Slovenskí zástupcovia v europarlamente sú oproti svojim francúzskym, nemeckým, či belgickým kolegom len chudobní príbuzní. Štúdia, ktorú tento týždeň predstavila nevládna organizácia Transparency International (TI), zostavila rebríček príjmov z iných funkcií, ako je tá parlamentná.

Pomimo

Zo Slovákov deklaruje vedľajší plat len József Nagy z Mostu Híd. Okrem stoličky v Bruseli sedel aj v zastupiteľstve trnavského kraja. Jeho odmenou bolo okolo 500 eur mesačne. Ostatní europoslanci uvádzajú, že iné aktivity ako poslaneckú prácu robia bezodplatne. Najaktívnejšia je pritom Anna Záborská (KDH). Pôsobí v neziskovej organizácii Fórum života a v občianskych združeniach Áno pre život a Spoločnosť pre rodinu. Je tiež dobrovoľníčka - predsedníčka združenia Paneurópska únia.

Zaujímavejšie príjmy majú europoslanci „starých“ členských krajín. Podľa rebríčka TI sa polovica Rakúšanov, Francúzov, Luxemburčanov, Belgičanov, či Nemcov nespolieha len na vyše 8 000-tisícový mesačný príjem z Bruselu.

Nepodrobné majetky

Europoslanci nie sú povinní každoročne odovzdávať svoje majetkové priznania, kde je vidieť prírastok alebo úbytok v ich nehnuteľnostiach a príjmoch. Kontrolovaní sú len v rámci podaní „deklarácie o finančných záujmoch“. Musia ju podať pri zvolení do funkcie a revidovať vždy, keď im nová funkcia pribudne alebo ju stratia.

Štatistiky o tom, koľko berú mimo hlavnej volenej funkcie, sa vypracúvajú ťažko. Europoslanci totiž nemusia uviesť presný vedľajší príjem. Krížik dávajú len do kolónky – plat do 499 eur, medzi 500 a 1 000 eur, 1 001 až 5 000, 5 001 až 10 000 a nad 10 001 eur. Problémom je, že podľa TI pracuje až tretina europoslancov po odchode či strate funkcie v lobystických organizáciách EÚ.

Rekordéri

Najviac z iných príjmov zarába Litovčan, podnikateľ a pokrový hráč, Antanas Guoga. Podľa štúdie zarobil od nástupu do kresla europoslanca v júli 2014 do júla 2018 minimálne 1,3 milióna eur. Kumuluje 16 funkcií. Druhé miesto patrí bývalému belgickému premiérovi Guy Verhofstadtovi, ktorý si privyrobil za štyri roky popri europoslaneckom plate vyše 900-tisíc eur. Na stupeň “víťazov” v postranných príjmoch pracovitých europoslancov sa dostal aj Francúz Renaud Muselier s 816-tisícovým prilepšením.

Niektorí si zarábajú ako profesori, rečníci na konferenciách, či v médiách, riaditelia lekárskych kliník, či lekári, advokáti, či konzultanti. Viacerí poberajú aj platy z kumulovaných mandátov na regionálnych či lokálnych úrovniach. Nuž, pre europoslancov má deň zrejme o 24 hodín viac ako deň obyčajného človeka!

Prečítajte si tiež: