Albert Einstein, prišiel na svet 14. marca 1879, v znamení Rýb. „Nemám žiadny zvláštny talent, som iba vášnivo zvedavý," tvrdil jeden z najvýznamnejších vedcov všetkých čias. Teoretický fyzik nemeckého pôvodu získal uznanie za teóriu relativity, ale aj za kvantovú mechaniku. V roku 1895 sa presťahoval do Švajčiarska. Keď sa v Nemecku dostal k moci Adolf Hitler, Žid Einstein sa usadil v Spojených štátoch a v roku 1940 sa stal americkým občanom.
Peniaze išli ex-manželke
V matematike a vo fyzike vynikal už v detstve, hoci nebol celkom ukážkovým žiakom, nerád sa učil naspamäť a kritizoval niektoré vyučovacie metódy. Dokonca vraj trpel dysgrafiou, špecifickou poruchou písania.
Jeho prvou manželkou bola Srbka Mileva Marić, tú po šestnástich rokoch vystriedala o tri roky staršia sesternica Elza. Po jej smrti sa už neoženil, mal však zopár vzťahov, napríklad s ruskou špiónkou Margaritou Konenkovou, ktorá chcela získať informácie o atómovej bombe, čo sa jej nepodarilo.
FOTO Einsteinove ženy
Keď Einstein získal Nobelovu cenu za fyziku za rok 1921 - za zásluhy o teoretickú fyziku a najmä za objav zákona o fotoelektrickom jave, peniaze z nej putovali na konto exmanželky Milevy, ktorá si túto podmienku stanovila pri rozvode.
Myseľ výnimočného génia so strapatými vlasmi fascinovala vedcov aj širokú verejnosť, čo viedlo po jeho smrti k bizarnej krádeži jeho mozgu. Uchýlil sa k nej patológ Thomas Harvey, ktorý vzácny úlovok ukrýval dvadsať rokov v sklenenej dóze.
Ikona pop-kultúry
Hoci bol Einstein skromný človek, ktorý nechcel byť po smrti uctievaný, stal sa ikonou, a nielen v oblasti vedy. Vplyv má aj na populárnu kultúru. Inšpiroval tvorcov filmov, románov, výtvarných aj hudobných diel, ba i videohier. Podľa jeho hlavy vytvoril umelec špeciálnych efektov a supervízor masiek legendárnej sci-fi ságy Star Wars Stuart Freeborn kultovú postavu - Majstra Yodu. Slávny rytier z rádu Jedi je zelená, ušatá, ale veľmi inteligentná bytosť trpasličieho vzrastu a vo výraze jej tváre môžete spoznať oči a vrásky slávneho fyzika.