Počet obetí pondelkových násilností na hraniciach medzi Pásmom Gazy a Izraelom sa zvýšil na 58. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva v Gaze. Medzi mŕtvymi je 57 osôb, ktoré zahynuli v dôsledku streľby zo strany izraelských vojakov proti palestínskym demonštrantom, ako aj jedno bábätko, ktoré sa nadýchalo slzotvorného plynu. Medzi zastrelenými je šesť detí. Podľa ministerstva tiež utrpelo zranenia viac než 2 700 osôb, z toho 1 360 po zasiahnutí ostrými nábojmi. Zo zranených je 130 ľudí vo vážnom alebo kritickom stave.

Presun amerického veľvyslanectva

Desaťtisíce Palestínčanov z Pásma Gazy protestovali v pondelok pri hraniciach s Izraelom proti blokáde ich územia a oficiálnemu presunu amerického veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema, čo je krok, ktorým Američania de facto uznali Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Sklamali tým Palestínčanov, ktorí by chceli mať časť Jeruzalema za hlavné mesto svojho budúceho štátu. Bol to najkrvavejší deň v Pásme Gazy od vojny v roku 2014 medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.

Situáciou na hraniciach medzi palestínskym Pásmom Gazy a Izraelom sa bude zaoberať Bezpečnostná rada OSN. Zasadnutie zvolal Kuvajt. Zástupca Palestínčanov pri OSN žiada Bezpečnostnú radu, aby streľbu odsúdila. Izraelský veľvyslanec pri OSN radu vyzýva, aby odsúdila militantné hnutie Hamas, ktoré protesty organizuje.