Nálož ukrytá v priestoroch kaviarne Separ v centre Donecka zabila minulý piatok lídra neuznanej Doneckej ľudovej republiky Alexandra Zacharčenka. Politickí analytici sa domnievajú, že dôvodom môžu byť záujmy Ruska, ale i Ukrajiny. Nevylučujú ani vnútorný konflikt doneckých záujmových skupín a naťahovanie o ruské peniaze. V každom prípade je týmto činom ohrozená už aj tak vetchá Minská dohoda a hrozí, že boje na Donbase opäť prepuknú
naplno.

Explózia v obľúbenej kaviarni

Kaviareň Separ, ktorá sa pôvodne nazývala príznačne Separatist, bola obľúbené miesto Alexandra Zacharčenka. Nielen pre svoj názov, ale hlavne pre polohu. Leží totiž len dvesto metrov od prezidentovho sídla. Tu sa stretával s obchodnými partnermi i novinármi. Napriek tomu, že bola pod drobnohľadom bezpečnostných síl, atentátnici dokázali do jej priestorov umiestniť výbušniny. Podľa ruských novín boli v osvetlení a odpálili ich na diaľku. Ako uvádza Novaja Gazeta, explózia doslova rozmetala Zacharčenkovu hlavu, zabila jeho ochrankára a vážne zranila jedenásť ľudí. Medzi nimi ministra financií Alexandra Timofeva a šéfku „krídla mládežníckeho odporu Donbasu“ Natáliu Volkovú.

Alexander Zacharčenko: Vymkol sa spod kontroly Moskvy?
Alexander Zacharčenko: Vymkol sa spod kontroly Moskvy?
Zdroj: profimedia.sk

Predstavitelia prorusky orientovanej republiky označili incident za teroristický čin, za ktorým podľa nich stoja ukrajinské vládne sily. Krátko po výbuchu dokonca zadržali údajných páchateľov - ľudí, ktorí sú, ako píše agentúra Interfax, „ukrajinskí diverzanti a s nimi späté osoby“.

Nechcú cestu mieru

Ruský prezident Vladimir Putin síce Ukrajinu priamo neobvinil, jeho slová, ktoré tlmočil prostredníctvom tlačového sekretára Dmitrija Peskova, sú však dostatočne čitateľné. Okrem iného zdôraznil, že teroristi nebudú môcť destabilizovať situáciu a nedostanú obyvateľov Donbasu na kolená. „Vražda Zacharčenka je ďalší dôkaz, že tí, ktorí si zvolili cestu teroru, násilia, zastrašovania, sa nechcú usilovať o mierové riešenie konfliktu a viesť skutočný dialóg s obyvateľmi juhovýchodnej Ukrajiny. Táto vražda je tragickou udalosťou, ktorá bude mať nevyhnutné dôsledky,“citujú Peskova ruské médiá a dodávajú, že podľa Putina ide o zbabelý čin, ktorého cieľom bolo destabilizovať krehkú mierovú situáciu v oblasti.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová je vo svojom vyhlásení jasnejšia. „Sú všetky dôvody veriť, že za Zacharčenkovu vraždu je zodpovedný Kyjev. Jeho ​​smrť ukázala, že Ukrajina sa rozhodla pustiť do ‚krvavého boja‘ a neplniť svoje sľuby o hľadaní mierovej cesty.“

Pohreb: Podľa rôznych zdrojov sa na ňom zúčastnilo 120- až 200-tisíc ľudí.
Pohreb: Podľa rôznych zdrojov sa na ňom zúčastnilo 120- až 200-tisíc ľudí.
Zdroj: profimedia.sk

Prostredníctvom servera rbc.ru namieril prstom na Ukrajinu aj Zacharčenkov poradca Alexander Kazakov. Vyhlásil, že do zorganizovania tohto útoku sa zapojili členovia komanda určeného na špeciálne operácie a rozkaz dal samotný Kyjev.

Politický pingpong

Ukrajinská vláda, samozrejme, zodpovednosť odmieta. Náčelník štábu ukrajinskej spravodajskej služby Igor Guskov povedal novinárom, že Zacharčenkova smrť môže byť výsledkom vnútorných konfliktov medzi doneckými finančnými skupinami, ale nevylúčil ani zapojenie ruských tajných služieb s cieľom odstrániť politika, ktorý sa stával nepohodlným.

Teraz sa očakáva prerozdelenie moci na politickej aj podnikateľskej scéne v Donecku a začne sa boj o finančné toky hlavne z Ruska.

K útoku sa vyjadruje aj ukrajinská tlač. Server strana.ua prináša hneď niekoľko verzií, prečo musel líder zahynúť. Od verzie separatistov, že za incidentom stoja ukrajinské sily cez komerčné záujmy, „upratovanie“ Moskvy, vybavovanie účtov až po túžbu niektorých extrémistických skupín po zhoršení konfliktu v Donbase. Posledný bod by mohol byť zaujímavý pre Moskvu aj Kyjev.

Miesto atentátu: Kaviareň Separ bola Zacharčenkovo obľúbené miesto.
Miesto atentátu: Kaviareň Separ bola Zacharčenkovo obľúbené miesto.
Zdroj: profimedia.sk

Nebol prvý

Štyridsaťdvaročný Alexander Zacharčenko pochádzal z doneckej baníckej rodiny. Jeho profesionálna kariéra smerovala vždy k obchodným aktivitám. S armádou ani s vojenskými operáciami ho nikdy nespájali. Napriek tomu sa po ruskej anexii Krymu postavil na čelo separatistov a v polovici mája 2014 viedol povstaleckú armádu na donecký magistrát. Šesť mesiacov nato sa oficiálne stal prezidentom Doneckej ľudovej republiky. Bol známy protižidovskými výrokmi a označovali ho za figúrku Moskvy, ktorá sa zrejme v poslednom období vymkla spod kontroly. 

Nie je prvým z mocných donbaských separatistov, ktorých smrť sa pripisuje ukrajinským diverzantom. V minulosti pri atentátoch zahynul vodca luhanských povstalcov Alexej Mozgovoj, legendárny kozácky veliteľ Pavel Dremov, vlani zas Arsen Pavlov či Michail Tolstych. 

Tentoraz však atentátnici zarúbali príliš vysoko. Zacharčenkova smrť môže byť spúšťačom zintenzívnenia bojov v Donbase a ešte laxnejšieho prístupu k rešpektovaniu Minskej dohody, ktorá aspoň trochu držala znepriatelené strany na uzde. Podľa politických pozorovateľov bude viesť k novému rozdeleniu sfér vplyvu v regióne a dá sa očakávať, že Moskva na prezidentský post veľmi rýchlo dosadí vhodnejšieho kandidáta.

Alexandra Zacharčenka pochovali v nedeľu na cintoríne v meste Doneck s vojenskými poctami. Počet účastníkov smútočného sprievodu odhadujú agentúry od 120- do 200-tisíc
ľudí.