Z filmov poznáme Jamesa Bonda ako nebojácneho hrdinu. Bez váhania zoskočí zo strechu rútiaceho sa vlaku na auto, v ktorom sedí záporák so svojou po zuby ozbrojenou ochrankou. V knihách je však trocha iný. Nielen v pôvodných dielach jeho otca Iana Fleminga, ale aj v románoch autorov, ktorí sa po Flemingovej smrti chopili postavy legendárneho špióna.

V podaní škótskeho spisovateľa Williama Boyda by ste ho možno ani nespoznali. „V mojom románe Solo je Bond veľmi nervózny, keď treba niekam letieť. Neznáša lietadlá. Keď vidí niečo hrozné, napríklad zohavené mŕtve telo, vracia. S tým sa vo filmoch nestretnete,“ vysvetľuje v rozhovore pre PLUS 7 DNÍ. No knihy sú vernejšie ako nakrútené dobrodružstvá. Prečo? Lebo ako jediné ich schvaľuje rodina Iana Fleminga.

William Boyd žije v Londýne.
Zdroj: Archív Williama Boyda

Museli ste sa pri písaní knihy Jamesa Bonda Solo vžiť do kože tajného agenta?

V istom zmysle áno. Je to zaujímavé, pretože rodina tvorcu Jamesa Bonda Iana Fleminga ovláda celé knižné dedičstvo, ale s filmami nemajú nič spoločné. Z ničoho nič sa vám ozvú s tým, že chcú, aby ste napísali ďalší diel ságy. Darujú vám mýtickú postavu Jamesa Bonda, pričom neexistuje žiadna kontrola či konkrétne pravidlá, ktoré musíte dodržať.

Ako to teda funguje?

Treba len rešpektovať žáner. Musíte pochopiť, o čom je písanie románu o Jamesovi Bondovi. Takže áno, musíte sa vžiť do špiónovej kože. Knihu som písal výlučne z jeho pohľadu. Jednou z vecí, ktoré som chcel okrem písania vzrušujúceho špionážneho románu, bolo priniesť portrét Jame­sa Bonda vo veku 45 rokov. V roku 1969, keď sa román odohráva, je to totiž jeho vek. Zo Sola si môžete odniesť to, akým človekom je skutočný James Bond, aká je jeho reálna osobnosť, hoci zostáva, samozrejme, fiktívnou postavou.

Ako ste to dosiahli?

Urobil som hlboký rešerš. O Ianovi Flemingovi som aj predtým veľa vedel, prečítal som štrnásť kníh, ktoré napísal, v chronologickom poradí a robil si pritom poznámky. Takže všetko, čo v Sole nájdete o Bondovi, o jeho živote a zvykoch, má svoj pôvod v diele Iana Fleminga.

Vráťme sa k tomu, že neexistujú žiadne pravidlá. Máte teda úplnú slobodu?

Ako som povedal, musíte len rešpektovať žáner. Treba napríklad zahrnúť dosť áut a sexuálnych scén. Nevyhnutný je aj zloduch, záporák s charizmou. Musíte jednoducho zapracovať všetky známe aspekty z románov o Jamesovi Bondovi. No ako to urobíte, je na vás. Môžete rozprávať ľubovoľný príbeh.

Celý rozhovor so spisovateľom Williamom Boydom si na stránke PLUS 7 DNÍ môžete prečítať už zajtra, teda v sobotu 10. júna.