Staronový islandský prezident Gudni Jóhannesson (52), ktorý bol v sobotných voľbách opäť zvolený za najvyššieho predstaviteľa štátu, získal podľa konečných výsledkov zverejnených v nedeľu 92,2 percenta voličských hlasov. Informovala o tom agentúra AFP.

"Som poctený a hrdý,"povedal Jóhannesson pre AFP v Reykjavíku počas volebnej noci. Dodal, že výsledky volieb sú preňho dôkazom, že Islanďania oceňujú spôsob, akým vedie svoj úrad.

Jóhannesson získal z celkovo odovzdaných 168.821 hlasov až 92,2 percenta a porazil tak svojho pravicového vyzývateľa a podnikateľa Gudmundura Franklína Jónssona. Ten svojmu súperovi aj jeho rodine zagratuloval k výsledkom, informovala miestna televízia RUV. Hlasovať mohlo na Islande 252.000 oprávnených voličov.

Na snímke islandský pre.zident Gudni Jóhannesson.
Na snímke islandský pre.zident Gudni Jóhannesson.
Zdroj: Dmitri Lovetsky

Podľa očakávaní

Volebná účasť dosiahla v sobotu 66,9 percenta, čo je pokles zo 75,7 percenta v roku 2016, keď bol Jóhannesson po prvý raz zvolený za prezidenta Islandu a stal sa tak najmladšou hlavou štátu od získania nezávislosti v roku 1944.

Presvedčivé víťazstvo prezidenta Jóhannessona sa všeobecne očakávalo. V prieskumoch verejnej mienky dosahoval podporu v rozmedzí 90-94 percent a jeho súper Jónsson tak podľa nich nemal prakticky nijakú šancu na víťazstvo. Obaja uchádzači kandidovali ako nezávislí.

Island je parlamentnou republikou a prezidentská funkcia je tam prevažne reprezentatívna a symbolická. Prezident však má právomoc vetovať vládne návrhy zákonov či presadzovať riešenie určitých politických otázok prostredníctvom referenda.