Vo veku 61 rokov zomrel americký herec Tom Sizemore. V druhej polovici februára bol hospitalizovaný v Los Angeles po tom, čo utrpel mozgovú aneuryzmu. Upadol do kómy a lekári mu nedávali nádej. Po dvoch týždňoch zomrel v kruhu najbližších, synov, 17-ročných dvojičiek Jaydena a Jaggera, a brata Paula (46), tiež herca.

Sizemore začínal v roku 1989 malou úlohu vo filme Narodený 4. júla. Preslávila ho rola bojom ostrieľaného seržanta po boku Toma Hanksa vo vojnovej dráme Zachráňte vojaka Ryana (1998). Známy bol tiež ako veliteľ vojenského práporu vo filme Čierny jastrab (2001).

Mimo filmového plátna mal Sizemore problém s drogami. Bojoval so závislosťou od heroínu a pervitínu. V roku 1995 hral kumpána vo filme Heat s Robertom De Nirom (79). Ten mu podľa BBC dal ultimátum, že buď sa pôjde liečiť, alebo ho nechá zatknúť za prechovávanie narkotík. Sizemore si vybral liečebňu. Režisér Steven Spielberg (76) sa mu vraj pri natáčaní filmu Zachráňte vojaka Ryana vyhrážal, že pri prvom náznaku užívania opiátov ho vyhodí a film natočí znovu bez neho.

Mal všetko

V dôsledku drogovej závislosti mal aj problémy so zákonom. V roku 1997 ho zatkli za údajné napadnutie vtedajšej manželky, herečky Maeve Quinlanovej (58). V roku 2003 si odsedel pol roka za to, že zbil priateľku Heidi Fleissovú (57), ktorá založila a viedla najznámejšiu hollywoodsku eskortnú agentúru. Do väzenia sa dvakrát vrátil za porušenie drogovej legislatívy. Okrem iného skúšal podvádzať pri testoch na prítomnosť návykových látok, keď sa snažil použiť protetický penis. Viackrát ho zadržali za riadenie pod vplyvom a za držanie narkotík.

Napriek tomu, že Sizemore sa snažil byť „čistý“, „dovolil svojim osobným démonom, aby ovládli jeho život“, opísal vo svojej autobiografii z roku 2013. „Bol som chlapík, ktorý sa rýchlo dostal na vrchol. Mal som miliónový dom, Porsche, reštauráciu s Robertom De Nirom. A teraz nemám absolútne nič.“

Viac FOTO Toma Sizemora v GALÉRII