Odborníci na kopírovanie sú Číňania - majú vlastné Benátky, Londýn, Paríž. Ale replika chorvátskeho prímorského mestečka Supetar v americkom Texase, ktorú vystaval milionár Jeff Bla­ckard, je niečo iné - je v nej filozofia, životný štýl aj túžba urobiť svet lepším.

Osvietenie

Šesťdesiatnik Jeff Blackard pracoval dlhé roky ako developér, úspešný developér. Staval obytné domy, nákupné štvrte, celé satelitné mestečká. Aj mu to dobre vynášalo, ale vnútorný pokoj hľadal márne. „Stále som mal pocit, že niečo nie je v poriadku,“ zveril sa internetovému magazínu planprofile.com. „Zarábal som veľa peňazí, ale nenávidel som ich.“ Osvietenie prišlo počas návštevy mestečka Supetar na chorvátskom ostrove Brač - pochopil, čo ho v živote kvári.

„Doktori v devätnástom storočí púšťali pacientom žilou,“ pokúsil sa vysvetliť svoje vtedajšie rozpoloženie. „Cítil som sa ako doktor, ktorý päťdesiat rokov ľuďom vypúšťal krv v domnení, že im pomáha, a zrazu si uvedomil, že ich v skutočnosti zabíjal.“ Jeff Blackard za diagnózu súčasnej doby označuje urbanizmus. Nie však samotnú výstavbu, ale spôsob, akým sa uskutočňuje. Ľudia sa podľa neho navzájom odcudzujú. „Svet umiera na oddeľovanie. Segregujeme našu spoločnosť, vytvárame zóny, všetkých zaraďujeme do kategórií,“ tvrdí narážajúc na rozdelenie miest a obcí na bohaté a chudobné štvrte. „Ničíme sa a vôbec si to neuvedomujeme. Som ten, kto hovorí: Stačilo!“

Dedina ako záchrana

Aké východisko teda Jeff Blackard ponúka? Starú dobrú dedinu, akú poznáme z Európy, ale aj z iných častí sveta. „V dedine človek nič nemusí predstierať, každý vie, kde žiješ, koľko zarábaš. Si skutočný, poznajú ťa. Je tam vzťah,“ vysvetľuje vizionár. „Dedina pri Amazonke sa nelíši od dediny v Chorvátsku, ani od americkej dediny zo začiatku 20. storočia. Všetci máme za sebou rovnakú evolúciu. Naše kultúry sú odlišné, materiály sú odlišné, ale podstata je tá istá. V každej dedine sveta sa ľudia po práci vyberú do centra a stretnú sa s priateľmi. Môžu sa tam najesť. Majú kam ísť do kostola, za každým rohom číha nejaké prekvapenie.“

Ako pripomína, model typickej dediny sa začal vytrácať len pred 80 rokmi. „Mali by sme byť schopní žiť spolu. Všetci potrebujeme vzťahy,“ tvrdí milionár.

Vizionár: Jeff Blackard si zjavne obľúbil Chorvátsko.
Vizionár: Jeff Blackard si zjavne obľúbil Chorvátsko.
Zdroj: Internet

Jadran v Texase

Blackardove vízie môžu na prvý pohľad pôsobiť ako trochu lacná filozofia. Ibaže podnikateľ svoje vízie aj zhmotňuje - a zdá sa, že to funguje.

Prvá „modelová dedina“, ktorú vystaval, je Adriatica pri texaskom McKinney, inšpirovaná práve mestečkom Supetar. Nielenže sú tam skopírované celé budovy, dokonca použili kameň z ostrova Brač a zo Supetaru priviezli zvon do kaplnky. V centre malebného jadranského mestečka v Texase nájdete kliniku, reštaurácie, obchodíky aj zvonicu, ktorá je zároveň Blackardova kancelária.

Z hľadiska milionárovej filozofie sú však kľúčové obytné domy. Nájdete ich v rôznych cenách a kvalite. Ubytovanie sa dá zohnať už za sedemsto dolárov mesačne, zároveň si môžete kúpiť dom za 350-tisíc, luxusný byt za pol milióna alebo vilu za 1,6 milióna. Za touto politikou je jasný zámer dosiahnuť, aby pri sebe žili ľudia z rozličných sociálnych skupín, aby bohatstvo a ceny nehnuteľností ľudí zbytočne nerozdeľovali.

Ďalšie projekty

Adriatica je len prvým krokom na ceste Jeffa Blackarda. „V Amerike by sme potrebovali vystavať asi desaťtisíc takýchto dedín,“ tvrdí odvážne. Pripúšťa pritom, že sa stále musí zdokonaľovať. „V prípade projektu Adriatica sme odviedli hroznú prácu,“ hodnotí sebakriticky. „Dediny budúcnosti, ktoré staviame v súčasnosti, na iných miestach, sú oveľa lepšie. Ale Adriatica bola prvá.“

V súčasnosti jeho spoločnosť napríklad pracuje na projekte Wolf Lakes v texaskom Georgetowne. Ako vysvetľuje, dôkladne preštudovali históriu Wolf Lakes a vytvorili unikátnu dedinu - v podstate oživujú to, čo tam už v minulosti bolo. „Toto je budúcnosť. Robím niečo dobré pre náš svet,“ nadchýna sa.

Blackard sa nezameriava len na Spojené štáty, stavia aj v zahraničí. Chorvátsko je pritom zjavne jeho srdcová záležitosť. Jeho spoločnosť sa najnovšie rozhodla investovať pol miliardy eur do turistického komplexu s rozlohou 260 hektárov na ostrove Pašman v severnej Dalmácii.