Je to choré, ak politici nie sú rodičia, nedokážu zodpovedne myslieť na budúce generácie - hovoria najmä katolícke kruhy a rôzne ultrapravicové médiá. Tŕňom v oku im je najmä mladý francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý sa sobášom s Brigitte, staršou o 24 rokov, dobrovoľne vzdal možnosti mať vlastné deti a bez problémov hovorí, že rodina môže byť akákoľvek, len v nej nesmie chýbať láska.
Podobný bezdetný osud má nemecká kancelárka Angela Merkelová, britská premiérka Theresa Mayová, škótska premiérka Nicola Sturgeonová, ale aj predsedovia vlád Talianska, Holandska, Švédska, Luxemburska, prezidentka Litvy a rumunský prezident. Podľa oficiálnych štatistík zostáva až štvrtina európskych žien bezdetných a na tento trend naskočilo aj Slovensko. Čo sa deje?
Liberálny prezident
Prvý muž Francúzska je mladý, pekný a očividne nemá problém ísť proti prúdu. Svojím netradičným manželstvom s vlastnou učiteľkou, staršou o generáciu, jednoznačne dokázal, že mu nevadia ohovárači a posmešky okolia. Preto možno uveriť jeho slovám, že keby bol homosexuál, nemal by problém oznámiť to a podľa toho aj verejne žiť. Reagoval tak na obvinenia, že svadbou s podstatne staršou ženou sa snažil iba zamaskovať svoj homosexuálny vzťah s riaditeľom Radia France Mathieuom Galletom.
Zamilovať sa do staršej ženy je jedna vec, ale vzdať sa pre ňu možnosti mať vlastné deti je niečo iné. Francúzsky prezident Macron však otvorene hovorí aj o tejto intímnej veci. Dokázal to počas netradičnej predvolebnej debaty so školákmi, ktorú vysielala televízia C8. Deti mu vo svojej úprimnosti položili otázku, či mu nechýba otcovstvo. „Takto som sa rozhodol. Moja žena Brigitte už mala tri deti, keď som ju spoznal... tak sme sa nad tým zamysleli a usúdili sme, že najdôležitejšie je vychovávať s láskou tieto deti, ktoré milujeme,“ vyhlásil Emmanuel Macron.
Staršia žena a zajačik: Slováci povedali, čo si myslia o francúzske prvej dáme
Školákom dal vzápätí aj malú lekciu rozmanitosti života: „Dnes máme veľa rôznych typov rodín - niektoré sú rozvedené, inde vychovávajú deti nevlastní rodičia a niekde sú aj dve mamy alebo dvaja otcovia. Záleží len na tom, aby v rodine bola láska. Takže nič mi nechýba, pretože milujem Brigittine deti, akoby boli moje vlastné.“
Podpásová kritika
Macronove liberálne názory na rodinu dráždia francúzskych extrémistov. Najznámejší z nich - Jean-Marie Le Pen - to mladému prezidentovi vmietol rovno do očí: „Hovorí nám tu o budúcnosti, ale sám nemá deti!“ Krajná pravica tiež rada používa citát nemeckého filozofa Rüdigera Safranského: „Pre bezdetných ľudí je ťažké myslieť na ďalšie generácie. Preto sa správajú, akoby boli na svete poslední.“ Pre politika, od ktorého verejnosť čaká zodpovedné rozhodnutia, je to obzvlášť nepríjemná nálepka.
Musela sa s ňou vyrovnať aj bezdetná britská premiérka Theresa Mayová, na ktorú jej polivtická konkurencia v roku 2012 tiež vytiahla kartu materstva. Mayová vtedy reagovala bolestným priznaním, že s manželom sú neplodní. „Stále sa dívate na iné rodiny a vidíte, že majú niečo, čo vy nie,“ uviedla pre denník The Daily Telegraph.
VIEME PRVÍ Poznáme meno a pohlavie očakávaného prírastku Kiskovcov
Experti takúto kritiku bezdetných politikov považujú za nezmyselnú. „Mám veľký problém robiť paušalizácie, či samotné rodičovstvo robí z politika lepšieho lídra,“ hovorí Oľga Pietruchová z odboru rodovej rovnosti na ministerstve práce. „Stačí porovnať nemeckú kancelárku Merkelovú a súčasného amerického prezidenta Trumpa - ich prístup k sociálnej politike a solidarite je totálne odlišný, a to v prospech bezdetnej kancelárky,“ dodáva Pietruchová.
Psychologička Jaroslava Gajdošová tvrdí, že to, či človek má, alebo nemá deti, síce ovplyvňuje jeho osobnosť, ale „nie je to rozhodujúce pre úspešnú prácu politika, ako ani vek, pohlavie, stav, vierovyznanie či sexuálna orientácia... Oveľa dôležitejšie sú jeho odborné, osobnostné a morálne predpoklady a najmä činy, ktoré doteraz vykonal“.
Bolestná spoveď
K odhaleniu intímneho tajomstva dohnala verejná debata aj škótsku predsedníčku vlády Nicolu Sturgeonovú. Priznala, že vo veku 40 rokov potratila a odvety sa jej už nepodarilo otehotnieť. „Dúfam, že sa mi podarí zastaviť neustále posudzovanie žien, ktoré nemajú deti, najmä v politike.“ Chcela tiež zapôsobiť na dievčatá, ktoré ju môžu vnímať ako určitý vzor a možno si mysleli, že sa dobrovoľne vzdala materstva v prospech politiky, čo nie je pravda.
Pre denník Sunday Times sa nezvyčajne úprimne zamyslela aj nad tým, ako by dieťa zmenilo jej život. „Ak by som nepotratila, sedela by som tu dnes ako premiérka? Na to sa nedá odpovedať. Neviem. Chcela by som povedať, že áno, pretože by som mohla ukázať, že dieťa nie je prekážkou v kariére, ale úprimne - neviem...“
Dojatý Kiska pre PLUS 7 DNÍ: Bábätko sme plánovali už dlhšie
Fakt je, že bezdetnosť je čoraz častejší európsky fenomén. Kedysi bolo na Slovensku bezdetných zhruba desať percent žien, ale odhaduje sa, že ich počet v nasledujúcich rokoch stúpne až na 17 percent. V západnej Európe je tento trend ešte výraznejší - vo Veľkej Británii je bezdetných 20 percent žien, v Nemecku 30 percent, v prípade Talianok je toto číslo 25 percent a vo Francúzsku je to o niečo menej, len 14 percent.
Dôvody sú čisto individuálne a nie vždy je to karierizmus, čo potvrdzujú aj príbehy britskej a škótskej premiérky. K zaujímavým zisteniam prišiel sociológ Robin Hadley z Keel University. V rámci výskumu zistil, že po deťoch v skutočnosti túži len 59 percent mužov a 63 percent žien. Ak by sa teda ľudia správali úplne slobodne a nepodliehali tlaku spoločnosti a rodiny, zrejme by pôrodnosť bola ešte nižšia.