Hasičský zbor, pán správca, je zbor dobrovoľných hasičov. To nie sú hasiči z amerického filmu, - hlásal herec Petr Čepek zašpinený od sadze osadenstvu v slávnej českej filmovej romanci z vidieckeho prostredia Postřižiny. Hneď po tom, ako Jaromír spolu s Magdou Vášáryovou v úlohe Maryšky vyliezli na miestny komín a Čepek musel napriek závratu liezť za nimi.

V deviatom celovečernom filme Jiřího Menzela, ktorý vlani oslávil 40. výročie vzniku, sa v skutočnosti herci v nebezpečných výškach nepohybovali. Liezli len na maketu komína pripevnenú na strechu, keďže produkcia sa bála, aby si neublížili.

 

Zábery z pokorenia slovinského komína si pozrite v GALÉRII>>

Slovinské duo extrémnych lezcov Domen Škofic a Janja Garnbretová však vlani na jeseň prepisovalo v tejto vertikálnej adrenalínovej zábave lezecké rekordy. Trúfli si na továrenský komín v uzavretej elektrárni nad riekou Sáva neďaleko mestečka Trbovlje. S 360 metrami je najvyšší v celej Európe a Slovinci ho po piatich rokoch príprav napokon pokorili.

Unikátna je cesta, akou sa štverali hore. Bola nová, doposiaľ nezdolaná. Domenovi s Janjou to trvalo dvanásť hodín, no napokon sa víťazoslávne na komín, ktorý bol od roku 1976 súčasťou uhoľnej tepelnej elektrárne, hrdo postavili. Potvrdili tak, že v extrémnom horolezectve patria medzi svetové špičky.

Najšpeciálnejšia výzva

„S definitívnou platnosťou môžem potvrdiť, že to bola najšpeciálnejšia vec v mojej horolezeckej kariére. Výzva, ktorá si vyžadovala kombináciu všetkého, čo som sa zatiaľ pri lezení naučil,“ prezradil 26-ročný Škofic portálu CNN, ktorý sa o výkon mladej slovinskej dvojice zaujímal tiež. Garnbretová, mladšia o päť rokov, sa zaprisahala, že druhý raz sa na to už nenechá nahovoriť, z boja však neutiekla. „Určite mi tá skúsenosť v živote pomôže vyrásť. Dodala môjmu lezeniu novú perspektívu. Bolo to niečo úplne iné ako všetko, čo som vyskúšala predtým. Donútilo ma to navyše vystúpiť z komfortnej zóny. Niečo, na čo som si predtým netrúfla,“ vravela Garnbretová.

Obaja lezci sa istili lanami, ktoré im viac ráz zachránili život. „Každý pád a pošmyknutie nás oberali o sily, ktoré nám neskôr chýbali,“ zhodli sa obaja Slovinci.

Ku koncu už energiu nemali z čoho dopĺňať, keďže sa vraj prepočítali a zobrali si málo vhodnej stravy a pitia. Komín v Trbov­lje však zdolali. O štyri dni sa vrátili a pôvodný dvanásťhodinový výstup zvládli ešte raz. V čase takmer o štyri hodiny lepšom.

Koniec nelegálnym aktivitám

Mimochodom, elektráreň v Trbovlje (desiate najväčšie slovinské mesto s vyše 13-tisíc obyvateľmi) fungovala do roku 2014. To bola voda na mlyn extrémnych horolezcov a dobro­druhov, ktorých výstup na tamojší komín mimoriadne lákal. Nelegálnych aktivít v jeho okolí bolo napokon tak veľa, že sa kompetentní rozhodli vytvoriť na mieste umelú lezeckú stenu.

Dnes je najdlhšou umelo vytvorenou lezeckou stenou na svete. „Je to obrovský industriálny objekt, ktorý na mňa pôsobil až mysticky. Spočiatku som sa ho bál, no ako som sa lezecky zlepšoval, začal som sa na ten výstup priam tešiť,“ vraví Škofic, majster sveta v lezení na umelých stenách z roku 2016.

Aspoň vo dvojici

Kým v Postřižinách bola snaha vyliezť na komín len rozmarom hlavných postáv filmu, dnes je to vyhľadávaná horolezecká výzva. Česko má dokonca už od roku 1981 vlastný zväz, ktorého členovia okrem systematickej katalogizácie výškových objektov na komíny lezú. V krajine ich je údajne viac než päťtisíc, mnohé postavené už v 19. storočí. Najvyšší je komín v elektrárni vo Chvaleticiach. Má úctyhodných 305 metrov.

„Liezol som na jeden starý 120 rokov v Železnom Brode, kam ma jeho členovia raz pozvali. Vo dvoch tretinách sa mi tak roztriasli nohy, že som nevedel, čo robiť ďalej. Bol som úplne hotový,“ spomínal v jednom z článkov britský horolezec Alastair Lawson.

V Česku sa liezlo vraj každý víkend. „Liezli grafickí dizajnéri, predajcovia, účtovníci, tínedžeri, ba aj jeden 76-ročný bývalý atlét,“ komentoval situáciu denník BBC. Členovia českého zväzu však pripomínajú, že každý by mal zvážiť, na čo má, a za žiadnych okolností zbytočne neriskovať.

„Nie je to také nebezpečné, ako to vyzerá. Máme helmy, istenie. Za posledné tri desaťročia sme mali len jeden smrteľný prípad,“ zhodnotil situáciu v roku 2016 jeden z členov zväzu Martin Vyštejn. „Skôr sa zabijete pri dopravnej nehode, páde na bicykli alebo z rebríka,“ dodal člen organizácie, ktorá združuje aj nadšencov z Belgicka, Číny či Kamerunu. Jedným z pravidiel združenia je lezenie vo dvojici, pričom jeden z nej musí byť členom zväzu.

Súčasnosť je však plná aj všelijakých bláznov. Flaviu Cernescu a jeho priateľka Ena vyliezli na komín v Trbovlje v auguste 2017 bez akýchkoľvek ochranných pomôcok a istenia po rebríku len preto, aby si spravili na vrchole selfie. Mali šťastie, že sa im nič vážne neprihodilo. Mohli z nich byť adepti na Darwinovu cenu.

Rekordný v Kazachstane

Komín v Trbovlje nie je najvyšší na svete, nájdeme šesť vyšších. Viac metrov než ten slovinský má komín v elektrárni Mitchel v Západnej Virgínii (367 m), vo fabrike v ruskom Šaripove neďaleko Krasnojarska (370 m), Kennecott Smokestack v americkom Utahu (370,4 m), v pensylvánskej fabrike Homer City Generating Station (371 m) či Inco Superstack v kanadskom Ontariu (380 m). Prvenstvo patrí elektrárni v kazašskom Ekibastuze, kde sa komín čnie do neuveriteľnej výšky 419 metrov. Postavili ho v roku 1987 a domáci mu hovoria Zapaľovač.

Zábery z pokorenia slovinského komína si pozrite v GALÉRII>>