Ale o katastrofe väčších rozmerov sa hovoriť nedá. Podľa politikov priaznivému vývoju v prvom rade pomohli bezprecedentné preventívne opatrenia. Nie všetci s nimi súhlasia. Kritici im vyčítajú, že práve preventívne opatrenia boli prehnané.

Zastal život:

V centre pozornosti bol New York. Najľudnatejšie mesto Spojených štátov čelí silným búrkam celkom výnimočne, naposledy sa tak stalo pred štvrťstoročím. V krajine stále poznačenej devastujúcimi účinkami hurikánu Katrina to bol dôvod na zapnutie červeného varovného svetla. Mestským newyorským úradom sa pred niekoľkými mesiacmi navyše ušlo poriadnej dávky kritiky za ťarbavosť pri reakcii na sériu zimných snežných búrok. A tak tentokrát nič nenechali na náhodu. Niektoré preventívne opatrenia boli priam historické. Napríklad doteraz sa ešte nestalo, aby pre prírodný živel prestalo premávať newyorské metro. Okrem toho masovo zrušili lety, len v New Yorku a Bostone asi deväťtisíc, a podobne nepremávali prímestské a medzimestské dopravné spoje. Starosta Michael Bloomberg ďalej zorganizoval dobrovoľnú evakuáciu 350-tisíc ľudí v nižšie položených častiach mesta. Úrady mysleli doslova na všetko. Podľa niektorých zdrojov ich zástupcovia dokonca navštevovali ľudí, čo sa rozhodli zostať vo svojich domovoch a na telá im nezmyteľným markerom písali rodné číslo. Pre ľahšiu identifikáciu v prípade smrti. Newyorčania, ale aj obyvatelia iných častí východného pobrežia, vyľakaní neustálymi výstrahami, si robili veľké zásoby potravín a najnevyhnutnejších vecí pre život. Police v niektorých predajniach doslova zívali prázdnotou. Výsledkom strachu a preventívnych opatrení bolo, že v predvečer búrky sa „mesto, čo nikdy nespí“ celkom vyľudnilo. Zatvorené zostali bary, reštaurácie aj obchody, zavládlo ticho. Zlovestné.

Milióny v ohrození:

Samozrejme, zďaleka nešlo len o New York. Na predpokladanej dráhe hurikánu žije až 65 miliónov ľudí, okrem iného sú tam mestá ako Washington, Boston, Hartford či Philadelphia. Najohrozenejšími štátmi boli tie, kam mal živel doraziť na pevninu najprv a zasiahnuť ich plnou silou, teda Severná Karolína, Virgínia či Maryland. Strach umocňovali aj charakteristiky búrky Irene. Hoci na otvorenom mori dosiahla len intenzitu hurikánu tretieho stupňa na päťstupňovej škále, pohybovala sa veľmi pomaly a mala široký priemer, čo mohlo znásobiť jej devastujúce účinky. Ani prvý nepriamy kontakt Irene s územím Spojených štátov nebol vôbec povzbudivý. Hurikán si prvé ľudské obete vyžiadal už na Floride, kde vôbec nedorazil na pevninu a zasiahol ju len veľmi okrajovo. Dvaja surfisti doplatili na veľké vlny. „Zrazu nám zmizol z dohľadu,“ uviedli rodinní príslušníci 55-ročného Jamesa Palmera. O niekoľko minút more vyhodilo jeho bezvládne telo na pláž. Manželka sa ho pokúsila zachrániť umelým dýchaním, ale márne. Rovnaký osud postihol aj jeho rovesníka Fredericka Fernandeza a desiatka ďalších floridských surfistov vyviazla so zraneniami.

Chlapca zabil dub:

V čase našej uzávierky médiá hovorili o vyše dvadsiatich obetiach s tým, že počet by ešte mohol narásť. Presná polovica pripadla na Severnú Karolínu a Virgíniu. Najčastejšou príčinou smrti boli padajúce stromy, dopravné nehody či utopenie. Päťdesiatročný muž zo Spring Valley neďaleko New Yorku zahynul pri pokuse o záchranu päťročného dieťaťa, ktoré unášala voda. Na ulici sa zrútilo elektrické vedenie a kontakt s ním sa mu stal osudným. Dieťa záchranári previezli s vážnymi zraneniami do nemocnice. Najmladšou obeťou je 11-ročný Zahir Robinson. Na bytový dom, kde žil s matkou, sa zrútil obrovský dub. Strom zdemoloval celú kúpeľňu a chlapec nemal zjavne žiadnu šancu. John Beden bol v čase nehody s priateľkou v susednom byte a po mimoriadne hlučnom údere okamžite vybehol na chodbu. Začul tam výkriky zúfalej chlapcovej matky Angely Anthonyovej: „Pomôžte mi, pomôžte mi, pomôžte mi!“ Sused z vedľajšej budovy Albert Leckenby tiež pribehol na miesto tragédie a sledoval prácu záchranárov. „Bolo to zdrvujúce. Nemohli ho vytiahnuť spod stromu,“ povedal pre noviny Newport News. Ľudia, čo ho poznali, hovorili o chlapcovi len v superlatívoch. „Bol to výborný chalan,“ povedal Lee Vreeland z vedenia Zahirovej školy.

Úľava:

Irene stihla napáchať aj značné materiálne škody. Zanechala za sebou pováľané stromy a budovy, zaplavené časti miest a vidieka, v jednom okamihu vyše štyri milióny domácností nemali elektrický prúd. „Škody dosiahnu miliardy dolárov, ak nie aj desiatky miliárd,“ citovali agentúry odhad guvernéra štátu New Jersey Chrisa Christieho. Na druhej strane devastácia po hurikáne, našťastie, zďaleka nedosiahla apokalyptické rozmery, ako to predpovedali najčiernejšie scenáre. Tesne pred príchodom do New Yorku sa Irene zmenila na tropickú búrku a intenzita vetra klesla asi na sto kilometrov za hodinu. Obyvatelia metropoly po smršti tak na uliciach nenašli žiadne sklo z rozbitých okien mrakodrapov, ale iba kaluže a konáre, ako po bežnom nečase. Niektoré časti centra nakrátko zaplavilo, ale voda rovnako rýchlo aj ustúpila, väčšie škody a povodne zaznamenali iba na predmestiach. Niektorí Newyorčania dokonca využili búrku na zábavu. Skupina mladých ľudí vyvádzala vo vode na Times Square, až kým im to policajti nezakázali. Ozvali sa aj ľudia, čo odmietli odporúčania úradov na evakuáciu. Samozrejme, dávali najavo, že mali pravdu. Gary Atlas vysvetľoval médiám, že behá každé ráno už 1 435 dní po sebe a nič mu nemôže zabrániť v tom, aby sa tohto zvyku vzdal. „Hurikán-nehurikán, jednoducho sa nemohlo stať, že nevyužijem deň,“ vyhlásil sebavedome. Aj umelec Martin Murphy bol medzi tými, čo odmietli evakuáciu. A zjavne to neoľutoval. „ Už sme si dali víno a pivo, teraz prejdeme na vodku,“ povedal pre Daily Mail, keď najhoršia časť búrky už prehrmela. „Ak to ešte chvíľu potrvá, máme pripravené nejaké filmy a môžeme si aj urobiť transparenty s nápisom Prežili sme Irene,“ zavtipkoval. Podobne zmýšľa aj 33-ročná Shayla Sweattová pôvodom z Texasu, ktorá odmietla odísť z bytu vo štvrti Red Hook. „Prehnaná reakcia,“ krátko povedala svoj názor na Irene. „V oblasti, odkiaľ pochádzam, vieme, ako vyzerá naozaj silný hurikán. Niektorí Newyorčania zbytočne stratili hlavu.“

Obhajujú sa:

Politici však preventívne opatrenia považujú za opodstatnené. „Nechceli sme riskovať život jediného Newyorčana,“ povedal starosta Bloomberg na nedeľňajšej tlačovej konferencii. „Bez váhania by som znovu urobil rovnaké rozhodnutie. Keď prichádza hurikán, nemôžeme sa len nečinne prizerať a dúfať v to najlepšie.“ Prezident Barrack Obama dokonca aj po pominutí najväčšieho nebezpečenstva vyzýval ľudí, aby sa riadili pokynmi úradov, lebo niektoré riziká naďalej pretrvávali. Napríklad stúpala hladina viacerých riek a vodných tokov, v dôsledku čoho hrozili ďalšie povodne. Viacerých kritikov tieto vyhlásenia nepresvedčili. Stĺpčekár novín Daily Telegraph Toby Harnden nepriamo obvinil politikov, že využili Irene na zvýšenie svojej popularity, čo sa nemusí vyplatiť. „Po skúsenosti s Irene ešte viac Američanov nabudúce odignoruje varovania úradov,“ tvrdí.