Vstával o siedmej bez budíka. Pozrel si správy, dal si kávičku, dostal do seba výživové doplnky a potom sa zavrel do posilňovne. Hodinu cvičil ruky, hodinu a pol nohy. Nasledoval obed, videohry, prípadne sadol na stacionárny bicykel a virtuálne si s niekým zasúťažil. O piatej prechádzka s priateľkou Brittany, jej dvomi psami, spoločná večera, trochu televízie a hybaj spať. Tak vyzeral počas pandémie bežný deň rozohrávača tímu amerického futbalu Kansas City Chiefs v NFL Patricka Mahomesa. Muža, ktorý sa už pár dní môže pochváliť najlukratívnejším športovým kontraktom v dejinách amerického profesionálneho športu.

Vlani v marci, keď 27-ročný bejzbalista Los Angeles Angels Mike Trout uzavrel zmluvu na dvanásť sezón s garantovaným celkovým príjmom 432 miliónov dolárov, odborníci predpovedali, že nebude trvať dlho, kým ho niekto prekoná. Mahomesovi sa to teraz podarilo. Zmluva do roku 2031 mu zaručuje príjem viac než pol miliardy dolárov! Presnejšie, 503 miliónov, na čo sa nechytá žiaden hokejista ani basketbalista. A to sa v kuloároch šepkalo, že po korone bude musieť aj mohutne sledovaná NFL znižovať platy. Veľkých hviezd sa to evidentne netýka.

Bohatý pištoľník

Čím si to tvorca hry Kansas City Chiefs zaslúžil? Jedinečnými schopnosťami a nepredvídateľnými prihrávkami. Už vlani ho vyhlásili za najužitočnejšieho hráča sezóny a v tomto roku dostal Chiefs do finále Superbowlu. V ňom po februárovej výhre nad San Francisco 49ers pomohol klubu ukončiť päťdesiatročné čakanie na vytúženú trofej. Superbowl konečne dobyl Kansas. „Bol úžasný. Takú sebadôveru som ešte nevidel. Milujem ho,“zložil mu poklonu kouč Andy Reid.

Mahomes zdvihol trofej nad hlavu vo veku 24 rokov a 138 dní. Ako druhý najmladší quar­terback v histórii. Mladší bol len Ben Roethlisberger z Pittsburghu Steelers. „Je to v súčasnosti jeden z najlepších športovcov Ameriky. V mojej súkromnej sieni slávy bol už dávno,“ priznal majiteľ Kansas City Chiefs Clark Hunt. Huntovci sú jednou z najbohatších rodín v Amerike. Clarkov otec patril medzi zakladateľov Národnej futbalovej ligy v USA, podnikal s nehnuteľnosťami a vlastnil dva zábavné parky. Tie po ňom Clark s bratom Danielom zdedili.

Patrick Mahomes ešte minulý rok zarábal „len“ necelých päť miliónov dolárov ročne, teraz bude inkasovať priemerne deväťnásobne viac. „Zaslúžene. Je to najlepší rozohrávač v celej súťaži. Dokazuje to v každom zápase,“skonštatoval jeho klubový kolega Travis Kelce. Keď ho Kansas pred tromi rokmi kupoval, jeden zo skautov o správnosti tohto kroku zapochyboval. „Hádže skvele, rýchlo, ale je to taký pištoľník. V každom zápase má tri-štyri akcie, pri ktorých nikto nechápe, čo stvára,“tvrdil. No práve to dnes rodáka z texaského Tyleru robí najjagavejšou hviezdou, ktorej sú sponzori ako Oakles či Adidas ochotní platiť milióny. Prvú reklamu však robil, prirodzene, na kečupy značky Hunt’s.

Ideálna tvár ligy

Lepšiu tvár pre americkú NFL si vraj dnes nemôžeme predstaviť. „V marketingovom svete je ideálnou voľbou. Je mladý, kreatívny, spoľahlivý a má charizmu. Nie je to len úspech na trávniku,“ povedal o ňom odborník na marketing z University of Columbia Scott Rosner. „O takom hráčovi môžete len snívať,“ doplní muž, ktorý Mahomesa už stihol dostať na obálku videohry Madden NFL20. Ako prvého futbalistu Kansasu v histórii.

IDEÁL Podľa odborníka z Kolumbijskej univerzity je Patrick vo svete marketingu ideálnou voľbou. Je mladý, kreatívny, spoľahlivý a má charizmu. Nie div, že zdobí titulné strany časopisov.
IDEÁL Podľa odborníka z Kolumbijskej univerzity je Patrick vo svete marketingu ideálnou voľbou. Je mladý, kreatívny, spoľahlivý a má charizmu. Nie div, že zdobí titulné strany časopisov.
Zdroj: PROFIMEDIA

Mimochodom, Patrickovi v tínedžerskom veku hrozilo, že skončí pri bejzbale. V sedemnástich ho chcel získať klub Det­roit Tigers, no napokon sa rozhodol pre americký futbal. Určite neľutuje. „Tlak na hráča je nepomerne väčší, intenzívnejší. Presne to na športe milujem,“ vraví Mahomes, ktorého v škole prezývali Kermit. Hovoril totiž rýchlo a podobne chrapľavým hlasom ako žabiak, obľúbená postavička z Muppet Show.

Na čo bude najdrahší rozohrávač míňať peniaze, ukáže čas. Vila v Missin Hills, kde dnes spolu s bývalou futbalistkou Brittany Matthewsovou žije, ho stála dva milióny dolárov a určite si neodpustí nové značkové tenisky. Už teraz ich má v špeciálne vyrobenej skrinke na topánky viac než 180 párov.

Bronz pre Álvaréza

Len pre zaujímavosť, tretie miesto v rebríčku najlukratívnejších športových zmlúv v americkom profesionálnom športe po Mahomesovi a Troutovi patrí mexickému boxerovi Canelovi Álvarézovi. Kontrakt do roku 2023 mu garantuje
365 miliónov dolárov. Na porovnanie, najlepším basketbalovým kontraktom v NBA sa môže pochváliť Stephen Curry z Golden State Warriors. Päťročný kontrakt podpísaný v júli 2017 mu ako prvému basketbalistovi v zámorí prinesie vyše 200 miliónov dolárov. Najlepší kontrakt v hokejovej NHL zase podpísal krídelník Toronta Mitch Marner. Vlaňajšia zmluva trvá do roku 2025 a mala by mu vyniesť vyše 50 miliónov.

Mahomesovi patrí, prirodzene, svetové prvenstvo len z hľadiska celkovej výšky garantovanej sumy v uzavretom kontrakte. V porovnaní ročného platu s najlepšími futbalistami prehráva. Argentínčan Lionel Messi zarobí v Barcelone za rok vrátane reklamných kontraktov 111 miliónov dolárov, Cristiano Ronaldo v turínskom Juventuse len o tri menej. A čo naši? Cyklista Peter Sagan berie ročne 6 miliónov eur, futbalista Marek Hamšík v Číne o tri viac, hoci sa pre pandémiu koronavírusu bude musieť dočasne uskromniť.