V šatách kráľovnej Alžbety, ktoré mala na sebe na filmovej premiére v roku 1961 a ktoré jej navrhol obľúbený kráľovský dizajnér Norman Hartnell, sa v piatok 17. júla vydávala princezná Beatrice, dcéra princa Andrewa. Obrad sa mal pôvodne konať už v máji v londýnskom St. James Palace, no pre pandémiu koronavírusu ho museli odložiť. Tridsaťjedenročná dcéra druhého najstaršieho syna kráľovnej tak svoje áno povedala britskému podnikateľovi s talianskymi koreňmi Edoardovi Mapelli Mozzimu (37) až teraz - na Windsorskom hrade.

 

V GALÉRII si pozrite zábery zo svadby princeznej Beatrice>>

Blízky vzťah k rodine demonštrovala princezná Beatrice aj tým, že si od Alžbety požičala korunku, ktorú mala na sebe kráľovná počas svojej svadby s princom Filipom v roku 1947. Beatrice si už len výsledný vzhľad upravila vlastnými doplnkami. Súkromný obrad sa konal v tamojšej Kaplnke Všetkých svätých v Royal Lodge. V tichosti a len pre dvadsať najbližších členov rodiny.

Aj s kráľovským párom

Bola to napokon dobre utajená svadba. Kráľovská rodina sa nijako neponáhľala zverejniť nový dátum odloženého sobáša. Princezná Beatrice je dcérou Sarah, vojvodkyne z Yorku, s ktorou sa princ Andrew po desaťročnom manželstve v roku 1996 rozviedol. Obaja však napriek tomu udržiavajú dobré vzťahy.

Na obrade nechýbala ani samotná kráľovná Alžbeta, ktorá má dnes 94 rokov. Ani jej 99-ročný manžel Princ Filip, vojvoda z Edinburghu. Bola to vraj prvá rodinná udalosť, na ktorej sa kráľovský pár od vypuknutia pandémie v krajine (23. marca) zúčastnil.

Zaľúbenci sa však rozhodli zabudnúť na 150 pozvaných hostí na máj tohto roku a usporiadali svadbu len ako malú ceremóniu v kruhu najbližších. Mimochodom, za podnikateľa sa vydala aj Beatriceina sestra Eugenie pred dvoma rokmi. Vzala si obchodníka s vínom Jacka Brooksbanka.

Nové detaily

Postupne vychádzajú najavo aj ďalšie detaily zo svadby. Po cirkevnom obrade sa hostia nerozišli domov, ale sa im dokonca pridali ďalší. Ako píše spravodajský server Town and Country, v záhradách Windsorského hradu sa konala menšia oslava. Pod štýlovým stanom vkusne vyzdobeným kvetinami dokonca nechýbali ani tanečné rytmy. Keďže sú však v Británii živé vystúpenia kapiel pre pandémiu stále zakázané, hostia museli improvizovať. Obľúbené piesne si púšťali cez smartfón a reproduktor.

V GALÉRII si pozrite zábery zo svadby princeznej Beatrice>>

Tradičné prípitky predniesli ženích, jeho nevlastný brat Alby Shale aj otec nevesty, princ Andrew, ktorý v súčasnosti čelí nepríjemným obvineniam z pedofilného správania. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že utajenie svadby z dôvodu koronavírusu prišlo pre panovnícku rodinu vhod, aby sa zbytočne nepoukazovalo na princov škandál. Nie náhodou na oficiálnych fotografiách zo sobáša Andrew chýba.

Láska dlho zrela

Edoardo Mapelli Mozzi je developer a syn bývalého olympionika Alessandra Mapelli Mozziho, ktorý súťažil v lyžovaní na olympiáde v japonskom Sappore 1972. Z troch disciplín však došiel do cieľa len v zjazde na 37. mieste. V obrovskom slalome ho diskvalifikovali, v slalome vynechal bránku.

Jeho syn Edoardo dnes šéfuje spoločnosti s názvom Banda, ktorá stavia luxusné a netradičné domy v New Yorku a v Londýne pre bohatých klientov. Beat­rice s Edom, ako sa mu familiárne hovorí, začali chodiť len predvlani, hoci sa poznajú už dávno. „Mali rovnaký okruh známych a vždy si mali čo povedať a na čom sa zasmiať,“prezradil denníku The Sun jeden z rodinných priateľov.

Edoardo sa najskôr zasnúbil s architektkou čínsko-amerického pôvodu Darou Huangovou, dokonca s ňou splodil syna Christophera, ktorému všetci hovoria Woolfy. Na svadbe princezninej sestry Eugenie v októbri 2018 sa však do Beatrice zahľadel a rozhodol sa Daru a spoločného syna opustiť. Takmer ihneď po rozchode s Huangovou, ktorý sám označil za veľmi nepríjemný, vraj začal randiť s Beatrice.

V Charlesových stopách

Jeho novej mladomanželke Beatrice vraj nemanželský syn neprekáža. Mimochodom, nie je to prvý raz v histórii kráľovskej rodiny, keď sa na scéne objavuje nemanželské dieťa. Keď si princ Charles bral v roku 2005 Camillu Parker-Bowlesovú, mala jeho nevesta v tom čase už dve deti - dcéru Lauru a syna Toma.

Edoardo si vraj novú lásku získal aj prsteňom, za ktorý zaplatil 250-tisíc libier. Na verejnosti sa prvý raz ukázali spolu v novembri 2018, zaľúbený Edoardo následne povodil Beatrice po krajine svojich predkov - Taliansku. „Bea sa tak môže vďaka nemu naučiť dobre aj po taliansky. To je cenná devíza,“ okomentoval ich vzťah jeden z rodinných známych. Beatrice vraj v náručí Edoarda zabúdala na nevydarený románik s Davom Clarkom.

Edoardo svoju nastávajúcu požiadal o ruku vlani v septembri na pláži Da Adolfo v talianskom Positane. A hneď potom si objednali chobotnicový šalát. Práve tam jej na ruku navliekol spomínaný prsteň. „Nemôžeme sa dočkať, keď budeme svoji,“tvrdil vtedy párik. No trvalo napokon ešte desať mesiacov, kým si mohli povedať spoločné áno.

Ktovie, čo by Edoardo povedal na fotky svojej vyvolenej z leta 2008. Princezná si na nich pripadala taká tučná, že sa rozhodla spolupracovať s fitnestrénerkou a začať radikálne chudnúť. V rámci chudnutia o dva roky neskôr zabehla Londýnsky maratón.

A ešte jedna rodinná pikantéria. Edoardov nevlastný otec Christopher Shale bol blízkym priateľom britského politika Davida Camerona. Zomrel na infarkt na toalete britského hudobného festivalu Glastonbury v roku 2012. Po tom, čo dlhých 18 hodín nikto nevedel, čo sa s ním stalo. Práve na ramene Sarah Fergusonovej, dnešnej svokry a Beatriceinej matky, sa vtedy Mapelli Mozzi zmieroval s jeho stratou.

V GALÉRII si pozrite zábery zo svadby princeznej Beatrice>>