojne ide o život. Politický

Parlamentné voľby, ktoré sa v Maďarsku konajú 8. apríla, s napätím sledujú nielen domáci, ale aj zahraniční pozorovatelia.

Galéria k článku (5 fotografií )
Protivládna: Tisíce demonštrantov protestujú proti režimu.
Podporovatelia: Orbán sa stále spolieha na podporu takmer štyridsiatich percent voličov.
Viktor Orbán: Bude víťazom maďarských volieb?

Domáce publikum pozorne sleduje politické premety a často konšpiračne znejúcu rétoriku maďarského premiéra a šéfa najsilnejšej politickej strany Fidesz Viktora Orbána. Mobilizuje sa domáca občianska scéna. Predvolebná kampaň sa preniesla aj za hranice Maďarska, na územia obývané etnickými Maďarmi. Tam totiž žijú státisíce registrovaných voličov. Pred štyrmi rokmi sa registrovalo na voľby 193-tisíc zahraničných Maďarov, pričom 128-tisíc z nich aj odvolilo. Fidesz Viktora Orbána získal 95 percent všetkých hlasov zahraničných Maďarov. V tohtoročných voľbách sa zaregistrovalo za hranicami krajiny až 359-tisíc voličov.

Podporovatelia: Orbán sa stále spolieha na podporu takmer štyridsiatich percent voličov.
Podporovatelia: Orbán sa stále spolieha na podporu takmer štyridsiatich percent voličov.
Archív

Strašenie Sorosom

„Hlavným zdrojom kritiky sú mimovládne organizácie a veľmi populárne internetové portály. Niektoré z nich majú aj podporu nadácie miliardára maďarského pôvodu Georgea Sorosa. Keďže práve mimovládky vedú - z pohľadu verejnej mienky - úspešnú kampaň, čo sa týka korupcie Fideszu, maďarská vláda ich považuje za skutočnú opozíciu a proti Sorosovi ide nevídaná a skutočne špinavá kampaň. To však podľa prieskumov začína vadiť už aj ľudom blízkym Fideszu,“ konštatuje analytik Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier Balázs Jarábik, podľa ktorého silná polarizácia má negatívny vplyv na celkový spoločenský život v krajine. „Orbánov obrat od liberalizmu k pravici bol kedysi vnímaný ako ojedinelý - a zlý krok. Postupne sa však stávame svedkami podobného diania aj v celom našom regióne. Stačí sa pozrieť na liberála Richarda Sulíka či českého premiéra v demisii Andreja Babiša. Maďarsko však nie je prvá krajina, kde ľavica zničila sama seba, lebo súhlasila s liberálnymi ekonomickými metódami, ako bola privatizácia či deregulácia. Prvé bolo v tomto smere Poľsko, potom prišiel rad na susedné Česko, kde voľby vyhral slovenský miliardár Andrej Babiš. A netreba si robiť ilúzie, časom sa to presunie aj k nám na Slovensko,“ hovorí Jarábik a dodáva, že si nie je istý, či toto všetko Orbán dokázal predvídať, ale je určite jediný, kto to dokázal aj ideologizovať v podobe rétorickej vojny proti Bruselu a západnému kapitálu.

Kampaň na Slovensku: Juh v okolí Komárna sa hemží plagátmi vyzývajúcimi na účasť na voľbách.
Kampaň na Slovensku: Juh v okolí Komárna sa hemží plagátmi vyzývajúcimi na účasť na voľbách.
Archív

Orbán dokázal ovládnuť maďarskú politickú scénu hlavne kvôli maďarskej podobe volebného zákona. „Je to ojedinelý systém v našom regióne, ktorý dáva prednosť veľkým stranám, pričom Orbán si dal záležať, aby v Maďarsku bola iba jedna centrálna pravicová strana. Vybudoval svoje vlastné médiá, financuje ich štedro štátnymi reklamnými zákazkami,“ vysvetľuje Jarábik.

Kampaň za hranicami

Fidesz má silnú podporu za hranicami, všade tam, kde žije maďarská menšina. Tá dostáva všemožnú finančnú aj inú podporu z Maďarska, maďarské národnostné strany financujú svoje aktivity aj prostredníctvom financií prúdiacich z materskej krajiny. Aj medzi Maďarmi žijúcimi za hranicami, sa však robia rozdiely. Tí, ktorí majú trvalý pobyt mimo územia Maďarska, avšak hlásia sa k národnej príslušnosti a majú občianstvo, môžu hlasovať prostredníctvom pošty. Iné je to však v prípade Maďarov, ktorí z Maďarska emigrovali, napríklad aj z dôvodu nesúhlasu s režimom Viktora Orbána, ale trvalý pobyt im ostal na území rodnej krajiny. Tí smú voliť iba osobne, pričom sa musia dostaviť na maďarské veľvyslanectvo v krajine, kde žijú a pôsobia. Disproporčnosť má svoj dôvod. Emigranti totiž v drvivej väčšine nehlasujú za Fidesz. Na rozdiel od zahraničných Maďarov, z ktorých až 95 percent dalo hlas v minulých voľbách práve Orbánovej strane.

Čaká Fidesz tretie volebné víťazstvo?

„Podľa všetkého áno, takmer naisto sa však dá povedať, že nebude mať ústavnú väčšinu,“ hovorí Jarábik, podľa ktorého je toto iskierka nádeje aj pre opozíciu. Tá je rozštiepená, jej hlavné sily sú dve socialistické strany (MSZP a DK), viaceré maličké liberálne (Momentum, Egyutt), jedna zeleno-liberálna strana (LMP) a radikálne pravicový Jobbik, má druhú najväčšiu podporu v krajine. Podla sociológov Fidesz prakticky v každom prieskume dosiahne viac, než je jeho reálna podpora, tesne pred voľbami sa preferencie pohybovali okolo 40-45 percent. Úlohu by mohlo zohrať aj to, že Fidesz čelí vlne nepríjemných korupčných škandálov. V pozadí ich medializácie stojí bývalý oligarcha Fideszu, súčasný sponzor Jobbiku a majiteľ viacerých médií podnikateľ Simicska.

Protivládna: Tisíce demonštrantov protestujú proti režimu.
Protivládna: Tisíce demonštrantov protestujú proti režimu.
Archív

S Orbánom sa rozišli v roku 2015 dramatickým a vulgárnym spôsobom v momente, keď Orbán pochopil, že Simicska koncentroval až príliš veľa ekonomickej moci a vo vláde má príliš veľa svojich ľudí, ktorí poslúchajú hlavne oligarchu. Vo svojom systéme si Orbán nemôže dovoliť alternatívne mocenské sídlo. V maďarskom systéme je registrovaných zhruba sto strán. Tie, čo nedostanú jedno percento hlasov, nedostanú naspäť kauciu a šéf strany osobne môže čeliť aj konfiškácii majetku. „Myslím si, že viac-menej je jasné, že za tým vysokým počtom strán stojí vládnuca strana,“ tvrdí Jarábik, podľa ktorého sa takto snaží ešte viac rozkúskovať hlasy pre opozíciu a dezorientovať opozične naladených voličov.

Privatizér národa

Čo sa týka mocenskej politiky v demokratických podmienkach, Viktor Orbán je jednoznačne považovaný za najtalentovanejšieho maďarského politika. Napriek všetkej kritike a postupom Maďarsko zostalo demokratické a stále fungujú inštitúcie. Už po prvej veľkej prehre v roku 1994, vtedy Fidesz viedol v predvolebných prieskumoch až s tridsiatimi percentami a nakoniec získal iba sedem percent, Orbán videl ďalšiu príležitosť v obsadení pravice, a teda aj centrálneho politického poľa. Po prehratých voľbách v roku 2002 zase videl hegemóniu ľavicových a liberálnych médií ako kľúčový faktor a odvtedy Fidesz investuje do budovania pravicových a hlavne jemu naklonených médií. Najprv úspešne „privatizoval“ národ s tým, že dlho hovoril o národných záujmoch, ktoré môže reprezentovať jedine jeho strana Fidesz. „Domovina nemôže byt v opozícii,“ znel jeho burcujúci prejav po prehratých voľbách. Potom si úspešne vybudoval imidž národného politika a začal prízvukovať rolu štátu.

Hovoril o tom, že sa bude opierať o strednú vrstvu a štát, ale v reále pomáhal hlavne finančnej elite a ako protipól globálnym finančným praktikám sa snažil vytvárať podobnými praktikami skôr miestnu kapitalistickú vrstvu. V skutočnosti sa Orbán musel vyrovnať aj s existujúcimi maďarskými oligarchami a takisto musel mať na zreteli záujmy zahraničných investorov. Medzi najbohatších Maďarov sa zaradil jeho hlavný biznismen Lőrincz Mészáros, ktorý, mimochodom, ešte pred desiatimi rokmi bol opravárom plynových kotlov.

VIDEO Plus 7 Dní