Milióny fanúšikov španielskeho seriálu La casa de papel (Papierový dom) - u nás známejšieho pod anglickým názvom Money Heist - spozorneli. Jeden z hlavných protagonistov Álvaro Morte, alias Profesor, sa v týchto dňoch na Instagrame poďakoval Netflixu za podporu pri natáčaní piatej, záverečnej série. Je to jasný signál, že produkcia sa blíži ku koncu a povestní lupiči v červených kombinézach a Dalího maskách sa už čoskoro znovu objavia na obrazovkách. A s návratom Money Heist by mohla prísť ďalšia vlna politických protestov inšpirovaných seriálom, ale i ozbrojených prepadov.

Bella, Ciao

Pred niekoľkými mesiacmi zachránili predstavitelia mimovládnych organizácií v Stredozemnom mori utečencov smerujúcich do Španielska. Zostali zaskočení. Namiesto zúfalých, vystrašených ľudí mali pred sebou odvážnych mužov a ženy, ktorí na plné hrdlo spievali taliansku antifašistickú pieseň Bella, ciao. Ak si myslíte, že v krajinách tretieho sveta poznačených vojnou letia partizánske piesne z druhej svetovej vojny, ste na omyle. Migranti poznali song práve z Papierového domu.

Príbeh seriálu, v ktorom skupina ľudí z okraja spoločnosti vďaka plánu geniálneho Profesora najprv prepadne španielsku kráľovskú mincovňu a potom národnú banku, je naozaj pozoruhodný. Hoci zo začiatku to na celosvetový úspech vôbec nevyzeralo. Prvú epizódu odvysielanú v roku 2017 v španielskej televízii Antena 3 videlo až 4,5 milióna divákov, no sledovanosť potom klesala. Pred zabudnutím ju zachránil Netflix, ktorý Money Heist kúpil. Bez veľkej pompy a reklamy, ale ľudia La casa de papel postupne začali vyhľadávať. Časom sa stal najsledovanejším programom platformy v krajinách ako Francúzsko, Taliansko, Argentína či Brazília, tretiu sériu si za jediný týždeň pozrelo 34 miliónov domácností.

Ešte viac než divácky úspech fascinuje celospoločenský dosah Money Heist - červené kombinézy, Dalího masky a Bella, ciao sa stali súčasťou rôznych protestov na celom svete. Dôležitou dejovou líniou seriálu je totiž odpor proti systému. Hlavní hrdinovia sa pri lúpeži snažia nezraniť rukojemníkov a získať podporu verejnosti. Ako v jednej scéne vysvetľuje Profesor, na ich pláne vytlačiť v mincovni 2,4 miliardy eur nie je nič nemorálne, veď vlády na svete takto peniaze tlačia bežne, „len ich dávajú bankárom“. Pri inej zápletke zasa lupiči zverejňujú špinavosti a prešľapy tajných služieb, aby sa dostali zo šlamastiky.

Žiadna náhoda

V júli 2019 obletela svet fotografia z portorického mesta San Juan. Na protestoch proti guvernérovi Ricardovi Rosselóvi sa objavil chlapík v Dalího maske s transparentom: „Somos lap.ta resistencia.“ Hádate správne, ide o citát zo seriálu, v preklade znamená - Sme sk….ný odpor. Podobné zábery sa opakovali vo viacerých končinách sveta, od Hongkongu cez Španielsko až po Mexiko. Protestujúci v severotalianskom regióne Emilia-Romagna vítali songom Bella, ciao krajne pravicového politika Mattea Salviniho, keď sa počas vládnej krízy v roku 2019 snažil získať dôležitú podporu obyvateľstva. V Iraku si dokonca počas protivládnych demonštrácií refrén protifašistickej piesne prispôsobili a slová zmenili na „Blaya Chara“, čo v arabčine znamená Niet východiska.

Odborníčka na medzinárodné vzťahy Eleonora Vassanelliová upozorňuje, že tvorcovia se­riálu spomínané symboly v žiadnom prípade nezvolili náhodne. Talianska partizánska pieseň je jasná, červená farba kombinéz zasa evokuje krv a revolúciu. Do tohto kontextu zapadá aj svetoznámy umelec. „Dalího masky vlastne poukazujú na jednu z hlavných opakujúcich sa tém série - odmietanie modernej kapitalistickej spoločnosti,“ vysvetľuje Vassanelliová pre stránku medium.com. „Za symbolickú prítomnosť Salvadora Dalího pravdepodobne môže skutočnosť, že vo viacerých jeho dielach sa objavujú antikapitalistické prvky.“ Tvorca seriálu Álex Pina sa takýmto hodnoteniam nebráni, pričom tvrdí, že vychádzali zo španielskej literárnej tradície. „Povstať proti systému je riskantné a idealistické - je to don Qui­jote,“ uviedol pre Guardian.

Seriálové lúpeže

La casa de papel je však inšpiráciou aj v menej filozofickom a oveľa prvoplánovejšom zmysle. V marci 2020 zatkli policajti v juhoindickom meste Thiruvarur 35-ročného muža za jazdu bez prilby, u nešťastníka objavili vzácne diamanty. Neskôr sa na stanici priznal k prepadu neďalekého klenotníctva, pri ktorom si osem zlodejov odnieslo asi 800 šperkov v celkovej hodnote dva milióny eur. Do predajne sa dostali cez dve diery, ktoré urobili v stene, a lúpež trvala 90 minút bez toho, aby si šesť ochrankárov pohybujúcich sa pred klenotníctvom niečo všimlo. „Naším šéfom a organizátorom bol 45-ročný kriminálnik menom Murgan,“ vypovedal zatknutý Ind. „Inšpiroval sa postavou Profesora zo seriálu Money Heist.“

Nie je to ojedinelý prípad, keď úspešný seriál rozprúdil fantáziu zločincov. Podobné efektné prepady hlásili napríklad aj z Brazílie či ďalších krajín.

Viac FOTO v GALÉRII >>

Oficiálny dátum premiéry piatej série stále nie je známy, v najlepšom prípade bude ešte pred letom, v najhoršom v októbri. Ale v každom prípade sa máme na čo tešiť.