Bude to znieť ako konšpiračná teória, no veľkolepý útek mexického drogového magnáta Joaquína Guzmána z väzenia s maximálnym stupňom stráženia bol zrejme iba divadielkom pre ľudí. Myslia si to viacerí odborníci, ktorým nedajú spávať čudné okolnosti úniku muža s prezývkou El Chapo – Krpec.

Bývalý člen Guzmánovho kartelu Sinaloa, ktorý je dnes prostredníkom medzi drogovými barónomi a štátnymi orgánmi, spolupracovník mexickej tajnej služby a bývalý americký agent na boj proti drogovej trestnej činnosti sa zhodujú, že júlový útek El Chapa nebol žiadnym prekvapením.

Naopak, všetci traja trvajú na tom, že mexická vláda mu na slobodu výrazne pomohla. A dôvod? „Prepustili ho a on im na oplátku sľúbil, že sa postará o obnovu verejného poriadku. Bez ohľadu na to, ako ponižujúco z toho samotná vláda napokon vyšla,“ myslí si trio odborníkov, ktorých vyspovedal americký časopis Atlantic.

Čítajte viac:

Koniec mocných mafiánov? Narkobarón Guzmán vypadol z rebríčka Forbes

Úmyselná vojna gangov

Šéf mexického drogového kartelu Sinaloa, ktorého prestížny magazín Forbes až do roku 2014 pravidelne zaraďoval do rebríčka najmocnejších ľudí planéty, unikal pred spravodlivosťou dlhých trinásť rokov.

Jeho zadržanie vo februári 2014 viedlo v Mexiku k eskalácii drogovej trestnej činnosti. Len čo sa ocitol za mrežami, šance rozšíriť svoju moc sa chopil Nemesio "El Mencho" Oseguera Cervantes, šéf organizácie Jalisco Nueva Generacion.

Kým El Chapo, ktorého považujú za gangstra „starej školy“, dokázal vychádzať so štátnymi úradmi i bezpečnostnými zložkami, Cervantes sa s nimi dostal do konfrontácie brutálnych rozmerov. Každodenné krviprelievanie nemalo konca kraja. Guzmánovou prvoradou úlohou bude skrotiť svojho konkurenta.

„Situácia sa absolútne vymkla spod kontroly,“ tvrdí tajný agent. Pre mexickú vládu bude oslobodenie El Chapa – aspoň dočasne – prínosom. Vojna gangov oba tábory výrazne oslabí.

Čítajte viac:

V Mexiku rastie generácia detských psychopatov. Za všetkým sú drogy

Perverzná hra

Odborníci sa však zhodujú, že bez ohľadu na vyššie ciele je takýto postup štátu nemysliteľný. Nebezpečná hra, pri ktorej účel svätí prostriedky, nazývajú perverznou hrou záujmov. Niekdajší člen kartelu Sinaloa tvrdí, že vo svete obchodu s drogami sa nenosia žiadne dohody. „Nikto neostane čistý,“ zdôrazňuje.

Bývalý americký agent na boj s drogovou trestnou činnosťou zasa upozorňuje, že cena za prepustenie El Chapa bola príliš vysoká. „Hodili sme vzájomnú dôveru medzi Mexikom a Spojenými štátmi o desať rokov naspäť. Pracujeme s menším zlom na dosiahnutie väčšieho zla,“ dodáva.

Pozrite si video, ako Guzmán ušiel z cely: