Aký to rozdiel v prístupe členov panovníckych rodov k peniazom! Kým princ Harry a jeho manželka Meghan nariekajú, že ich odstrihli od kráľovských príjmov, pretože sa vzdali plnenia oficiálnych povinností, princezná Amalia z krajiny veterných mlynov sa sama od seba vzdala finančných prostriedkov, ktoré jej podľa tamojších zákonov patria.

Zrelá tínedžerka

Pred niekoľkými dňami to v holandskom parlamente až hučalo od prekvapenia! Premiér Mark Rutte totiž oznámil, že mu napísala nástupníčka trónu, najstaršia dcéra kráľa Viliama Alexandra, že sa zrieka ročného príjmu vo výške 300-tisíc eur, ako aj „dodatočného“ príspevku vo výške 1,6 milióna eur, ktorý je určený na „prípravu na panovanie“. Na sumu takmer dva milióny eur má každoročne nárok až do momentu, kým si nesadne na trón. Catharina-Amalia priznala, že taký veľký príjem „považuje za nevhodný vzhľadom na to, v akých časoch žijeme“, a svoj krok zdôvodnila tak, že „by sa necítila komfortne“. Poslanci, vládny kabinet, Holanďania veľmi ocenili zrelé gesto tínedžerky, ktorá začiatkom decembra dovŕši 18 rokov.

Škola prioritou

To, že princezná je rozumná mladá dáma, ktorá si nepotrpí na dodržiavanie honosných a najmä nákladných tradícií, dokázala už pred pol druha rokom, keď odmietla oslavovať svoje 16. narodeniny. Od jej siedmeho roku života sa totiž pri príležitosti jej jubilea pravidelne usporadúva slávnostný koncert a následne sa koná honosná slávnosť. Amalia však prostredníctvom svojej matky, kráľovnej Máximy Holanďanom oznámila, že žiadny veľkolepý večierok sa konať nebude, len maličké posedenie v úzkom kruhu najbližších priateľov. Jej prioritou bola totiž škola a práve v období narodenín ju čakalo množstvo testov. Chcela sa sústrediť aj na prípravu podujatí spojených s Mikulášom, Vianocami a so Silvestrom, určených pre ľudí, takže na nejakú luxusnú párty ani nemala čas.

Nebezpečné komentáre

Nástupníčka holandského trónu navštevuje štátnu školu, nakoniec, ani jej dve mladšie sestry Ariane (15) a Alexia (13) nechodia do súkromnej školy. Takto chce ich otec kráľ Viliam Alexander ukázať, akú veľkú vážnosť a dôveru prechováva k štátnemu systému vzdelávania v krajine a ako si cení jeho vysokú úroveň. Okrem toho, že pre Amaliu je prioritou škola, má niekoľko pekných koníčkov. Baví ju totiž jazda na koni, no a potom hokej. Po mame zdedila lásku k hudbe, miluje spev i hru na klavíri. Jej krstnými rodičmi sú okrem iného budúca nórska kráľovná, korunná princezná Viktória či strýko Constantijn, najmladší brat kráľa Viliama Alexandra.

Pretože princezná je na očiach, musí občas prehltnúť aj nelichotivé komentáre. Minulý rok sa napríklad objavila spolu s mamou na titulke magazínu Caras predávaného v Španielsku a Portugalsku. Text k fotografii znel: „Najstaršia dcéra kráľovnej Máximy hrdo prezentuje svoj plus-size look.“ Vypukol škandál, ozvali sa ženské aktivistky a zahrnuli časopis množstvom pobúrených reakcií. Prekážalo im najmä neúctivé, zahanbujúce, ba priam nebezpečné označenie „plus size“. „To má byť nové pomenovanie pre tučnú? Nie je šikanovaním to, že poukazujeme na telo tínedžerky s tým, že má nadmernú veľkosť?“ komentovala umelkyňa Lala Pasqueinelli. Ženy poukázali aj na fakt, že kultom prílišnej štíhlosti sa mladé dievčatá dostávajú do osídiel diét a chudnutia, čo často vedie k anorexii a bulímii. Nakoniec, princezná je pre ne krásna mladá dáma s postavou „akurát“, nepotrebuje byť na móle vešiakom na šaty.

Obyčajná rodinka

Holandská panovnícka rodina sa snaží „priblížiť ľudu“. Nielen štátne školy, ale aj zamestnaný kráľ majú ukázať, že sú „obyčajní“. Nedávno totiž Viliam Alexander zverejnil, že si „privyrába“ ako pilot istej holandskej leteckej spoločnosti. Keď sa cestujúcim prihovorí, nikto netuší, že ich bezpečnosť je doslova v panovníkových rukách.

FOTO plus-size holandskej princeznej v GALÉRII

Experti na kráľovské rodiny však upozorňujú, že Amaliino gesto má aj skrytý význam. Súvisí s klesajúcimi sympatiami k monarchii zo strany občanov. Podľa prieskumu pre televízny program EenVandaag je dôvera ku kráľovi najnižšia od času jeho inaugurácie v roku 2013. Ide o pokles zo 74 na 63 percent. Len polovica respondentov uvádza, že Viliam Alexander si dobre plní svoje panovnícke úlohy.