Od začiatku vojny na Ukrajine sa v Kyjeve vystriedalo niekoľko čelných predstaviteľov štátov. Členovia britskej monarchie sa tomuto symbolickému gestu podpory doteraz vyhýbali. Prvý ústretový krok urobil princ William, ktorý v stredu pricestoval na neohlásenú návštevu poľského mesta Rzeszów, ktoré sa nachádza len pár kilometrov od ukrajinských hraníc.

Na mieste spolu s poľským ministrom obrany Mariuszom Blaszczakom navštívili jednotku pozostávajúcu z poľských a anglických vojakov, ktorí úzko spolupracujú pri posilnení hraníc NATO a poskytujú podporu Ukrajincom.

„Naše národy majú silné väzby. Našou spoluprácou na podporu ukrajinského ľudu a jeho slobody, ktorá je zároveň našou a vašou slobodu, sú tieto väzby ešte silnejšie. Som tu, pretože sa chcem osobne poďakovať poľským a britským jednotkám pracujúcim v úzkom a kľúčovom partnerstve. Taktiež chcem vzdať hold inšpiratívnej ľudskosti poľského ľudu. Otvorili ste srdcia rovnako ako svoje domovy,“ princ z Walesu odkázal podľa CNN pochvalu domácim obyvateľom.

FOTO Pozrite si fotografie princa Williama z návštevy Poľska v GALÉRII

William svojou prítomnosťou vyslal silné gesto a posolstvo aj smerom k ukrajinskému národu. Pre neohlásenú návštevu v blízkosti ich hraníc sa rozhodol aj kvôli tomu, aby posilnil ich vieru vo víťazstvo a symbolicky tak ukázal, že im je Veľká Británia stále ochotná pomáhať a podporovať ich.

Oficiálna návšteva Poľska potom pokračovala vo Varšave. Tam prišiel princ podporiť komunitu 300 ukrajinských utečencov, ktorí žijú od začiatku vojny v miestnom utečeneckom centre. William sa tam dočkal vrelého privítania a opäť si všetkých získal svojou ľudskosťou. Rovnako ako to v minulosti robievala jeho mama, porozprával sa s malými deťmi, zahrali si stolný tenis a ochotne pózoval na fotenie. Čas si našiel i na poľských dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú týmto ľuďom v núdzi.

Po návšteve centra zverejnili na oficiálnom Instagrame princa a princeznej z Walesu video s dobrovoľníkmi a utečencami z tohto centra. Vo všetkých príspevkoch z návštevy Poľska sa princ poďakoval tunajším obyvateľom aj v ich rodnom jazyku. Williamov program ďalej pokračoval stretnutím s poľským prezidentom Andrzejom Dudom a návštevou varšavského pamätníka.