Jeden zo zakladateľov Microsoftu, milionár a vášnivý výskumník Paul Allen vlani zomrel, ale jeho výskumný tím na lodi RV Petrel aj ďalej zaznamenáva veľké úspechy pri hľadaní pozostatkov potopených lodí po celom svete.

Potopená loď Johnston
Potopená loď Johnston
Zdroj: internet

„V roku 2019 lokalizovali až 11 vrakov a na sklonku roka našli aj pozostatky niekoľkých lodí z 2. svetovej vojny,“ uvádzajú chorvátske noviny Slobodna Dalmacija. Vďaka robotom posádka Petrelu našla napríklad amerického Fletchera USS Johnston DD-557.

Bitka pri Leyte
Bitka pri Leyte
Zdroj: internet

Túto americkú loď potopili Japonci 25. októbra 1944 počas bitky pri ostrove Samara, pričom zahynulo 186 členov posádky. Napriek tomu, že podmorský výskum ešte trvá a čaká sa na potvrdenie toho, či ide naozaj o USS Johnston, o ktorom sa vraví, že je to legendárna heroická loď z onej bitky, faktom je, že ho našli v hĺbke 6220 metrov pod hladinou mora. Nuž a práve preto, nech už je to Johnston alebo Hoel, posádka Petrelu sa dostane do Guinnessovej knihy rekordov, lebo ešte žiadnu bojovú loď v takej hĺbke nenašli!

Bitka pri Leyte
Bitka pri Leyte
Zdroj: internet

V roku 2019 sme si pripomenuli 75. výročie veľkého víťazstva spojencov nad Japoncami v bitke v zálive Leyte a prestrelka pri Samare bola iba jedna z epizód bojov, ktoré trvali od 23. do 26. októbra na ploche väčšej než 100-tisíc míl štvorcových.

Bitka pri Leyte je nepochybne najväčšia námorná bitka 2. svetovej vojny, ba čo viac, podľa niektorých ukazovateľov aj najväčšia námorná bitka v dejinách ľudstva. Zúčastnilo sa jej dokopy 800 lodí a 1800 lietadiel.