Estónsky minister vnútra Lauri Läänemets navrhol vláde, aby krajina rozšírila sieť verejných núdzových krytov. O návrhu informovala minulý týždeň tamojšia verejnoprávna rozhlasová a televízna spoločnosť Eesti Rahvusringhääling (ERR). Silnou motiváciou je pre Talin vojna na Ukrajine, ako aj spoločná hranica s Ruskom.

V súčasnosti má pobaltský štát 94 verejných krytov, ktoré pojmú zhruba 50-tisíc ľudí. V návrhu rezortu vnútra sa však počíta s poskytnutím úkrytu až pre 730-tisíc osôb. To je viac ako polovica Estónska, ktoré má podľa odhadov z roku 2022 okolo 1,33 milióna obyvateľov.  

Inšpirácia vo Fínsku

Odhadovaná doba na splnenie plánu je desať rokov. „Koncom apríla dostanú ubytovacie organizácie výzvu na predkladanie návrhov pre tvorbu krytov... Bude to stáť asi milión eur v tomto roku, ale ak to schváli vláda, cena bude zhruba 15 milión eur ročne,“ uviedol minister vnútra.

Jeden z hlavných spôsobov, ako dospieť k takému počtu verejných krytov, je podľa Läänemetsa zmena smerníc v oblasti obnovy stavieb. To by umožnilo premenu pivníc či iných podzemných priestorov na bunkre počas renovácií obytných budov.

Läänemets zároveň tvrdí, že si predstavujú presadenie podobného zákona, aký existuje vo Fínsku. Teda, že novopostavené obytné stavby musia byť od počiatku vybavené núdzovým krytom v prípade vojny či iného nešťastia.

Prv dobrovoľne

„Určite bude treba nejaký podzemný priestor. Kryt je v zásade pivnica, no nie? Netreba stavať nové prázdne miestnosti – miesto toho, ako vo Fínsku, takýto bunker môže byt napríklad podzemná parkovacia garáž. Našim cieľom je, aby sme sa vyhli zbytočným nákladom,“ vysvetlil minister.

Zo začiatku by malo byť všetko len na základe dobrovoľnosti, keďže podľa Läänemetsa je v krajine dostatočné nadšenie pre tvorbu krytov. Po pár rokoch sa môže plán podporiť zákonom, aby každá stavba musela mať svoj vlastný núdzový priestor.

Estónski predstavitelia taktiež ešte preberajú detaily, ako by mal správny kryt vlastne vyzerať. Základom však je, aby ochránil ľudí pred výbuchmi a troskami. Zároveň by mal byť vybavený ventiláciou, generátorom elektriny a základnou hygienickou vybavenosťou.