Jednostranné vypovedanie jadrovej dohody s Iránom zo strany USA spôsobilo zvýšenie napätia na Blízkom východe i nezhody medzi USA a európskymi spojencami. Prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý mal vysvetliť kontroverzný krok, vyvolal len dodatočné rozpaky. Je totiž plný poloprávd a zavádzajúcich informácií, vybrali sme tie najzaujímavejšie.

Tvrdenie: „Irán podporuje teroristické skupiny a milície, ako Hizballáh, Hamas, Taliban a al-Káidu.“

Vysvetlenie: Kým v prípade Hizballáhu a Hamasu je toto tvrdenie pravdivé, pokiaľ ide o Taliban a al-Káidu, sa to určite nedá povedať. V Iráne žijú šiiti, zatiaľ čo Taliban a al-Káida sú sunnitské organizácie - stoja teda na opačných stranách barikád. V skutočnosti iránski vojaci v susednej Sýrii bojujú proti miestnej odnoži al-Káidy. Iránom podporované jednotky tiež tvorili podstatnú časť Severnej aliancie, ktorá po invázii USA do Afganistanu bojovala spolu s Američanmi proti Talibanu.

Tvrdenie: „Ak by som dovolil, aby táto dohoda zostala v platnosti, na Blízkom východe by odštartovali preteky v jadrovom zbrojení. Každý by chcel mať tieto zbrane skôr, ako ich bude mať Irán.“

Vysvetlenie: Ide o ničim nepodloženú špekuláciu. Verejnosť sa dozvedela o tajnom iránskom jadrovom zbrojnom programe zhruba pred 15 rokmi. Napriek tomu sa žiadne atómové preteky nekonali. Prečo by ich mala odštartovať dohoda, ktorá stanovuje prísnu kontrolu a monitoring iránskych jadrových aktivít?

Tvrdenie: „Dohoda zrušila ničivé ekonomické sankcie proti Iránu za veľmi malé obmedzenia jadrových aktivít režimu.

Vysvetlenie: Tie obmedzenia boli podstatné - Irán výrazne znížil počet centrifúg a uzatvoril ťažkovodný reaktor v Araku. Tiež sa vzdal uránu obohateného nad určenú hranicu. Pokiaľ ide o menej obohatený urán, ktorý sa využíva na výrobu elektriny, krajina si na základe dohody ponechala maximálne tristo kilogramov. Irán zároveň súhlasil s rozsiahlym systémom monitorovania a inšpekcií zo strany Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).

Tvrdenie: „Máme konečný dôkaz, že iránske sľuby boli klamstvo. Minulý týždeň Izrael zverejnil spravodajské dokumenty, ktoré Irán dlho skrýval. Tie jednoznačne demaskujú iránsky režim a históriu jeho snaženia získať jadrové zbrane.“

Vysvetlenie: Donald Trump mal na mysli asi 50-tisíc papierov a množstvo cédečiek, ktoré nedávno prezentoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Podľa odborníkov však nejde o žiadne nové informácie, navyše dokumenty hovoria o období pred rokom 2015, nie o dodržiavaní jadrovej dohody zo strany Iránu. „Videl som len veľa obrázkov, ktoré som videl aj predtým,“ komentoval dokumenty bývalý hlavný inšpektor MAAE Olli Heinonen.

Tvrdenie: „Je to už takmer štyridsať rokov, odkedy diktátorsky režim drží hrdý národ ako rukojemníka. Väčšina z 80 miliónov obyvateľov Iránu si, žiaľ, nepamätá prosperujúci Irán, ktorý žil v mieri so susedmi a tešil sa úcte celého sveta.“

Vysvetlenie: Vysnívaný Irán z Trumpovho prejavu je zjavne Irán z čias Rezú Šáha Pahlavího, ktorý vládol v krajine dlhé roky ako diktátor. Jeho obávaná tajná polícia SAVAK prenasledovala, kruto mučila a vraždila svojich politických oponentov.

Viac o iránskej kríze a jej dopadoch na Európsku úniu čítajte v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ.

Plus 7 Dní
Plus 7 Dní
Zdroj: Plus 7 Dní