V americkom Los Angeles sa v noci na pondelok konal 92. ročník udeľovania filmových cien Oscar. Galavečer v komplexe Dolby Theatre sa už po druhý raz uskutočnil bez moderátora, ktorého nahradili desiatky rozličných osobností.

Parazit sa zapísal do histórie

Oscarom kraľovala juhokórejská čierna komédia Parazit od režiséra Pon Džun-hoa. Z galavečera si odniesla celkovo štyri sošky Oscarov, a to v kategóriách - najlepší film, najlepšia réžia, najlepší celovečerný medzinárodný film (v minulosti najlepší cudzojazyčný film) a tiež najlepší pôvodný scenár.

Do histórie sa táto snímka zapísala ako vôbec prvý cudzojazyčný celovečerný film, ktorý zvíťazil v najprestížnejšej kategórii Oscarov - v kategórii najlepší film.

Len dve sošky

Film Joker, ktorý bol na Oscara nominovaný v celkovo 11 kategóriách, napokon zvíťazil len v dvoch kategóriách - herec v hlavnej úlohe (Joaquin Phoenix) a najlepšia hudbu k filmu, ktorú zložila Islanďanka Hildur Gudnadóttir.

 

Filmári z ČR boli nominovaní celkovo v dvoch kategóriách, a to výprava a kostýmy (Nora Sopková spolu s Novozélanďanom Ra Vincentom za film Králiček Jojo) a tiež v kategórii najlepší krátky animovaný film (Darja Kaščejevová za film Dcéra), Oscara však napokon ani v jednej z nich nezískali.

Takto dopadli Oscary

Favoritmi večera boli tiež kriminálna dráma The Irishman režiséra Martina Scorseseho, historický film 1917 režiséra Sama Mendesa a komediálna dráma Vtedy v Hollywoode režiséra Quentina Tarantina, ktoré dostali zhodne po desať nominácií.

Vojnový film 1917 napokon získal troch Oscarov, Vtedy v Hollywoode si odniesol dvoch Oscarov, rovnako ako aj film Le Mans '66 (nazývaný tiež Ford v Ferrari) a tiež už spomínaný Joker. The Irishman napokon nezískal žiadnu cenu.

Outfity z Oscarov v GALÉRII >>

Kompletné výsledky Oscarov na druhej strane >>