Reč je hercoch zo ságy o mladom čarodejníkovi a jej autorke J. K. Rowling. V roku 2000, keď sa začal nakrúcať prvý film Harry Potter a Kameň mudrcov, mali predstavitelia hlavných hrdinov od 11 do 13 rokov. Dnes sú z nich dospelí ľudia s vlastnými názormi. To sa prejavilo už v roku 2020, kedy sa spisovateľka na Twitteri vyjadrila na adresu transexuálov, teda ľudí, ktorí sa narodili v tele opačného pohlavia, akým sa cítia byť.

 

"Ak pohlavie nie je skutočné, neexistovala by ani príťažlivosť medzi ľuďmi rovnakého pohlavia. Ak pohlavie nie je skutočné, históriu ženstva by to zmazalo. Poznám a milujem transexuálov, ale vymazať koncept pohlavia oberá mnohých o možnosť zmysluplne rozmýšľať o svojom živote,“ napísala s tým, že za jej slovami nie je žiadna nenávisť.

Voči výroku autorky sa v tom čase ohradilo viacero hercov z Harryho Pottera. Emma Watson (31), ktorá hrala Hermionu, napísala: "Trans ľudia sú tým, kým hovoria, že sú a zaslúžia si žiť svoje životy bez toho, aby boli neustále spochybňovaní. Chcem, aby moji trans sledovatelia vedeli, že ja a mnoho ďalších ľudí na svete ich vidíme, rešpektujeme a milujeme za to, akí sú.“

FOTO hviezd filmov o Harrym Potterovi nájdete v GALÉRII.

Za transexuálov sa postavil aj filmový Ron Rupert Grint (33), no najhlasnejšie sa prejavil Daniel Radcliffe (32), predstaviteľ hlavného hrdinu. Hoci poďakoval Rowlingovej za "smer, ktorým sa vďaka nej jeho život uberá“, vyjadril jednoznačnú podporuj transexuálom. "Ak máte teraz pocit, že vaša spomienka na knihy o Harrym Potterovi ostala poškvrnená, hlboko sa ospravedlňujem za bolesť, ktorú vám (Rowlingovej, pozn. red.) komentár spôsobil,“ odkázal okrem iného.

Všetkých fanúšikov filmov o čarodejníkovi teraz potešil film Harry Potter, 20 rokov filmovej mágie: Návrat do Rokfortu, ktorý odvysielala televízia HBO Max. Pri príležitosti jeho premiéry britská televízia GB News vyspovedala herečku Evannu Lynch, predstaviteľku Luny Lovegoodovej. Moderátori zabŕdli aj do citlivej témy výmeny názorov medzi hercami a Rowlingovou.