Vyše miliardy vypočutí piesní na streamovacích portáloch, milióny sledovateľov na sociálnych sieťach, vypredané koncerty na celom svete, asi šesť miliónov dolárov na účte. Väčšina spevákov je šťastná, ak sa im niečo podobné podarí za celú kariéru, no 18-ročná Američanka Billie Eilish to všetko stihla za tri roky. Naposledy zažiarila na nedávnom udeľovaní cien Grammy, ktoré doslova ovládla, keď získala štyri ocenenia v hlavných kategóriách. Viacerí hudobní odborníci už dlhšie  hlásajú, že „zázračné dieťa prináša revolúciu do popovej hudby“.

V galérii si pozrite ďalšie fotky Billie Eilish>>

Originálna

Billie je typický produkt súčasnosti. Tak, ako v sedemdesiatych rokoch minulého storočia technologickí machri zakladali v garážach ikonické spoločnosti, dnes mladí umelci vyrážajú na cestu za úspechom a slávou zo svojich spální a obývačiek. Neraz stačí nahrať pieseň, hodiť to na internet a výtvor už žije svoj život. Ak sa na vás usmeje šťastie, tak virálny. Nebolo by fér pripisovať úspech mladej speváčky a skladateľky len novým technológiám. Odborníci sa totiž zhodujú, že je v nej oveľa viac. V prvom rade sa podstatne líši od väčšiny tínedžerských svetových hviezd a hviezdičiek. Billie pozornosť nepúta jednoduchými piesňami o láske ani zvýrazňovaním predčasnej sexuality.

Naopak, v tričkách veľkosti XL, s vlasmi zafarbenými na modré a fialové odtiene a s ťažko definovateľným smútkom v očiach je pravým opakom typickej mladistvej hviezdy, vyzývavej a za každú cenu pozitívnej. Jej piesne sú iné. Hudobne je to mix viacerých žánrov, za svoj najväčší vzor označuje speváčku a skladateľku Lanu del Rey. Osobitnou kapitolou sú texty. Okrem iného spieva o monštrách pod posteľou, pavúkoch či ďalších fóbiách. Alebo aj o  pochovaní priateľa, niekto dokonca v jej metaforách nachádza zašifrované úvahy o samovražde. Keď k tomu pridáme sugestívne klipy, na ktorých jej z očí vyteká čierna tekutina a do chrbta jej pichajú injekčné striekačky, ľahšie pochopíme, prečo sa o speváčkinej tvorbe občas hovorí ako o hororovom pope. Venuje sa však aj iným témam. Neznámemu priateľovi odkazuje, že by bola radšej, keby bol homosexuál - potom by vraj rozchod menej bolel. V inej skladbe zdôrazňuje, že nepotrebuje lieky na upokojenie či ďalšie drogy, aby bola v pohode.

Billie Eilish: Mladá speváčka sa usmieva minimálne.
Billie Eilish: Mladá speváčka sa usmieva minimálne.
Zdroj: Profimedia

Rodinný podnik

Billie vyrastala v losangeleskej štvrti Highland Park síce vo fungujúcej, aj keď nie práve typickej rodine. Matka Maggie Bairdová je herečka s írskymi koreňmi, známa širšej verejnosti z nezávislého filmu Life Inside Out, zatiaľ čo otec sa blysol v muzikálovom americkom televíznom seriáli Glee. Rodičia viedli dcéru aj jej staršieho brata Finneasa k vegánstvu a pomerne netradične ich vychovávali. Ak niekto hľadá dôkazy, že škola nie je rozhodujúca pre úspech v kariére, Billie je ideálny príklad. Vzdelávali ju doma, iba od ôsmich rokov chodila do zboru a neskôr na tanec.  Skladať piesne začala už v jedenástich. 

V jej raketovej kariére zohral kľúčovú rolu brat starší o tri roky, takisto talentovaný hudobník. Práve on v roku 2015 napísal pre svoju vtedajšiu kapelu pieseň Ocean Eyes, ale nakoniec usúdil, že by lepšie vyznela v sestrinom podaní. Tak ju spolu nahrali a hodili na internetovú stránku na online distribúciu hudby SoundCloud. Hádate správne, skladba sa stala virálnou.

Ďalším krokom bola zmluva s marketingovou spoločnosťou Darkroom a spolupráca s hudobným vydavateľstvom Interscope Records. „Jej zmysel pre štýl, to, ako uvažovala, spôsob, ako hovorila, všetko na nej bolo iné,“ spomínal pre New York Times na prvé stretnutie s Billie v lete 2016 John Janick, výkonný riaditeľ Inter­scope Records. „Na štrnásťročnú mala mimoriadne vyhranené názory.“ Preto vraj nemal obavy o to, či obstojí medzi konkurenčnými speváčkami, ako napríklad Selena Gomezová či Camila Cabellová.

Príznačné je, že Billie Eilish nestavila výlučne na hit Ocean Eyes, ale pokračovala v tvorbe. Spolupráca s bratom Finneasom, ktorý je spoluautor a producent piesní, sa ukázala ako mimoriadne prospešná. Z rodinnej spálne i kuchyne do sveta internetu smeroval jeden hit za druhým. Postupne sa do biznisu zapojili aj rodičia, prebrali na seba rozličné funkcie - od manažérov až po hovorcov.

Ale nie všetko bolo idylické, ako sa môže zdať na prvý pohľad. Len nedávno prezradila, že rýchly úspech nezvládala ľahko, dokonca uvažovala aj o samovražde.

Ďalší krok

Už prvá EP platňa, čo je viac ako singel a menej než dlhohrajúci album, zázračného dieťaťa zaznamenal obrovský úspech. Počet fanúšikov sa zvyšoval geometrickým radom, počet prehratí piesní a pozretí klipov sa počítal v stovkách miliónov. Billie beznádejne vypredáva koncerty na všetkých kontinentoch, ten pražský v auguste nie je v tomto v žiadnom smere výnimkou. Koncom marca urobila ďalší významný krok, vyšiel jej prvý album When We All Fall Asleep, Where Do We Go? Práve ten by podľa odborníkov mohol byť zlomový a nielen pre jej kariéru, ale aj pre celú popovú hudbu.

Hoci v piesňach spieva aj o mužoch a láske, zatiaľ na verejnosť neprenikli žiadne informácie o tom, že by s niekým randila. Skôr v rozhovoroch zdôrazňuje, že sa snaží žiť ako inokedy - doma, s rodinou. Jedným dychom uznáva, že to po raketovom úspechu nie je celkom možné. Na obrovské zmeny v živote si zvyká. „Je to divoké. Kým som vyrastala, v kuchyni sme s mamou pravidelne sledovali televíznu talk­show Ellen,“ povedala pre New York Times. „Teraz sedím v tej istej kuchyni a pred dvoma dňami som bola v šou Ellen. Je to divoká realita.“

V galérii si pozrite ďalšie fotky Billie Eilish>>