Najmenej päť ľudí bolo zabitých v africkom južnom Malawi potom, čo boli obvinení z toho, že sa správajú ako upíri, informuje BBC. Krajinou sa šíri upírí strach, ktorý ľuďom zatemňuje mozgy. Podľa správ údajných upírov podozrivých z pitia ľudskej krvi zabil vyburcovaný dav. Miestni veria, že pitie krvi je súčasťou magických rituálov.

Bosoráctvo prekvitá

OSN z obavy o bezpečnosť svojich ľudí už stiahla svojich zamestnancov z dvoch oblastí na juhu krajiny. Miestna vláda vydala nočný zákaz vychádzania, aby zabránila ďalším úmrtiam. Z domu sa miestni nesmú pohnúť od 7.00 do 17.00 hod. miestneho času. Podľa OSN sa vampírie povesti šíria z Mozambiku. Agentúra Reuters informovala, že dedinčania vybudovali cestné zátarasy na lov „upírov“.

Malawijský prezident Peter Mutharika sľúbil vraždy vyšetriť. Malawi je jednou z najchudobnejších krajín sveta. Štandardy vzdelávania sú na veľmi nízkej úrovni, ľudia však vo veľkom veria v čarodejníctvo. Násilnosti súvisiace s vampírskymi povesťami vypukli už v roku 2002.

Elixír z albína

V Malawi sa však boja o život, tak ako aj v niektorých iných afrických krajinách, aj albíny. OSN vlani varovala, že asi 10-tisíc albínov v Malawi čelí vyvraždeniu. Prenasledovaní sú kvôli presvedčeniu, že elixír z ich častí tela prináša šťastie a bohatstvo. Od novembra 2014 bolo zabitých 19 albínov a bolo zaznamenaných viac sto prípadov pokusov o unesenie a zmiznutí. Taktiež hroby albínov sú terčom zlodejov, ktorá vyhrabávajú ich kosti, aby ich predávali na čiernom trhu. Amnesty International tvrdí, že polícia nemá vyšetrovacie schopnosti a väčšina prípadov zostáva nevyriešená.

Vo februári BBC informovalo o prípade Femie Tchulanovej z Malawi, albínky, ktorú sa snažila uniesť gang vydávajúca sa za policajtov. Femia pre BBC povedala, že sa odvtedy bojí zaspať. Piati muži a jedna žena za ňou prišili domov v čase, keď varila večeru. Manžel bol akurát mimo domu.

Partia sa ju snažili vylákať na policajnú stanicu s tým, že dostali tip, že ju hľadajú istí ľudia, aby ju zabili. Mala šťastie, vrátil sa jej manžel a priadli sa aj susedia. Odmietli, aby s nimi Femia išla na stanicu sama, veď sa nedopustila žiadneho zločinu, prečo by ju mali odviezť? Keď gang videl, že to nebudú mať také ľahké, nahnevane odišli. Femia sa však teraz bojí zájsť do mesta na trh, kde predávala zeleninu. V rodinnom rozpočte tak chýbajú peniaze na vzdelávanie ôsmich detí.