Mark Meechan (30) sa pred súdom obhajoval, že jeho priateľka sa nad svojim domácim miláčikom neustále rozplývala, aký je rozkošný. Jeho to štvalo, a tak začal mopslíkovi menom Buddha púšťať videá s Hitlerom a nič netušiace stvorenie naučil reagovať na otázku, či chce poslať Židov do plynu a na nacistický pozdrav Tretej ríše.

Všetko to v apríli 2016 natočil na video, ktoré malo na YouTube viac ako tri milióny zhliadnutí. O popularitu vraj Markovi vôbec nešlo. Sudca mu neuveril ani slovo. Mladého muža odsúdil za podnecovanie nenávisti na pobyt za mrežami. Mark uviedol, že sa odvolá.

Najskôr myslieť, potom hovoriť

„Sloboda prejavu musí byť zaručená. Ide však ruku v ruke so zodpovednosťou za to, čo poviete,“ komentoval škótsky sudca Derek O´Carrol svoje rozhodnutie pre BBC. Mark si nemyslí, že spravil niečo zlé. Rovnako sa v prípade polarizuje aj verejnosť.

„Video nemusí byť podľa vkusu každého. Niektorí v ňom môžu vidieť komediálny alebo satirický prvok. Súd by mal ale pána Meechana oslobodiť z iného dôvodu – je rok 2018, a nie rok 1984,“ odvolal sa Markov obhajca Ross Brown na známy orwellovský román o šikane.