Laurel Hubbardová (43) bude reprezentovať Nový Zéland vo vzpieraní. Kvalifikovala sa v kategórii nad 87 kilogramov. Jej účasť považujú nielen súperky, ale aj iné športovkyne za nefér.

Priekopníčka

Ženské vzpieranie už dávno nie je nič nezvyčajné, takže účasť rodáčky z Aucklandu na olympiáde by za iných okolností nevzbudila pozornosť. Iné to však je preto, lebo Laurel bola do roku 2013 Gavinom Hubbardom, ktorý súťažil s mužmi. Dokonca ako junior nazbieral rad národných rekordov. Pred ôsmimi rokmi sa však 35-ročný Gavin rozhodol pre zmenu pohlavia.

Rozhodná žena nemienila zanevrieť na športovú kariéru. Musela pritom čeliť mnohým ťažkostiam a tie sa netýkali len transgenderovej problematiky. Pred troma rokmi si Laurel škaredo poranila ruku, konkrétne si pretrhla väz v lakti. Vrátiť sa na športoviská jej pomohli nielen lekári, ale aj fanúšikovia obrovskou podporou. Zadosťučinenie pri­šlo vo forme nominácie do olympijského výberu spolu so štyrmi ďalšími kolegyňami. Tie jej účasťou v Tokiu však nadšené nie sú, a nie sú samy.

Odporcovia

Laurel bude historicky prvou transgenderovou atlétkou, ktorá sa na najprestížnejšom športovom podujatí predstaví. Ženské súperky však jej účasť považujú za nefér, niektoré to dokonca označili za „zlý vtip“. Belgická vzpieračka Anna Van Bellinghenová aj oficiálne protestovala, a to vôbec nie preto, že by proti transgenderovým osobám niečo mala. „Je to chybná politika Medzinárodného olympijského výboru, ktorý umožnil 43-ročnému mužovi, aby súťažil v ženskej kategórii,“ podporila Belgičanku skupina odporcov. Kritikou nešetria ani austrálske reprezentantky, ktoré dokonca prostredníctvom právnikov rozhodnutie o štarte Hubbardovej na olympiáde v Japonsku napadli. O „30-percentnej výhode“ hovorí v prípade Laurel na svojom Twitteri bývalá olympijská plavkyňa Sharron Daviesová.

GALÉRIU k článku si pozrite TU >>>

Podľa oficiálnych pravidiel môžu transgenderoví športovci súťažiť v ženských kategóriách za predpokladu, že ich hladina testosterónu je nižšia než desať nanomolov na jeden liter krvi, a to najmenej 12 mesiacov pred súťažou. Pritom Hubbardová nemusí zostať jedinou priekopníčkou transgenderových športovcov na olympiáde. Vo výbere USA sa objavilo meno Chelsea Wolfová, ktorá odcestuje ako náhradníčka v disciplíne BMX, nie je však isté, či štartovať bude.