Najskôr pokyvkávanie hlavy na znak nesúhlasu, neskôr vypleštené oči a aj ich prevrátenie a nakoniec zdvihnutý hlas. Europoslanec za Smer-SD Miroslav Číž a Michal Šimečka z PS si v Bruseli na debate o budúcom rozpočte Únie skočili do vlasov. Temperamentná výmena názorov o tom, či má alebo nemá byť zvládanie fungovania právneho štátu v Poľsku a v Maďarsku viazané na používanie prostriedkov kohéznej politiky, vznikla tento týždeň.
"Rozhodnutiami vlád, ktoré vzišli zo slobodných volieb, nemôžu trpieť občania," znel jeden z hlavných argumentov Číža na obranu čerpania prostriedkov z fondu, ktorý slúži napríklad aj na opravy ciest a škôl. Spolu s novým kolegom Róbertom Hajšelom vystúpil tvrdo proti sankciám, ktoré chystá EÚ proti susedom Slovenska - Poľsku a Maďarsku.
Číž kritizoval politický aktivizmus a to, že podľa neho Únia takto rozdeľuje štáty na "dobré" a "zlé", káže čo sa má a čo nie. Postoje EÚ Číž prirovnal k správanie sa komunistického Sovietskeho zväzu, čo rozčúlilo liberálneho poslanca Michala Šimečku. "Takéto paralely používa predsa krajná pravica," vyčítal liberál členovi frakcie sociálnych demokratov. Táto poznámka skoro zdvihla Číža zo stoličky. Šimečka je novým europoslancom za Progresívne Slovensko a v prezidentskej kampani radiť v európskych otázkach prezidentke Zuzane Čaputovej.
"Poľská justičná reforma je v rozpore s právnym štátom a porušuje nezávislosť súdnictva, povedal to súd," argumentoval Šimečka, na čo Číž povedal, že sankciami a kritikou vnútorných pomerov demokratických krajín EÚ dosiahne len to, že sa občania ešte viac postavia za svojich domácich lídrov. "Koľko sme tým pridali vo voľbách Kaczynskému, tri štyri percentá?," pýtal sa. Rozohnených europoslancov upokojila až moderátorka tým, že diskusiu o situácii Poľsku, Maďarsku a o sankčných mechanizmoch proti "zlým žiakom" Únie, odviedla k inej téme.