Vysmiate selfie z auta, sexi póza pod sprchou pri bazéne aj pod palmou či krátke video na letisku. Takto posledné mesiace vyzerá život slovenskej vrahyne Márie Kukučovej (32). Veľký zvrat v živote ženy, ktorá si len pred šiestimi rokmi vypočula odsudzujúci verdikt španielskej poroty pre vraždu svojho expriateľa, klenotníka Andrewa Busha († 48). Aj keď podľa rozsudku si mala odsedieť trinásť rokov a deväť mesiacov, na mrežované okno sa prestala dívať omnoho skôr.

FOTO k téme v GALÉRII.

Zdrhla domov

Je 5. apríl 2014 a z vily na pobreží Costa del Sol sa ozývajú výstrely. Pred haciendou ich počuje mladá Ruska Maria Korotajevová, nová frajerka klenotníka Andrewa Busha. Čaká v aute, kam ju krátko predtým poslal jej priateľ. Keď totiž spolu dorazili do jeho plážového domu, dnu ich prekvapila Bushova bývalá láska, Slovenka Mária Kukučová. Ako sama neskôr uviedla, u expriateľa strávila tajne dva dni, kým sa dočkala jeho návratu. Klenotník a jeho rodáčka zo Slovenska sa hádajú, Bush vraj chce, aby odišla, predsa len sa už pred polrokom rozišli. V tej chvíli sa na scéne objavuje pištoľ a padne niekoľko výstrelov. Jedna z guliek zasiahne Brita do hlavy a padá na zem. Kukučová v šoku vybieha von, vyhodí z tereniaka šokovanú Mariu a uteká z miesta činu. Smerom na Slovensko k rodičom do Novej Bošáce. Ako neskôr vysvetlila, nedôverovala miestnej polícii. Jej slovenský advokát to vysvetlil tým, že v minulosti videla doma u svojho expriateľa uniformovaných mužov, ktorým dával peniaze.

Sebaobrana?

O niekoľko dní po úteku sa dievčina prihlásila slovenskej polícii. Hovorila o pokuse o sebaobranu. Následne Španieli požiadali o jej vydanie a slovenské súdy rozhodli o jej vydaní na Pyrenejský polostrov.

Proces sa začal v roku 2016 a bol ostro sledovaný nielen domácimi médiami, ale aj slovenskými a britskými. Kukučová pred porotou opakovala svoje tvrdenia o sebaobrane. „Začal kričať, mlátiť ma a schmatol ma pevne za ramená. Povedala som mu, že chcem odísť, ale on povedal, že nie. Kričal, že mňa aj moju rodinu zabije,“ bránila sa blondínka na súde a dodala, že na ňu mieril zbraňou. Podľa nej sa len chcela dostať z jeho zovretia, keď zbraň vystrelila. Teóriu o úmysle ublížiť svojej bývalej láske odmietla. Dve rany podľa znalcov smerovali na hlavu a jedna na rameno klenotníka. Slovenka podľa svojej výpovede o Bushovej smrti netušila a mladej Ruske povedala, že jej priateľ je na toalete.  

Trest jej znížili

Samotný proces trval štyri dni. O vine Kukučovej rozhodla deväťčlenná porota jednomyseľne. Hoci jej hrozilo až 22 rokov väzenia, sudca mestského súdu v Malage rozhodol inak a napokon jej vymerali trest 15 a pol roka. Vraždu označil za zločin z vášne. Ako uviedol sudca, modelka konala pod emóciami. Podľa právneho zástupcu obete, ktorý očakával trest bližšie k 20 rokom, bol sudca ku Kukučovej veľmi veľkodušný.

Odvolala sa aj Kukučová a Najvyšší súd Andalúzie jej trest ešte znížil. Pôvodne sa totiž údajne dopustila aj vlámania do Bushovej vily, no súd uznal jej námietky, že sa nikam nevlámala, ale otvorila si kľúčom. Súd vzal do úvahy aj jej emocionálny stav a znížil jej trest na 13 rokov a deväť mesiacov.

Mária Kukučová s bývalým priateľom Andrewom Bushom.
Zdroj: facebook M. K.

Šikanovanie za mrežami

A zrazu prišla obrovská zmena. Modelka, zvyknutá na luxus, sa musela naučiť žiť v úplne iných podmienkach. A nezačala najlepšie. V prvom ústave, kde bola ešte vo väzbe, sa stala obeťou šikanovania zo strany mexickej spoluväzenkyne. Tú vraj obvinila, že jej ukradla sukňu, čo sa skončilo bitkou a rozdelením väznice na dva tábory, fandiace buď Mexičanke, alebo Márii. Podľa Máriiných vtedajších právnikov voči nej nebolo vedené žiadne disciplinárne konanie, keďže jej správanie bolo hodnotené ako pozitívne. Zúčastňovala sa na nepovinných aktivitách, dokonca učila ďalšie ženy angličtinu.

FOTO k téme v GALÉRII.

Plávanie aj škola

Možno aj to spôsobilo, že sa na samotný výkon trestu dostala do zariadenia, ktoré aj z pohľadu na mapu vyzerá skôr ako oddychový rezort než basa. Mária si tam stihla dorobiť školu, učiť sa ďalšie jazyky. Podľa príbuznej, ktorá sa médiám zverila pred dvoma rokmi, mohla Kukučová za mrežami dokonca aj plávať. Možno aj preto si zvolila možnosť odpykať si trest na Pyrenejskom polostrove a nie na Slovensku. Ako uviedla jej príbuzná, dokonca plánovala požiadať o preloženie rok či dva pred uplynutím trestu. Ten sa jej mal skončiť, keď doň započítame aj väzbu, ktorá sa začala už na Slovensku, niekedy v roku 2027.

Dovolenky a pohoda

Mária Kukučová sa však očividne už za mrežami netrápi. Podľa jej instagramového profilu si užíva život plnými dúškami. Veselo pridáva výrazne filtrované fotografie, ale najmä krátke videá. Tu pridá jeden záber z Palmy de Mallorca, ako pózuje pod palmou v ľahkých šatách. Tam nahodí snímku z reštaurácie, ako si užíva aj s priateľmi dobré jedlo. Nechýbajú veselé videá, na ktorých cestuje s kamarátkou v aute, či dokonca fotky z letiska. Pred dvoma týždňami zverejnila Kukučová fotky, ako sedí pri stole s rodičmi Dankou a Ľubomírom. Podľa textu nafotená v reštaurácii nákupného centra na Malorke.

Okrem toho sa na Instagrame chváli hashtagmi o ťažkej práci či čase na biznis.

O prepustení nič nevedia

Kukučová mala, keď do trestu započítame aj čas, ktorý strávila vo väzby, výjsť na slobodu až o asi päť rokov. Zisťovali sme preto, ako je možné, že si užíva pláže a dovolenky. Naše ministerstvo spravodlivosti však nemá vedomosť o Kukučovej prepustení na slobodu. „Ide výslovne o vnútroštátne konanie na území Španielska, do ktorého nemajú právomoc zasahovať slovenské orgány,“ vysvetlili z tlačového oddelenia ministerstva. A dodali, že je neposkytovali žiadnu pomoc pri žiadosti o prepustenie.

Podobnú odpoveď nám sprostredkovali aj na ministerstve zahraničných vecí.

S náramkom?

Otázky sme preto poslali priamo na súd v Andalúzii. Práve ten by v prípade jej podmienečného prepustenia rozhodoval. „Musíte sa obrátiť na Stredisko sociálnej integrácie v Seville, ktoré patrí pod Generálne riaditeľstvo ústavov na výkon trestu,“ odkázal nás Mohammed Elkhattat z tlačového odboru súdu. Dodal, že tam nám môžu potvrdiť, či je zaradená do takzvanej tretej skupiny, ktorá môže väzenie za určitých podmienok opúšťať.

S ústavom sa nám, žiaľ, nepodarilo telefonicky spojiť, možno sa zľakli cudzej predvoľby, a emailový kontakt na stránke nebol k dispozícii.

Vrátili sme sa teda zasa na sociálne siete, kde je blondína veľmi aktívna. Po pozornom prezretí záberov Kukučovej na fotografiách sme si všimli, že má na mnohých záberoch uviazanú veľkú hrubú šatku na ruke. Javí sa to, akoby chcela niečo na svojej pravačke zakryť. Môže ísť o monitorovací náramok. Ten sa používa pri alternatívnych trestoch.

Nosí Kukučová monitorovací náramok? Posúďte v GALÉRII.

Úrady tak môžu odsúdeného monitorovať a dokonca aj sledovať, či napríklad nepožíva alkohol, ak to má zakázané. No zároveň nestratí odsúdenec kontakt s realitou, môže napríklad pracovať a tráviť čas s rodinou. Španieli sa takto snažia páchateľov trestných činov skôr zaradiť späť do spoločnosti, ako trestať, a znižovať tak recidivitu. Týka sa to najmä ľudí, ktorí spáchali skutky, za ktoré sú nízke tresty, alebo už spomínanej tretej skupiny. Možno aj preto nemôže prísť Slovenka späť do rodiska a môže sa pohybovať len na území Španielska. Vysvetlilo by to aj nedávnu návštevu jej príbuzných na horúcom polostrove.

Ako Pavol Rusko


Náramky sa používajú aj na Slovensku. Jedným z najznámejších nositeľov tohto „doplnku“ bol aj exminister Pavol Rusko. Kým ho súdy poslali definitívne na 19 rokov do väzenia, bol monitorovaný. Náramok nosil na nohe a snažil sa ho ukrývať napríklad pod ponožkami. O možnosť nosiť ho prišiel po tom, čo sa nedostavil na súd s tvrdením, že má zranené oči, a potom skončil vo väzbe.
Odborníci slovenskému justičnému systému často vyčítajú práve to, že málo využíva možnosť alternatívneho trestania. Krajiny, ktoré takéto formy potrestania používajú a viac sa venujú resocializácii, mávajú často nižšiu recidivitu, teda páchatelia sa skutočne zaradia do spoločnosti a už nepáchajú trestnú činnosť.

Ako si Kukučová užíva slobodu, si pozrite v galérii!