Bojovala za práva černošského obyvateľstva v Spojených štátoch. Niekoľko rokov sa za veľkou mlákou vydávala za Afroameričanku. Popritom protiprávne inkasovala sociálne dávky. Jedna z najznámejších bojovníčok za práva černochov v USA, Rachel Dolezalova, čelí obvineniam za podvod so sociálnymi dávkami. Informovala o tom agentúra AP.

Televízna stanica KHQ-TV vo Washingtone informovala, že Rachel začali vyšetrovať v marci 2017, keď napísala svoju autobiografiu. Podľa informácií zo súdu, bývalá aktivistka uložila na svoj bankový účet takmer 84-tisíc dolárov. Od augusta 2015 do novembra 2017 protiprávne zinkasovala sociálne dávky na potraviny vo výške 8 747 dolárov a dávky na dieťa vo výške 100 dolárov.

Dolezalova sa do centra pozornosti dostala, keď jej rodičia zverejnili informáciu, že je beloška s koreňmi v Nemecku a Čechách. "Afroameričanka" s českými koreňmi pobúrila verejnosť pred tromi rokmi, keď sa prevalil jej skutočný pôvod. Po odhalení dostala výpoveď v neziskovej organizácii, kde obhajovala práva černošskej komunity v USA. "Uznávam, že som biologicky narodená ako beloška, ale identifikujem sa s černošskými obyvateľmi. Prečo mi nedávate možnosť identifikovať sa, ako to cítim? Myslím, že všetci sme oprávnení identifikovať sa s čím chceme," vyhlásila Rachel po prevalení jej pôvodu. V roku 2016 svoje meno legálne zmenila na Nkechi Amare Diallo, čo znamená "dar bohov". Pod svojou novou identitou poberala sociálne dávky.