Tip na článok
Emil Adamec: Kandidát na českého prezidenta sľubuje návrat monarchie, kráľa a bezplatné verejné toalety.

Extravagantný prezidentský kandidát chce vrátiť na pražský hrad kráľa a uzákoniť bezplatné verejné toalety

Kampaň pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami v Česku pripomína skôr kabaret alebo televíznu talentovú šou ako serióznu politickú záležitosť.

Galéria k článku (5 fotografií )
Sľubuje monarchiu: Kontroverzný kandidát na českého prezidenta chce návrat kráľa.
O kreslo prezidenta sa nepokúša prvý raz: Emil Adamec kandidoval aj v roku 2012.
O kreslo prezidenta sa nepokúša prvý raz: Emil Adamec kandidoval aj v roku 2012.

Najväčší rozruch zatiaľ pôsobí sochár Emil Adamec, ktorý je zároveň „liečiteľ Zeme, mystik a monarchista.“ Dlhodobo žil v Hongkongu a teraz sa vracia späť domov, aby sa uchádzal o prezidentský úrad a „vyliečil rodné Česko.“

Chce to urobiť naozaj pozoruhodným spôsobom – od nastolenia kráľovstva, cez podporu vegánstva až po bezplatné verejné toalety. Českú verejnosť pri takejto predvolebnej kampani rozhodne nečaká nudné leto.

Odovzdám moc kráľovi!

Emil Adamec svojím umením symbolicky lieči planétu Zem. Jeho projekt sa nazýva Akupunktúra Zeme. Vyhľadáva údajne „neuralgické body“ nášho sveta, do ktorých zapichuje svoje sochy z dreva alebo kameňa podobne, ako akupunkturista aplikuje do tela pacienta ihly. Počas dlhých rokov už takto umiestnil viac ako sto sôch, ktoré majú šíriť okolo seba pozitívnu energiu.

Šialene pôsobiaci umelec teraz kandiduje na českého prezidenta a jeho predvolebné motto „Odovzdám moc kráľovi!“ je rovnako bizarné ako jeho diela.

Adamec verejnosť ubezpečuje, že to naozaj myslí vážne a chce sa zhostiť prezidentského úradu, aby ho následne mohol zrušiť. Monarchie predsa nemajú prezidentov, ale kráľov.

Návrat Habsburgovcov a ďalšie bonusy

Predstava extravagantného sochára je jasná – Česi by si v referende odhlasovali zrušenie republiky ako štátneho zriadenia a výkon moci by prešiel na „legitímneho panovníka“. Podľa Adamca by to mal byť rakúsky expolitik Karl Habsbursko-Lotrinský. Dnes 56-ročný lesník a agronóm je síce potomkom slávneho panovníckeho rodu, ale reálne už nemá žiadny titul.

Rakúsko ako aj samotné Československo zrušili šľachtické tituly a výsady už pred mnohými rokmi a tak predstava o akomsi návrate kráľa je len čistou fantazmagóriou. Adamec tento svoj nápad vysvetľuje podobne, ako Islamský štát zdôvodňoval ustanovenie svojho kalifátu, teda návratom do zlatého obdobia krajiny.

„Významní českí panovníci vybudovali České kráľovstvo s bohatou históriou, krásnou architektúrou a jedinečnou kultúrou. Preto sme kedysi boli najvyspelejšou krajinou v Európe. So systémom republiky sme stratili svoju minulosť, identitu a smer do budúcnosti,“ vysvetľuje Adamec.

Ďalšie body jeho predvolebného programu už asi neprekvapia nikoho. Ako prezident by rád podporoval zdravú výživu, vegánstvo, alternatívnu medicínu a zákaz fajčenia na uliciach. Čechom sľubuje aj skutočný bonus – bezplatné verejné toalety.

VIDEO Plus 7 Dní