Medzi rokmi 2003 až 2010 sa mu napriek mnohým škandálom, ktoré sprevádzali jeho vládu, podarilo vybudovať povesť „otca chudobných“. Dnes sedí v base za korupciu. Napriek tomu ho strana ľavice posiela do politického boja o najvyššiu štátnu funkciu. Brazílčanom nie veľmi prekáža, že justícia poslala Lulu za mreže. Bývalý prezident totiž v prieskumoch volebných preferencií s náskokom vedie.

Problematická korupcia

Lulu, ako svojho niekdajšieho vodcu Brazílčania volajú, v apríli tohto roka zatkli a na 12 rokov odsúdili za pranie špinavých peňazí a pasívnu korupciu. V base teraz prežíva napäté dni. Netrpezlivo očakáva verdikt justície. Tá má do niekoľkých týždňov rozhodnúť, či je jeho kandidatúra platná, alebo nie. „Riziko, že rozhodne v Lulov neprospech, je vysoké,“ odhadol odborník na tamojšiu politiku Gaspar Estrada.

Pripomenul, že sám Lula na konci svojho mandátu v roku 2010 prijal zákon o takzvanom čistom registri trestov. Podľa platných pravidiel by nemal vo voľbách kandidovať nik, koho odsúdi súd druhej inštancie. „Napriek zákonu vznikol v ostatných komunálnych voľbách v roku 2016 právny precedens. Až 150 odsúdeným kandidátom povolili zúčastniť sa vo voľbách a niektorých dokonca zvolili,“ tvrdí Estrada.

Podpora: Pochod Lulových fanúšikov za jeho oslobodenie v uliciach Ria.
Podpora: Pochod Lulových fanúšikov za jeho oslobodenie v uliciach Ria.
Zdroj: SITA/AP

Komplot pravice

„Naše súdy sú zmanipulované,“kričí na jednej z demonštrácií Lulova podporovateľka, reportérka rádia France Inter. Drží tabuľku s nápisom v portugalčine Osloboďte Lulu. Tých, ktorí veria verzii exprezidenta o tom, že jeho uväznenie nie je nič iné len komplot pravice, je v ekonomicky najsilnejšej krajine Južnej Ameriky minimálne tridsať percent. Taká je výška Lulových volebných preferencií.

Obvinenie Lulu z korupcie spočíva v afére Petrobras. Poďakovaním za intervenciu Lulu v prospech kontraktov štátnej naftárskej firmy Petrobras so spoločnosťou AOS mal byť aj luxusný byt. Vynovil ho údajne Lula tiež za korupčné peniaze. Exprezident priznal, že si bol veľký triplex firmy AOS pozrieť, ale odmietal, že je jeho vlastníkom. Apartmán ani neprenajímal a vraj tam nikdy nebýval. Do bytu sa pred časom nasťahovali protestujúci, lebo „ak je to Lulovo, je to naše“. Z jeho vnútra publikovali fotografie, ktoré mali ďaleko od idylickej drahej rekonštrukcie, ako ju prezentovala TV Globo. Estrada hovorí, že teória o manipulácii justičných orgánov pravicou nemusí byť úplná hlúposť.

Hlavný protivník

Lulovu popularitu Brazílčania vysvetľujú tak, že v rokoch, keď bol pri moci, krajine sa ekonomicky darilo. Exprezident zaviedol sociálne programy a vďaka jeho politike sa začalo žiť aj tým najchudobnejším o kus lepšie. Samozrejme, istú úlohu v obľúbenosti politikov zohráva nostalgia a realita, kto sú ich súperi. Najväčším Lulovým rivalom v nadchádzajúcich voľbách, ktoré sa budú konať 7. októbra, je „brazílsky Le Pen“ alebo „Trump z trópov“.

Meno kandidáta liberálov je Jair Bolsonaro. Tohto 63-ročného bývalého kapitána delostrelectva a od roku 1991 poslanca by volilo okolo 20 percent ľudí. Podarilo sa mu na svoju podporu zviesť časť biznismenov, a to napriek tomu, že ekonomicky veľmi podkutý nie je. Neznalosť sveta financií a rozpočtov nielenže ukazuje bez hanby, ale ju aj priznáva. Túto oblasť vraj ponecháva na svojom expertovi. Bolsonaro je tiež fanúšikom používania zbraní. Hovorí, že „policajt, ktorý nezabije, nie je policajtom“. Je aj obdivovateľom vojenskej chunty, ktorá v Brazílii vládla v období rokov 1964 až 1985.

Preferencie úradujúceho

Prirovnanie k Francúzovi Le Penovi Bolsonarovi prischlo pre jeho spoločenské názory. Občas sa prezradí nejakým rasistickým, homofóbnym či sexistickým výrokom. „Neznásilním ťa, lebo si to nezaslúžiš,“povedal vraj kolegyni v parlamente pred pár rokmi. Autorka jeho profilu vo francúzskom denníku Libération Chantal Royerová si myslí, že viac ako iné prirovnania sedí na Bolsonara to s filipínskym lídrom Rodrigom Dutertem. 

Bývalý vojak profituje tiež zo znechutenia ľudí „tradičnými politikmi“ opradenými škandálmi. Prieskumy aktuálnej hlave štátu Michelovi Temerovi predvídajú len slabé tri percentá. Ten je, mimochodom, z rovnakej strany ako Lula. Ak súdy rozhodnú, že Luiz Inacio Lula da Silva kandidovať nemôže, ľavica vyšle do boja o prezidentský post žolíka. Ten sa volá Fernando Hadad a voličské preferencie má na úrovni troch percent. Nuž, zdá sa, že brazílski ľavičiari Lulu bytostne potrebujú.