Čiernou ovcou britskej kráľovskej rodiny je aktuálne princ Harry a spolu s ním i jeho manželka, bývalá americká herečka Meghan Marklová. Ich spor s príbuznými má novú kapitolu - doslova Harryho memoáre.

Harry si po nájdení svojej polovičky naivne myslel, že budú so starším bratom princom Williamom a jeho manželkou Kate fungovať ako „fantastická štvorka“, ktorá spolu trávi čas v súkromí aj v práci. Namiesto toho nastal „megxit“. Meghan a Harry už nemohli skostnatený svet monarchie vydržať. Pred dvomi rokmi sa vzdali svojich kráľovských povinností, zbalili si kufre a odsťahovali sa do Ameriky. Teraz trávia čas tým, že za lukratívne zmluvy natáčajú dokumenty a rozhovory o svojom príbehu a zákulisí britskej monarchie. Členov kráľovskej rodiny z toho môže aj poraziť, jednak sa Harry a Meghan o nich nevyjadrujú práve vyberaným spôsobom a jednak preto, že Buckinghamský palác v duchu svojho protokolu nemôže vec komentovať. Najnovšie im robí vrásky na čele Harryho autobiografia, kde na vyše štyristo stranách odhaľuje konflikty zvnútra paláca.

Dôvod prečo

Kníhkupectvá majú druhé Vianoce! Na celom svete, preložená do 16 jazykov, vyšla kniha kráľovského odpadlíka s názvom Spare (Náhradník). Harry ju písal tajne zhruba rok. Aby vyhoveli dopytu, v Londýne otvárali kníhkupectvá o polnoci. Fanúšikovia čakali v radoch. Predajca kníh Waterstones oznámil, že ide o jednu z najžiadanejších kníh v rámci predčasných objednávok „za posledné desaťročie“. Kto by si nechcel prečítať o Harryho detstve a nezhodách v rodine? Azda len jeho príbuzní. Pozrime sa, čo Harry vypustil do éteru a aké sú reakcie.

Časť memoárov sa dostala na mediálne svetlo ešte pred oficiálnym predajom, pretože knihu omylom pustili nakrátko „von“ v Španielsku. Mohla mať obľúbená princezná Kate narodeniny, no prepieralo sa len to, čo všetko Harry o rodine popísal. Pre britskú televíziu ITV princ rebel v rámci proma uviedol, že dôvod vydania pamätí je hlavne to, aby sa bránil pred nepravdivými informáciami v bulvári. Podľa AFP zameral svoj hnev na médiá, ktoré označil za „nepriateľa“. Príbuzných obvinil, že na nelichotivých správach participovali. „Milióny slov boli s určitosťou venované pokusom na zničenie mojej manželky a mňa,“ povedal Harry.

Sex a drogy

V knihe tvrdí, že jeho brat, následník trónu, ho fyzicky napadol počas hádky o „problémovej“ Meghan. Píše aj o pikantériách zo svojho milostného života. O panictvo prišiel v sedemnástich na poli za krčmou. Opísal to ako ponižujúcu epizódu so staršou ženou. „Rýchlo som na ňu nasadol, tľapla ma po zadku ako mladého žrebca a tým sa to skončilo.“ Harry bez obalu píše, že je obrezaný a pri charitatívnom pochode na severný pól utrpel omrzliny tváre, uší, ale aj penisu.

Priznal, že skúšal marihuanu i halucinogénne huby. V sedemnástich prvýkrát kokaín. Vraj to nebolo zábavné, no cítil sa inak, o to mu šlo: „Cítiť. Byť iný,“ zdôraznil.

Ako 20-ročný sa Harry objavil na párty v nacistickej uniforme. K známemu škandálu mu vraj „dopomohli“ William a K­at­e. V knihe tvrdí, že práve oni mu poradili tento kostým.

Ďalej spomína, ako sa dozvedel o smrti matky, princeznej Diany. Oznámil mu to otec, súčasný kráľ Karol III., ktorý vraj nedokáže prejavovať city a 12-ročného syna ani len neobjal. Harry v snahe vyrovnať sa s tragédiou vyhľadal ženu, ktorá sa údajne dokáže spojiť s mŕtvymi. „Vaša matka hovorí, že žijete život, ktorý jej nebol povolený. Žijete život, ktorý pre vás chcela,“ odkázalo médium Harrymu od matky.

Nezabudol ani na to, že treťou osobou v manželstve jeho rodičov bola Camilla. Píše, že s Williamom prosili otca, aby si ju nebral. Harry sa nad Camillou zamýšľal, či sa z nej nestane „zlá macocha“. Toto považuje novinár Robert Jobson, ktorý napísal niekoľko kníh o kráľovskej rodine, za „čudné“. Jobson v austrálskej rannej šou Sunrise poukázal na to, že Harry bol v čase svadby Charlesa s Camillou predsa už dospelý muž, nie dieťa, aby takto zmýšľal. Hoci synovia uznali, že ich otec si zoberie jedinú ženu, s ktorou bol kedy šťastný, Harry Camillu odsúdil. Obvinil ju, že si pred vstupom do manželstva pripravovala pôdu na rehabilitáciu svojho imidžu. Aby sa o nej písalo v dobrom svetle a ľud ju tak prijal, bola ochotná s britskou tlačou „obchodovať s informáciami“ a robilo ju to nebezpečnou. Na ceste stať sa kráľovnou manželkou vraj „obetovala na svojom osobnom PR oltári“ aj Harryho.

Neprekonateľné rozdiely

Harry sa nemohol dočkať, že potom, čo si našiel Meghan, už nebude „tretie koleso na voze“ a spolu s Williamom a Kate budú veľkou štvorkou. Ako z knihy cituje US Weekly, starší brat ho rýchlo schladil: „Ak sa to nestane, musíš s tým byť okej. Je to predsa americká herečka, Harold. Môže sa stať čokoľvek,“ vraj mu povedal William napriek tomu, že boli s K­at­e fanúšikmi seriálu Kravaťáci, v ktorom Meghan hrala. „Celý ten čas som si myslel, že Willy a Kate by možno Meg neprijali do rodiny, ale teraz som sa musel obávať toho, že ju budú prenasledovať,“ píše Harry.

Podľa Harryho bulvár prilial olej do ohňa rastúceho napätia medzi kráľovskými pármi, keď Meghan odsúdili za to isté, za čo si, naopak, Kate vyslúžila pochvalu. Ako dodal, mnohé hádky medzi nimi vznikli na základe kultúrnych rozdielov medzi Anglickom a USA.

Ďalej prezrádza, že William bol zo zoznámenia s Meghan vystrašený a keď ho objala, úplne ho to vraj vydesilo. V kráľovskej rodine totiž na dotyky nie sú zvyknutí tak ako Američania.

V roku 2018 štvorica vystúpila na Royal Foundation Forum. Meghan si zabudla lesk na pery a požiadala Kate, aby jej požičala svoj. Harry túto prosbu Meghan opisuje ako v Amerike bežnú vec. Kate vraj zostala zaskočená a len neochotne vytiahla z kabelky lesk. „Meg si vytlačila kúsok lesku na prst a natrela si pery. Kate sa zaškerila,“ cituje z knihy Page Six. Princ tiež špekuluje, že Kate bola „na nervy“, keďže odkedy sa zjavila Meghan, „budú porovnávané a musí s ňou súťažiť“.

Hádky pred svadbou

Podľa Harryho sa hádky medzi Meghan a Kate rozbehli na plné obrátky počas ich svadobných príprav. Keď Kate vypadol nejaký svadobný detail, Meghan povedala, že to bude preto, lebo je po pôrode princa Louisa pod vplyvom hormónov, cituje z knihy Harryho The Telegraph. Kate porodila Louisa len 28 dní pred svadbou. Kate vraj táto poznámka urazila: „Nie sme si také blízke, aby si hovorila o mojich hormónoch.“ Meghan sa snažila vysvetliť, že sa takto baví s priateľmi, na čo jej William so vztýčeným prstom pripomenul, že oni sa takto v Británii nesprávajú. 

Harry tvrdí, že ho starší brat v roku 2019 napadol. Meghan nazval drzou, schmatol ho za golier a sotil na zem, pričom Harry padol na misku pre psa, ktorá sa rozbila a porezala ho. William sa vzápätí ospravedlnil a požiadal Harryho, aby si to nechal pre seba. „Myslíš o tom, že si ma napadol?“ opýtal sa Harry. „Ja som ťa nenapadol, Harold,“ vraj odpovedal William.

Sex a drogy

Počas služby v britskej armáde Harryho vyslali do Afganistanu. Tvrdí, že by „preferoval žiť vo svete bez Talibanu a bez vojny“, no nebojí sa povedať, že tam zabil 25 členov radikálneho hnutia, ktorých v zápale boja ne­vnímal ako ľudí, ale „figúrky odstránené zo šachovnice - zlých ľudí eliminovaných skôr, než by zabili tých dobrých“.

„Pán Harry. Tí, ktorých ste zabili, neboli šachovými figúr­kami, ale ľuďmi,“ odkázal mu na sociálnej sieti hovorca vlády Talibanu i popredný líder tohto fundamentalistického hnutia Anas Hakkání. Ani britským vojakom sa princove slová nepozdávajú. „Takto sa v armáde nesprávame a nemyslíme. Nerobíme si zárezy na pažbách pušiek. Harry sa obrátil proti svojej druhej rodine - armáde, ktorá mu poskytla náruč, keď bol zničený jeho vzťah s pokrvnou rodinou. Z jeho honby za bohatstvom, ktoré nepotrebuje, zostalo len sklamanie a bieda,“ nešetril kritikou veliteľ vo výslužbe Tim Collins pre Forces News.

Bývalý armádny dôstojník plukovník Richard Kemp, ktorého v roku 2003 poslali do Kábulu, aby prevzal velenie síl v Afganistane, povedal BBC, že je to síce nezvyčajné, ale nemá problém s tým, že Harry povedal, koľko presne ľudí zabil. To, že si vojaci medzi sebou hovorili o ľuďoch, ktorých zabili alebo zranili, bol podľa Kempa spôsob, ako sa vyventilovať po boji. Ako však dodal, vyjadreniami o povstalcoch ako šachových figúrkach môže živiť džihádistickú propagandu a mohol by nimi vyprovokovať pomstu.

Ben McBean, ktorý pri službe v Afganistane prišiel o ruku a nohu, sa s Harrym stretol na niekoľkých podujatiach, kde ho princ označil za hrdinu. Na sociálnej sieti mu však veterán odkázal, že ho síce má rád, ale mal by byť ticho. Iný vojak pre BBC povedal, že princ mal veľmi podobné komentáre, keď ešte slúžil.

Spätná väzba

Harry v rozhovore pre ITV tvrdil, že by mal veľmi rád späť svojho otca aj brata, „rodinu, nie inštitúciu“. Zjavne dosiahol pravý opak. Podľa Cosmopolitanu William zúri. The Sun píše, že ich otca kniha zarmútila, no kráľ sa chce podľa AFP so synom i tak zmieriť. Ide o kuloárne informácie od zdrojov, keďže palác sa oficiálne nevyjadril. Harry si vyslúžil knihou nielen mediálnu pozornosť, ale aj odsúdenie a posmech. Na sociálnych sieťach sa šíria vtipné mémy a hashtag #ShutUpHarry (Mlč, Harry).

Konzervatívny poslanec Bob Seely chce predložiť návrh zákona, ktorý by vojvodu a vojvodkyňu zo Sussexu zbavil kráľovských titulov. „Nenávidia inštitúciu kráľovskej rodiny, ale veselo používajú jej tituly,“ cituje ho The Sun. Podľa poslanca Tima Loughtona, ktorého volebný obvod je v Sussexe, je „spôsob, akým sa Harry verejne správa, pre obyvateľov Sussexu zahanbujúci a pre jeho rodinu zraňujúci“. „Aký by v tom bol rozdiel?“ odpovedal Harry americkej televízii CBS, keď sa ho pýtali na vzdanie sa titulov.

Princ čelí aj kritike bývalého komorníka jeho matky lady Diany, Paula Burrella. Harry ho v knihe obvinil, že sa „priživuje“ na smrti princeznej, keď vydal sériu odhalení z jej života. Burrell tvrdí, že Harryho „nespoznáva“. „Vidím nahnevaného, nevrlého, privilegovaného princa, ktorý neustále obviňuje druhých a neberie do úvahy svoju časť zodpovednosti,“ hovorí.

Podľa spisovateľa A. N. Wilsona bolo vydanie knihy zo strany Harryho vypočítavé a zlomyseľné. „Čokoľvek zamýšľal, núti nás to súcitiť nie s ním, ale s kráľovskou rodinou,“ napísal.

Autor stĺpčekov v Daily M­ai­l Jan Moir označil knihu za „čerešničku na zatuchnutej torte“. The Telegraph píše, že jeho memoáre spochybňujú aj komentátori, ktorí boli predtým na jeho strane.

Podľa The Sun ani ľudia, ktorí s Harrym sympatizujú pre jeho traumu zo straty matky v detstve, nemôžu „ospravedlniť de­štruktívnu cestu, ktorou sa vybral - vymenil rodinu za milióny dolárov“. Harrymu podľa Page Six zaplatilo vydavateľstvo za memoáre 20 miliónov dolárov. Princ sa vyjadril, že výnosy venuje na charitu, či aj preddavok, to nie je jasné.

Pamäti obhajuje novinár a spoluautor neoficiálneho životopisu o Harrym a Meghan Omid Scobie. Harry podľa neho v knihe „upozorňuje na nemožné výzvy, ktorým čelí rodina uväznená v pozlátenej klietke“. Podľa neho je Harry v pasci ako kedysi jeho otec, a preto chcel svoj príbeh, ktorého sa ľudia nevedia nabažiť, opísať vlastnými slovami.

„Harryho hnev, pomsta, pravda. Zo stránok jeho memoárov kvapká obvinenie, hnev a smútok,“ analyzuje pre The Guardian Caroline Daviesová, odborníčka na kráľovský dvor. Z knihy podľa nej jasne vyplýva, že William posúva súrodeneckú súťaživosť na olympijskú disciplínu. Karol III. zasa v očiach syna zlyháva, lebo je vraj príliš vystrašený na to, aby sa postavil novinárom - svojim mučiteľom, ktorí teraz šikanujú Harryho a Meghan.