V centre Štrasburgu sa v utorok večer strieľalo. Rukou páchateľa zahynuli traja nevinní ľudia. Čin, ktorý považujú mnohí za teroristický útok, sa odohral v blízkosti obľúbených a masami navštevovaných vianočných trhov. V blízkosti centra sa nachádzala aj Eva Spišáková, ktorá bola vo francúzskom meste pracovne, ako asistentka českého europoslanca Pavla Svobodu.

Striktné opatrenia

Večerným mestom otriasla streľba, ktorá podľa očitých svedkov trvala s prestávkami desať minút, začala sa na významnej a frekventovanej ulici nachádzajúca sa blízko vianočných trhov. Tento týždeň v Štrasburgu zasadá parlament, sústreďujú sa v ňom poslanci z celej Európy.

Eva SPišáková (vpravo) je na služobnej ceste v Štrasburgu
Eva SPišáková (vpravo) je na služobnej ceste v Štrasburgu
Zdroj: facebook E.S.

„V čase útoku sme sa kolegyňou pohybovali asi 20 minút pešo od centra, kde sa strieľalo,“ hovorí Eva, ktorá sa stále nachádza v meste postihnutom streľbou. Po útoku sa už nachádzala na hoteli. „Radili nám, aby sme všetko zhasli, zavreli a zamkli dvere, okná a nepribližovali sa k nim,“približuje situáciu bezprostredne po streľbe. Jej šéf, Svoboda, bol stále v parlamente. Ten sa uzavrel v momente, keď boli bezpečnostné zložky informované o útoku.

Streľba sa stala v blízkosti vianočných trhov.
Streľba sa stala v blízkosti vianočných trhov.
Zdroj: Eva Spišáková

„V parlamente zostali aj zamestnanci, kuchári alebo servírky, parlamentní šoféri. Takže všetci zamestnanci a poslanci a ich tímy mali celú noc k dispozícii občerstvenie. Poslanci majú vo svojich kanceláriách k dispozícii rozťahovací gauč,“ popisuje situáciu v parlamente, ktorú má sprostredkovanú z prvej ruky. „Parlament vydával informácie o stave diania v špeciálnych emailoch, ktoré posielal všetkým zamestnancom, poslancom a aj ich asistentom. Ráno sme sa z emailu teda dozvedeli, že parlament a všetci, kto v ňom večer zostali, mohli parlament opustiť až okolo 3. hodiny ráno na vlastnú zodpovednosť,“.

Bezpečnostné opatrenia

Mesto vyhrázilo vysoký stupeň ohrozenia. Opatreniam sa nevyhol ani parlament, avšak, podľa SPišákovej, nešlo o obmedzujúce opatrenia. "Pri vstupe do parlamentu všetci prechádzajú „letiskovou“ kontrolou. Žiadne väčšie bezpečnostné  kontroly nás teda nestretli.  Všimla som si len, že všetci zamestnanci pri vchode a pri bezpečnostnej kontrole mali nepriestrelné vesty. Vonku tiež hliadkovali ozbrojené zložky so samopaľmi," povedala Slovenka pre Plus 7 dní.

Prestrelka a zmarená akcia

Policajti strelca hneď lokalizovali a pokúsili sa ho spacifikovať. Počas prestrelky ho zasiahli, ale útočník unikol. Denník Le Figaro informoval, že zatkli dvoch bratov údajného útočníka, a že ho dokonca hľadali na byte, kde sa mal zdržiavať. Pochopiteľne tam nebol, avšak polícia zaistila jeho spolubývajúcich, ktorí majú byť rovnako zradikalizovaní, ako útočník. O tom už Francúzsko vedelo, dokonca bol v minulosti zadržaný v spojitosti s inými trestnými činmi, a to vo Francúzsku, Nemecku a Švajčiarsku.

Chekatt Chérif je zrejme zodpovedný za vianočný masaker.
Chekatt Chérif je zrejme zodpovedný za vianočný masaker.
Zdroj: youtube/twitter

Má ísť o štrasburského rodáka, a polícia ho mala sledovať aj v spojitosti s terorizmom. Má ísť o Chérifa C., 29 – ročného mladíka.