Podpora futbalu je pre maďarskú vládu Viktora Orbána jednou z priorít, samostatnou kapitolou je však podpora futbalových klubov na území štátov susediacich s Maďarskom a obývaných občanmi hlásiacimi sa k maďarskej národnosti. Vládne dotácie v celkovej sume 16 miliárd forintov, v prepočte 50 miliónov eur, smerujúce do Rumunska, Slovenska a Srbska zmapoval investigatívny internetový portál átlátszó.hu. Viac o jeho zisteniach prináša na svojich stránkach a webe denník Új Szó.

Futbalová mánia

Na území Maďarska v rýchlom slede vyrastajú s podporou vlády už niekoľko rokov nové a nové štadióny a túto mániu nezastavili ani hranice štátu. Výstavba napreduje aj v prihraničných oblastiach štátov susediacich s Maďarskom obývaných Maďarmi.

„Na Felvidék, do Sedmohradska či Vojvodiny pritieklo z Maďarského futbalového zväzu a cez Nadáciu Gábora Bethlena až 16 miliárd forintov štátnych dotácií,“ cituje denník Új Szó zistenia portálu átlátszó.hu. Podľa portálu sa za túto sumu postavili štyri štadióny a pätnásť futbalových ihrísk.

Nech žije DAC

Na Slovensku sa o dotácie od maďarskej vlády delia dva futbalové kluby. Z celkovej sumy získali takmer 6 miliárd forintov, čo je v prepočte 18,7 milióna eur. V poradovníku je aj tretí klub. „Áno, tykáme si. Poznáme sa od roku 1990, keď sme obaja začali dráhu liberálnych politikov,“ povedal v jednom zo svojich verejných vystúpení na adresu maďarského premiéra Viktora Orbána dunajskostredský veľkopodnikateľ a majiteľ futbalového klubu DAC Dunajská Streda Oszkár Világi.

Oszkár Világi: Majiteľ klubu DAC Dunajská Streda, ktorý dostal dotáciu od maďarskej vlády.
Zdroj: TASR

Világi kúpil klub ešte v roku 2014. Odvtedy získal klub sedem a pol milióna eur z maďarských štátnych zdrojov. Za ten čas vznikol aj impozantný komplex tamojšej futbalovej akadémie, ktorý sa rozprestiera na ploche 18 hektárov a má desať hracích plôch. Z nich sú dve vyhrievané, v hlavnej budove je lekárska ambulancia a fitnescentrum.

Milióny do Komárna

Skrátka neobišiel ani tím slovenskej druhej ligy FC Komárno. „Keď sa predseda maďarskej vlády opýtal, ako by maďarský štát mohol pomôcť Komárnu a regiónu, povedal som, že tu máme bývalý objekt poľnohospodárskej školy. Ten práve vtedy župa ponúkla na predaj. Skonštatoval som, že ten objekt by maďarský štát mohol kúpiť a urobiť z neho jednu silnú maďarskú poľnohospodársku odbornú školu, ktorá nám tu chýba, pretože Komárno je poľnohospodársky región. Viktor Orbán zareagoval, čo by sa stalo, ak by sa tu postavil nový štadión. Odpovedal som, prečo nie...“ povedal pre átlátszó.hu bývalý komunálny politik a šéf tamojšej filiálky Strany maďarskej komunity Attila Czíria.

FC Komárno odvtedy dostalo minimálne 6,25 milióna eur, z toho 5,6 milióna na štadión a zvyšok na prevádzku futbalovej akadémie. Tretím podporeným subjektom mala byť podľa všetkého vznikajúca futbalová akadémia v Rimavskej Sobote, zatiaľ však nedošlo k dohode medzi komunálnymi politikmi.

TITANILLA BŐD