Poddaní ho milovali napriek tomu, že ako „prvý džentlmen“ britskej monarchie občas vypustil z úst niečo, čo by sme dnes označili za „politicky nekorektné“. Napriek tomu na jeho výroky dnes Briti, a nielen oni, spomínajú s láskou a úsmevom. Časť z nich sa dokonca do­čkala knižného vydania. Čo všetko dokázal princ Philip vypustiť z úst?

Podobnosť

Po zásnubách s Alžbetou v roku 1947 sa Philip opýtal istého robotníka na možnosti jeho kariérneho postupu. Muž odpovedal: „Aby ma povýšili, to by musel môj šéf
zomrieť.“ „Presne ako u mňa,“ reagoval princ.

Zhodnotenie

„Vyzerá ako slivkový puding,“ povedal na adresu svojho prvorodeného syna princa Charlesa v roku 1948 po jeho príchode na svet.

Hlavne s láskou

„Ak niečo neprdí alebo nežerie seno, tak ju to nezaujíma,“ vypustil raz z úst o svojej dcére princeznej Anne.

Kompliment

„Prosím ťa, odkiaľ máš ten parádny klobúk?“ pýtal sa princ svojej manželky tesne po korunovácii. Na hlave mala korunu.

Nelichotivý

„Ďakujem, madam. Ste naozaj žena, však?“ opýtal sa dámy, ktorá mu pri návšteve Kene v roku 1984 dávala kvety.

Úľava

„Dokázali ste to. Neboli ste zjedení,“ gratuloval v roku 1988 Britom, ktorí sa vrátili z Papuy-Novej Guiney. Ešte aj dnes tam žije kmeň ľudožrútov, v ktorom je rituálny kanibalizmus akceptovaný. 

Želanie

„Ak by som reinkarnoval, rád by som sa vrátil ako smrteľný vírus, čím by som pomohol vyriešiť problém s preľudnením,“ povedal raz. Ktovie, ako by jeho slová vnímali dnes v pandemickom období.

Radosť zo stretnutia

Dvom arabským ženám oblečeným od hlavy po päty v burke sa prihovoril slovami: „Dobrý deň. Nevideli sme sa už niekde?“

Nevedomosť

„Ešte po sebe stále hádžete oštepy?“ spýtal sa raz aborigéna počas návštevy Austrálie.

Nevhodné oslovenie 

„Pán ríšsky kancelár...“ oslovil v roku 1997 nemeckého spolkového kancelára Helmuta Kohla. Lenže to oslovenie používal naposledy Adolf Hitler.

Radosť z hudby

Na festivale v Cardiffe v roku 1999 usporiadatelia predstavili Alžbetinmu manželovi skupinu mladých nepočujúcich muzikantov. Stalo sa to neďaleko pódia, na ktorom hlasno vyhrávala formácia z Karibiku. Filip situáciu skomentoval: „Hluchí? Tomu sa vôbec nečudujem!“