Tip na článok
Pochod imámov: Najvyšší moslimskí duchovní sa jasne vymedzili proti terorizmu.

Islamskí duchovní vodcovia protestovali proti zneužívaniu ich viery vraždiacimi šialencami

​Imámovia to nevydržali a jasne sa postavili proti zlu terorizmu.

Galéria k článku (5 fotografií )
Útoky v Paríži: Teroristi z islamského štátu zaútočili v novembri 2015 na koncerte v klube Bataclan. Zahynulo tam 17 ľudí.
Útoky v Paríži: Teroristi z islamského štátu zaútočili v novembri 2015 na koncerte v klube Bataclan. Zahynulo tam 17 ľudí.
Pochod imámov: Najvyšší moslimskí duchovní sa jasne vymedzili proti terorizmu.

K tomuto kroku ich pravidelne vyzývajú vždy, keď niekde vo svete zaútočí pomätený džihádista a s pokrikom „Allah akbar!“ vyzabíja nevinných ľudí. Aj v minulosti sa po takýchto tragických útokoch moslimskí duchovní dištancovali od teroristov a snažili sa vysvetľovať, že odporné vraždy nie sú v súlade s pravým islamom. Nikdy to však neurobili tak nahlas a v takom rozsahu ako teraz. Na európske turné po miestach známych krvavých atentátov sa vybralo až 60 imámov z celej Európy a severnej Afriky.

Krvavý Paríž

Islamské protiteroristické turné odštartovalo v Paríži. Francúzska metropola je smutne známa množstvom teroristických útokov, ktoré už miestni ľudia ani nepočítajú. Len v novembri 2015 tam komando džihádistov v mene Allaha postrieľalo na ulici a na rockovom koncerte až 130 civilistov. Imámovia, ako vzdelaní muži svojej viery, majú pre atentátnikov aj verejnosť jednoznačný odkaz:

„Islam sa nemôže spájať s týmito barbarmi a vraždami, ktoré sa páchajú v mene Allaha,“ citujú francúzske médiá Hassena Chalghoumiho, francúzskeho imáma z Drancy. On i jeho kolegovia neustále opakujú, že islamistickí teroristi nechápu vieru, ku ktorej sa hlásia a v skutočnosti ju len špinia. Preto heslo ich turné znie „Moslimovia pochodujú proti terorizmu.“

Najvyššie prijatie

Autobusy plné desiatok imámov sa ďalej pohli do Nemecka, konkrétne do Berlína. Zastavili sa na námestí, kde atentátnici rozpútali krvavé jatky 19. decembra 2016 počas vianočných trhov a zabili pritom 12 obetí. Útok verejnosť vnímala o to citlivejšie, že ho džihádisti spáchali v čase adventu, keď sa kresťania pripravujú na udalosť narodenia Ježiša.

Na miesto prišla moslimských duchovných privítať aj nemecká kancelárka Angela Merkelová a imámovia si uctili obete decembrového atentátu spoločnou modlitbou.

Ďalšou zastávkou bol Londýn. Britská verejnosť len nedávno prežila naozaj intenzívnu sériu niekoľkých teroristických útokov v priebehu pár týždňov. Imámovia sa modlili na Londýnskom moste, kde pred zhruba dvoma mesiacmi vrazili islamistickí útočníci dodávkou do chodcov, následne vyskočili von a začali podrezávať každého, kto im prišiel pod ruku. Výsledkom jatiek bolo osem mŕtvych.

Žiadne sympatie

Záver protiteroristického turné bolo vo francúzskom meste Nice. Imámovia sa tam zišli symbolicky 14. júla. Presne pred rokom počas osláv najväčšieho francúzskeho štátneho sviatku tam šialený útočník zrážal nákladným autom ľudí zhromaždených na promenáde a sledujúcich ohňostroj. Jeho šialenej jazde a streľbe padlo za obeť 84 ľudí, vrátane desiatich detí.

Moslimskí duchovní vzdali úctu obetiam minuloročných útokov a pridal sa k nim aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Mnohí moslimovia sa však pozerajú na takúto akciu s nevôľou. Dôvodom však nie je to, že by s teroristami sympatizovali.

Uráža ich, že sa majú neustále verejne dištancovať od útokov, ktoré pácha malé percento sfanatizovaných príslušníkov ich viery. Tvrdia, že je to podobné, akoby sa každý muž mal zakaždým verejne dištancovať od zločinu znásilnenia, ktorého sa dopustí nejaký násilník.

VIDEO Plus 7 Dní