Takmer 140-tisíc demonštrantov v žltých vestách vyrazilo počas poslednej soboty znova do ulíc francúzskych miest aby protestovali proti zvyšovaniu daní, cien a sociálnej nerovnosti. Dve tisícky z nich skončili za mrežami, stovky ľudí, vrátane policajtov boli zranené.

Tí najagresívnejší útočili na mužov zákona svetlicami, dymovnicami, projektilmi, zapaľovali autá, rozbíjali výklady obchodov. Ochrancovia poriadku proti nim tvrdo zasahovali, na niektorých miestach použili obrnené transportéry, či slzotvorný plyn. Mnohé turistické atrakcie boli verejnosti neprístupné, obchodníci zatvárali prevádzky a reštaurácie, viacero kultúrnych ustanovizní zrušilo program.

Hnutie takzvaných žltých viest zorganizovalo prvé protesty v novembri, ako reakciu na zvyšovanie spotrebnej dane za pohonné hmoty. Postupne ale dôvodov pribúdalo a do ulíc vychádzali každú sobotu desaťtisíce nespokojných občanov. Žiadali zvýšenie minimálnej mzdy, zníženie daní, cien energií, niektorí si želali znovuzavedenie takzvanej solidárnej dane z bohatstva. Počet požiadaviek sa vyšplhal na niekoľko desiatok.

Napriek tomu, že prezident Emmanuel Macron zvýšenie spotrebnej dane odložil, priznal chyby, oznámil zvýšenie minimálnej mzdy o sto eur a ďalšie sociálne opatrenia, demonštrácie pokračujú naďalej. Pohár trpezlivosti zrejme pretiekol a drobné ústupky už Francúzom nestačia. "Chceme žiť, nie prežívať!" vyjadrili svoj postoj ľudia v uliciach.

Podľa zahraničných médií je vlna demonštrácií vo Francúzsku najsilnejšia za posledných niekoľko desaťročí a pomaly dostáva medzinárodný rozmer. Proti rastu životných nákladov sa začali búriť v susednom Belgicku, hlavy dvíhajú Holanďania, či Srbi. Zobudia sa po drzom zvyšovaní poslaneckých platov a avizovanom zdražovaní energií aj Slováci?