Pomočený pamätník bývalého britského premiéra Winstona Churchilla, potopená bronzová podobizeň britského otrokára Edwarda Colstona v rieke Avon, zničená socha 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna, no aj slávneho moreplavca Krištofa Kolumba, ktorého objavy vraj viedli ku kolonizácii a genocíde, sú zdá sa len začiatkom.

Protesty proti rasizmu a policajnej brutalite, ktorú odštartovala májová smrť Afroameričana Georgea Floyda pri policajnom zásahu v Minneapolise, už začali silno ovplyvňovať aj dianie v kultúre a televíznom priemysle.

Hnutie Black Lives Matters čoraz silnejšie žiada odstrániť „nevhodné“ umelecké diela a mnohé spoločnosti im začínajú vychádzať v ústrety. Stanica HBO Max zašla zatiaľ hádam najďalej, keď zo svojej digitálnej ponuky odstránila jeden z najslávnejších milostných príbehov Odviate vetrom z roku 1939, zrežírovaný na motívy úspešného románu Margaret Mitchellovej.

V GALÉRII si pozrite zábery z "rasovo nekorektných" filmov>>

Omyl vtedy aj dnes?

Film Odviate vetrom sa dopracoval k desiatim Oscarom, čo bol až do roku 1960, keď ho predstihla snímka Ben Hur, rekord v počte cien, aké americká Akadémia filmových umení a vied uštedrila jednému dielu. Nepáčil sa len kritike, bol to zároveň jeden z najväčších filmových trhákov všetkých čias.

HBO Max, ktorého vlastníkom je americký konglomerát Warner/Media Entertainment, ho však nateraz z televíznej ponuky odstránilo s konštatovaním, že „zobrazuje etnické a rasové predsudky, ktoré sa mýlili vtedy a mýlia aj dnes“.

Bolo by vraj nezodpovedné ponechať ho vo svojom menu na stiahnutie bez vysvetlenia. Diváci ho možno ešte v budúcnosti uvidia, no spoločnosť k nemu musí zaujať aktuálne stanovisko. V opačnom prípade by to vraj znamenalo obhajovať tvrdenie, že rasové predsudky vo filme nikdy neexistovali.

Dramatický príbeh lásky Scarlet O’Harovej v podaní Vivien Leighovej a svetáckeho Rhetta Butlera, ktorého hrá neodolateľný Clark Gable, sa odohráva v časoch občianskej vojny. Film vraj oslavuje otrokársku spoločnosť a postavy v ňom navyše zostávajú verné svojim pánom aj po zrušení otroctva.

„Je to film, ktorý ak už priamo neignoruje hrôzy otroctva, tak minimálne pripomína bolestné stereotypy, ktorým boli vystavení ľudia inej farby pleti,“prilial olej do ohňa na stránkach denníka Los Angeles Times John Ridley, držiteľ Oscara za scenár k filmu Dvanásť rokov otrokom, ktorý sa v našich kinách premietal pred siedmimi rokmi.

Aj Dumbo s problémami

Na súčasné dianie asi doplatí aj animovaný muzikál z produkcie Disney Dumbo z roku 1941. O sloňom mláďatku, ktorému sa všetci posmievajú, lebo má veľké uši. S novým kamarátom myšiakom Timothym síce neskôr všetky nástrahy a prekážky prekoná, no film podľa dnešných názorov odráža zastarané kultúrne názory a asi ho čaká rovnaký osud ako Odviate vetrom. Napriek tomu, že televíziu po vyradení programov zaplavili stovky reakcií divákov, ktorí s jej krokmi nesúhlasia.

Urážlivý humor a údajná nevhodná reprezentácia menšín dostali do problémov aj britský komediálny seriál Malá veľká Británia, ktorý ponúka streamovacia spoločnosť Netflix a ktorý v rokoch 2003 až 2007 prostredníctvom krátkych skečov parodoval život bežných Britov z ulice.

Z ponuky zmizol televízny seriál Mighty Boosh či komická šou Poďte so mnou lietať (Come Fly With Me), ktorá sa odohráva na letisku a Matt Lucas s Davidom Walliamsom si v nej v rôznych prestrojeniach robia žarty zo všetkých ľudí, ktorí sa na ňom ocitnú.

V Austrálii pre zmenu už neponúkajú seriál Angry Boys, v ktorom tamojší uznávaný komik Chris Lilley v maske Afroameričana parodoval rapera s menom S-Mouse.

Z digitálnej ponuky v USA sa vytratil aj hrano-animovaný rodinný muzikál Song of the South (Pieseň Juhu) z roku 1946 o malom chlapčekovi menom Johnny, ktorý cestuje na americký Juh k babičke na farme v Georgii. Skamaráti sa so starým černochom, strýkom Rémusom, ktorý synovi bieleho plantážnika rozpráva rozprávky starých čias.

Pieseň Zip-a-Dee-Doo-Dah vyhrala Oscara za najlepšiu pieseň, no jej autor, Afroameričan James Baskett, ktorý si strýka Rémusa zahral, si ju prevziať nemohol. Na odovzdávanie cien ho pre farbu pleti v tom čase nepustili. Za svoj výkon ho dostal dodatočne. Až po smrti. Mimochodom, bol prvým umelcom tmavej pleti, ktorý sa do­čkal Oscara.

Zahučia aj Priatelia?

Čínski fanúšikovia sa zasa začali obávať, že nevinnou obeťou celosvetových rasistických protestov sa stane aj mimoriadne obľúbený americký seriál Priatelia (Friends). Dočkal sa desiatich sérií a vyše 230 epizód, no teraz mu vyčítajú, že s rozmanitosťou rás pracuje príliš málo a je politicky príliš nekorektný. „Keby som vedela, čo viem teraz, asi by som ho natočila inak,“ priznala pre BBC spolurežisérka diela Marta Kauffmanová.

Mnohí sa však podobným reakciám filmových či televíznych spoločností čudujú. „Celé je to jedna veľká hlúposť. Namiesto panického odstraňovania starých programov by mali nechať priestor mladým tvorcom inej farby pleti,“rozčúlil sa na sociálnych sieťach britský novinár Sathnam Sanghera, ktorý má indických predkov.

Jacqueline Stewartová, predsedníčka organizácie Black Cinema House, ktorá sa zameriava na tvorbu filmárov inej farby pleti, priamo vyzvala divákov, aby sa na Odviate vetrom neprestali pozerať. Ako povedala pre CNN, film môže síce slúžiť ako príklad rasovej nerovnosti, no zároveň prináša možnosť rozvinúť diskusiu o problematike.

Pobúrený Biely dom

Situácia nenecháva chlad­ným ani Biely dom. Hovorkyňa amerického prezidenta Donalda Trumpa Kayleigh McEnanyová k stiahnutiu filmu Odviate vetrom poznamenala: „Kde sa to zastaví? To máme teraz vymazať z histórie aj také osobnosti ako George Washington, Thomas Jefferson či James Madison? A premenovať inštitúcie, ktoré nosia ich mená?“cituje jej vyhlásenie denník Washinton Times.

V GALÉRII si pozrite zábery z "rasovo nekorektných" filmov>>