Nútené dovolenky, krátenie platov, výpovede. Aj športový svet po zastavení súťaží trpí. Jednotlivé kluby či hráči sa však ku kríze, akú si nikto nepamätá, stavajú rozlične. Kým hráči škótskeho futbalového tímu Glasgow Rangers sa spolu s trénerom Stevenom Gerrardom dobrovoľne vzdali troch mesačných platov, futbalisti Žiliny sa nedostali ani k vyjednávaniu o dočasnom znížení príjmov.

Keď chceli s majiteľom sedemnásobného slovenského majstra Jozefom Antošíkom o jeho návrhu znížiť platy rokovať, nahneval sa, klub poslal do likvidácie a 15 hráčom odoslal poštou výpovede. Od 1. mája sa môžu hlásiť na úrade práce. Výpoveď dostali tí s najvyššími platmi a hráči, ktorým sa v lete alebo v zime končia zmluvy.

Výpoveď a rybáreň

„Chceli sme sa dohodnúť, ale hráčom, ktorí boli nazvaní lídrami, bolo navrhnuté zníženie o 80 percent. To je veľa. Mrzí ma, ako to celé dopadlo,“komentoval situáciu na sociálnych sieťach brankár Žiliny Dominik Holec. Antošík však tvrdí, že z dvoch mesačných platov môžu žiť nie­ktorí hráči skromne dva roky. Klub navrhol prechodné zníženie platov do piatich úrovní: 500, 800, 1 000, 1 500 a 2 000 eur v hrubom, rokovania sa však už nekonali.

Bez práce zostali aj mládežnícki tréneri. Tým dalo vedenie klubu možnosť robiť dočasne vo firme na výrobu rybacích a lahôdkových šalátov, ktorá patrí majiteľovi klubu. Žilina však môže naďalej hrať našu najvyššiu súťaž, Antošík má stále právo likvidáciu zrušiť. Rovnako ako Antošík reagovalo vedenie švajčiarskeho klubu FC Sion. Deväť hráčov odmietlo zníženie platu, všetkých deväť dostalo okamžitú výpoveď vrátane takých známych mien, ako je Kamerunčan Alex Song či obranca Pobrežia Slonoviny Johan Djourou - obaja v minulosti hrávali za Arsenal Londýn. Pritom tým najlepším navrhoval klub znížiť plat na 12 500 švajčiarskych frankov, čo je v prepočte vyše 11-tisíc eur.

Zachránia sezónu?

V Nemecku hrozí údajne bankrot až 13 z 36 profesionálnych futbalových klubov. Osem tímov sa vraj chystá vyhlásiť bankrot koncom mája. Za predpokladu, ak sa nezačne hrať. Straty z výpadku z televíznych príjmov sa už teraz pohybujú na sume trištvrte miliardy eur. Aj preto vedenie nemeckej ligy zúfalo hľadá plán, ako ligy dohrať. Jednou z alternatív je odohrať ligu bez divákov, pričom na štadiónoch by mohlo byť najviac 239 ľudí vrátane 30 novinárov a 36 členov televízneho štábu.

SMOLIARI Z LIVERPOOLU Populárni Reds siahali po tridsiatich rokoch na ligový titul. Korona im to výrazne skomplikovala. Navyše sa pridal škandál s prepustením hráčov.
SMOLIARI Z LIVERPOOLU Populárni Reds siahali po tridsiatich rokoch na ligový titul. Korona im to výrazne skomplikovala. Navyše sa pridal škandál s prepustením hráčov.
Zdroj: PROFIMEDIA

Angličania prišli s ešte bláznivejším nápadom. Zavrieť všetkých hráčov do jedného obrovského tréningového centra a tam za prítomnosti TV kamier odohrať zvyšných 92 zápasov Premier League. V priebehu dvoch mesiacov a bez toho, aby futbalisti mohli opustiť areál. Hrať by sa začalo až v momente, keď by všetci hráči prešli testom na koronavírus. Líder anglickej ligy FC Liver­pool začal posielať ľudí na nútenú dovolenku. Spoliehal sa na skutočnosť, že vláda prisľúbila ľuďom uvoľneným z práce vyplatiť 80 percent mzdy.

Bohatý klub ako Liverpool si však za taký prístup vyslúžil veľkú kritiku. „Toto nemá s morálkou a hodnotami klubu, ktorý som poznal počas svojej aktívnej činnosti, nič spoločné,“ vyhlásil na sociálnych sieťach Nemec Dietmar Hamann, člen tímu, ktorý v roku 2005 vyhral Ligu majstrov. Podporu by vraj mali dostávať tí, ktorí ju naozaj potrebujú, a nie zamestnanci veľkého a bohatého klubu, ako je Liverpool. Klub, ktorého väčšinovým vlastníkom je americký biznismen John Henry, však neskôr svoje rozhodnutie prehodnotil a verejne sa ospravedlnil.

Vedenie anglickej Premier League zvažovalo aj plošné zníženie platov o 30 percent pre celú súťaž. Slávneho útočníka Wayna Rooneyho to však rozčertilo. „Prečo chcete z nás futbalistov robiť obetných baránkov? Viem presne, čo sa zjaví v novinách, ak niekto z nás nebude súhlasiť, aj keď by na to mal vážny dôvod a mohlo by ho to zruinovať. Bohatý hráč odmieta šetriť, hlásal by titulok. Zdá sa mi to zvláštne,“ vylial si zlosť na stránkach Sunday Times Rooney, ktorý dnes oblieka dres Derby County.

Trénujte, zarobíte

Inak na to šli v druholigovom českom klube Viktoria Žižkov. Za marec hráčom vyplatili 80 percent platu a plné prémie. Od apríla budú dostávať 70 percent s garanciou do konca roka. Aj keď by sa pre pandémiu nehralo.

Ak hráči splnia individuálne fyzické testy po konci pandémie a budú riadne nachystaní do tréningového procesu, chýbajúcu časť príjmu im klub po rozbehnutí súťaže okamžite doplatí. „Následne potom zvýšime aj prémie na úvodné zápasy,“ uviedol pre klubový web riaditeľ Viktorie Milan Richter.

WAYNE ROONEY „Prečo chcete z nás futbalistov robiť obetných baránkov?“ pýta sa hviezda z Britských ostrovov.
WAYNE ROONEY „Prečo chcete z nás futbalistov robiť obetných baránkov?“ pýta sa hviezda z Britských ostrovov.
Zdroj: PROFIMEDIA

Napriek zlej situácii európske futbalové kluby nechcú ligové sezóny definitívne ukončiť. Belgicko tak už urobilo a za víťaza vyhlásilo FC Bruggy, no naštvalo tým Európsku futbalovú úniu (UEFA). „Predčasný koniec súťaží je posledná možnosť. Účasť v európskych pohároch je podmienená poradím v riadne skončených ligách. Predčasné ukončenie by mohlo vzbudiť pochybnosti, či bola táto podmienka splnená,“ varuje kluby UEFA.

Raz darmo, biznis je biznis

Kluby však riešia oveľa prozaickejšiu otázku: Ako prežiť? „Francúzska liga prišla už teraz o 500 až 600 miliónov eur. Bez pomoci štátu môže polovica profesionálnych klubov v priebehu šiestich mesiacov ohlásiť bankrot,“povzdychol si riaditeľ Ligue 1 Bernard Caiazzo. S ďalšími štyrmi najväčšími ligovými súťažami v Európe (Anglicko, Nemecko, Španielsko, Taliansko) vraj môžeme hovoriť o strate okolo štyroch miliárd eur. A to je koniec krízy ešte stále v nedohľadne.